שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המו"מ על הברקזיט תקוע: השפלה לג'ונסון באירופה
  ר"מ בריטניה ביקר בלוקסמבורג לשיחות על הסכם שיאפשר את הפרישה מהאיחוד בסוף אוקטובר. בגלל מפגינים הוא ביטל השתתפות במסיבת עיתונאים עם ראש הממשלה המקומי – אך זו נערכה כשהדוכן שלו ריק: "הברקזיט הפך לסיוט"

  ג'ונסון עם קסאבייה בטל ראש ממשלת לוקסמבורג (צילום: Getty Images)
  הדוכן נותר ריק. ראש ממשלת לוקסמבורג תקף את ג'ונסון(צילום: Getty Images)

  ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הושפל אמש (שני) בלוקסמבורג – אליה הגיע כדי לקדם את המשא ומתן על הסכם הפרישה מהאיחוד האירופי – אחרי שראש ממשלת המדינה הקטנה תקף אותו וערך מסיבת עיתונאים בלעדיו, כשהדוכן שלו נותר ריק. ג'ונסון ביטל את השתתפותו באותה מסיבת עיתונאים בגלל מפגינים רועשים שדרשו לבטל את הברקזיט.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

    

  ג'ונסון הגיע אתמול ללוקסמבורג כדי לקדם את ההסכם שאותו הוא מקווה להשיג לקראת מועד הפרישה הנוכחי ב-31 באוקטובר, הסכם שיקבע את תנאי הפרישה מהאיחוד ואת היחסים העתידיים בינו לבין בריטניה. המחוקקים בממלכה, נזכיר, אילצו אותו לבקש דחייה נוספת של מועד זה – אלא אם יצליח לאשר בפרלמנט הסכם עד 19 באוקטובר.

  ג'ונסון עם קסאבייה בטל ראש ממשלת לוקסמבורג (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

   

  ג'ונסון לאחר התבוסה בפרלמנט הבריטי בתחילת החודש    (מתוך טוויטר)

  ג'ונסון לאחר התבוסה בפרלמנט הבריטי בתחילת החודש    (מתוך טוויטר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בלוקסמבורג נפגש ג'ונסון עם כמה מבכירי האיחוד, בהם נשיא הנציבות האירופית ז'אן-קלוד יונקר. הוא נועד גם עם ראש ממשלת לוקסמבורג קסאבייה בטל. כבר בדרך לפגישה עמו ג'ונסון נתקל במפגינים זועמים, חלקם בריטים שמתגוררים בלוקסמבורג, שקראו לעברו קריאות בוז. בהמשך היו אמורים השניים לקיים מסיבת עיתונאים משותפת, אך ג'ונסון ביטל את השתתפותו. בראיונות שערך לאחר מכן לכלי תקשורת בריטיים הוא הסביר כי דבריו היו "נבלעים" בצעקות של המפגינים.

   

  אבל ראש ממשלת לוקסמבורג לא ביטל את מסיבת העיתונאים, וקיים אותה כשהדוכן של ג'ונסון נותר ריק. בטל נופף למפגינים, הגן על זכותם למחות – ותקף את עמיתו שרק רגעים לפני כן נפגש עמו. הוא סתר את טענותיו של ג'ונסון ולפיהן חלה התקדמות במו"מ, ואמר שתהליך הברקזיט הפך ל"סיוט". בטל הוסיף כי ג'ונסון "לא הניח על השולחן הצעות קונקרטיות". לדבריו, "אנחנו רוצים הצעות כתובות. השעון מתקתק, אז תפסיקו לדבר ותפעלו".

  מפגינים נגד הברקזיט (צילום: Getty Images)
  מפגינים נגד הברקזיט צעקו וקראו קריאות בוז לעבר ג'ונסון(צילום: Getty Images)

  מפגינים נגד הברקזיט (צילום: Getty Images)
  (צילום: Getty Images)

  ג'ונסון עם יונקר (צילום: Getty Images)
  לא הושגה פריצת דרך. ג'ונסון עם נשיא הנציבות האירופית יונקר(צילום: Getty Images)
   

  ב-BBC כתבו כי ג'ונסון ביקש לפני שביטל את השתתפותו במסיבת העיתונאים להעבירה פנימה, אך ממשלת לוקסמבורג דחתה את הבקשה. המחזה עורר לעג ברשתות החברתיות כלפי ג'ונסון, שאליו הצטרף גם מתאם שיחות הברקזיט מטעם האיחוד, גאי ורהופשטאט. הפקיד האירופי צייץ בטוויטר את התמונה של הדוכן הריק של ג'ונסון, וכתב: "מהענק הירוק לענק הזועף" – תוך שהוא מתייחס לאמירתו של ג'ונסון לפני ימים ספורים, שבריטניה תשתחרר מ"כבלי האיחוד" כמו הענק הירוק.

   

  גם נשיא הנציבות האירופית ז'אן-קלוד יונקר, שיסיים בקרוב את תפקידו, הכחיש שחלה התקדמות בשיחות. בהודעה שפרסמה הנציבות לאחר המפגש בין יונקר לג'ונסון, נמסר כי כל תוכנית שאותה תציע בריטניה חייבת להתאים להסכם שאותו גיבשה קודמתו של ג'ונסון, תרזה מיי – הסכם שאותו דחה הפרלמנט הבריטי שלוש פעמים.

   

   

  ברקזיט אינפו גרפיקה אינפוגרפיקה בוריס ג'ונסון האיחוד האירופי בריטניה ()

  ג'ונסון התראיין בהמשך לכלי תקשורת בארצו, והודה שעדיין לא הושגה "לגמרי פריצת דרך". הוא התעקש אבל שבשבועות האחרונים חלה התקדמות, במיוחד בסוגיה הבוערת והקשה ביותר – הסעיף בהסכם הדחוי של מיי שנועד למנוע מהגבול בין צפון אירלנד (טריטוריה בריטית) לרפובליקה של אירלנד להפוך ל"קשיח", כלומר כזה שבו יהיה צורך להקים עמדות ביקורת.

   

  ג'ונסון, שהוביל את מחנה הברקזיט במשאל העם לפני שלוש שנים, מתנגד נחרצות לסעיף זה, שמכונה "בקסטופ". הסעיף קובע כי במקרה שבו לא יושג בעתיד הסכם שיפתור את סוגיית הגבול, בריטניה תישאר בתוך מערכת המכסים האירופית. לטענת ג'ונסון הדבר ישאיר את בריטניה כבולה לחוקי האיחוד, מבלי יכולת להשפיע עליהם.

   

  בריאיון ל-BBC אתמול ג'ונסון הבהיר כי אין סיכוי שייחתם הסכם אם האיחוד לא יתפשר בסוגיה זו. "אני לא רואה שום טעם בהישארות באיחוד האירופי אחרי 31 באוקטובר, ואנחנו הולכים לצאת החוצה. זה גם מה שבעצם חברינו באיחוד רוצים. נמאס להם מהמו"מ הבלתי-נגמר והדחיות האין-סופיות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים