שתף קטע נבחר

מנדלבליט אישר את ההלוואה מהמיליונר לנתניהו

בתום בדיקה נקבע כי אין מניעה שהמיליונר ספסנר פרטרידג' יעניק הלוואה לראש הממשלה למימון הגנתו המשפטית

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אישר היום (ו') את כוונת מבקר המדינה מתניהו אנגלמן לאפשר לראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל הלוואה מהמיליונר ספסנר פרטרידג' לצורך מימון הגנתו המשפטית. מנדלבליט קבע כי לפרטרידג' המקורב לנתניהו אין כל ניגוד עניינים בעסקיו בישראל.

אביחי מנדלבליט  (צילום: AP, AFP)
מנדלבליט ונתניהו. "אין מניעה לאישור ההלוואה"(צילום: AP, AFP)

בשבוע שעבר אישר מבקר המדינה לנתניהו לקבל הלוואה למימון הוצאות משפטו, אך התנה זאת בשני תנאים: היעדר עסקים של פרטרידג' בישראל, כדרי למנוע ניגוד עניינים עם נתניהו וכן שההלוואה תינתן לנתניהו בתנאי השוק - על פי הריבית של הבנקים.

 

אנגלמן ביקש שאת חוות הדעת בדבר ניגוד העניינים של נתניהו ופרטרידג' בישראל יבצע היועץ המשפטי לממשלה. מנדלבליט הטיל את המשימה על המשנה שלו דינה זילבר וצוותה. אחרי שבדקו את הזיקות של פרטידג' לישראל, הם קבעו שאין לו כמעט עסקים בישראל, למעט השקעות שוליות. לפיכך, הודיע מנדלבליט לנתניהו ולמבקר המדינה שאין מניעה לאישור ההלוואה.

מתניהו אנגלמן (צילום: עמית שאבי)
מבקר המדינה אנגלמן. דרש הסדר ניגוד עניינים שייעשה על ידי היועמ"ש(צילום: עמית שאבי)

משרד מבקר המדינה הדגיש, לאחר הפרסום על האישור הראשוני של הבקשה, כי בתום בחינה מקיפה של ההסכמים, נחה דעתו של המבקר כי ההלוואה שתתקבל היא בתנאי השוק המקובלים, אך לפרקליטיו של נתניהו הובהר כי עליו לערוך הסדר ניגוד עניינים אצל היועץ המשפטי לממשלה, ולדווח על כך במסגרת הצהרות ההון השנתיות.

 

אנגלמן ציין בהחלטתו הראשונית כי פרקליטיו של ראש הממשלה העבירו לאחרונה את הסכם ההלוואה בין נתניהו לפרטרידג' ואת הסכם המשכון הנלווה. כמו כן, לדברי מבקר במדינה, הפרקליטים ציינו כי ההלוואה מיועדת לכיסוי הוצאותיו המשפטיות ולמימון הסכומים שאותם הוא אמור להשיב לבן דודו נתן מיליקובסקי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP, AFP
מנדלבליט ונתניהו
צילום: AP, AFP
מומלצים