שתף קטע נבחר

טראמפ: שוחחתי עם נתניהו על ברית הגנה, נדבר אחרי הבחירות

רה"מ מקבל מנשיא ארה"ב מתנת בחירות - שכלל לא בטוח שתתממש: טראמפ צייץ כי "שוחח בשבת עם נתניהו על אפשרות להתקדמות בברית הגנה משותפת בין ארה"ב וישראל". בכירים במערכת הביטחון חששו בעבר שברית כזו תכבול את ידי ישראל, וגם בארה"ב הדעות על כך חלוקות

 

בנימין נתניהו פגישה עם נשיא ארה
נתניהו וטראמפ במפגש בבית הלבן(צילום: MCT)

שלושה ימים לפני שישראל הולכת לקלפי, נשיא ארצות הברית מודיע כי שוחח במהלך השבת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ומעניק מתנת בחירות - שכלל לא בטוח שתתממש: בציוץ שפרסם היום (שבת) כתב נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי "שוחח במהלך היום עם ראש הממשלה נתניהו על האפשרות של התקדמות בברית הגנה משותפת בין ארצות הברית וישראל, שתעגן עוד יותר את הברית היוצאת מן הכלל בין המדינות שלנו".

 

טראמפ ציין כי הוא "מצפה להמשיך בדיונים אחרי הבחירות בישראל, כשניפגש במועצת הביטחון בהמשך החודש". טראמפ מתכוון לפגישה עם נתניהו שתהיה בשולי עצרת האו"ם בין ה-23 ל-26 בספטמבר - לאחר הבחירות בישראל. נתניהו נרשם לנאום בעצרת, אך בכלל לא בטוח שיגיע, והדבר תלוי בתוצאות הבחירות.

 

נתניהו הודה לטראמפ ואמר: "תודה לך חברי הטוב, הנשיא טראמפ. למדינה היהודית לא היה מעולם חבר טוב יותר בבית הלבן. אני מצפה למפגש איתך באו"ם ולקידום ברית ההגנה ההיסטורית בין ארצות הברית לישראל. נמשיך ביחד בעוצמה מלאה במאבק המשותף נגד הטרור".

 

 

 

הרעיון של ברית הגנה בין ישראל לבין ארצות הברית עלה לראשונה בשנת 1950. בשבועות האחרונים נושא זו עלה שוב בחיפושים אחרי מתנת בחירות שטראמפ יוכל להעניק לנתניהו, כשם שהעניק לו לפני הבחירות הקודמות את ההכרה ברמת הגולן ואת ההכרזה על משמרות המהפכה כארגון טרור.

 

במשך שנים יש מחלוקת בתוך ישראל אם ברית הגנה טובה לישראל. בכירים במערכת הבטחון חששו שברית הגנה תכבול את ידיה של ישראל ותפגע בחופש הפעולה שלה. בישראל נעשתה בעבר עבודה מטה על סוגיית ברית ההגנה וגורמי המקצוע בישראל הגיעו להחלטה שלא כדאי לחתום על הסכם כזו. החשש המרכזי הוא שבמקרה של מלחמה, ישראל תצטרך לבקש אישור מארצות הברית לכל פעולה ובעיקר לצעדי מנע כמו תקיפת מתקני הגרעין של איראן. בריאיון לאולפן ynet אמר החודש שר החוץ ישראל כץ כי הוא "תומך בברית הגנה בין ארצות הברית לישראל בנושאים מוגדרים".

 

מנגד, קשה להתעלם מהיתרונות שבברית הגנה - כל אויב יחשוב פעמיים לפני שהוא מנסה לפגוע עם ישראל, לאחר שהמעצמה הגדולה בעולם נותנת לה גב ביטחוני. גם בארצות הברית לא ששים לחתום על ברית הגנה, מחשש שבתרחישי מלחמה יצטרכו לסכן את חייהם של חיילים אמריקנים למען ישראל או שהסכם כזה יפגע באינטרסים אמריקניים. מומחים רבים סבורים שבהסכם הגנה יש יתרון תודעתי, אך באותה מידה ישראל תצטרך לשלם מחיר של פגיעה בחופש הפעולה שלה.

  (צילום: AP)
הקמפיין של נתניהו(צילום: AP)
  

רעיון נוסף שעלה בעבר במגעים בין המדינות הוא הצהרה אמריקנית על מטרייה אמריקנית, לפיה כל פגיעה בישראל תהווה פגיעה באמריקה וארצות הברית תהיה מחויבת להגנה על ישראל מפני איום עתידי. במלים אחרות: ההצהרה שולחת מסר לטהרן שבישראל מפנטזים עליו שנים: אם האייתוללות ישגרו פצצת אטום לעבר ישראל, הם יסתכנו בהשמדה מצד ארצות הברית.

 

הציוץ של טראמפ זהיר מאוד. הוא לא מבטיח לישראל דבר, מלבד להמשיך ולקדם את הנושא אחרי הבחירות. אסור לשכוח שגם טראמפ נכנס לשנת בחירות ולא בטוח שהוא עצמו יוכל לספק את הסחורה. הסכם כזה יצטרך לזכות לתמיכה של הממסד האמריקני הביטחוני ולא בטוח שזה מעוניין בהסכם הגנה. מבחינת נתניהו, זה יהיה בוודאי הישג שיוכיח שטראמפ לא מפקיר את ישראל. יתכן שהציוץ של טראמפ הגיע על רקע החששות בישראל מההתקרבות שלו לאיראנים והדיבורים על פסגה קרובה בין טראמפ לרוחאני, ולצדה הקלה אפשרית של הסנקציות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים