שתף קטע נבחר

ג'ונסון נחל תבוסה בפרלמנט ואיים בבחירות

טלטלת הברקזיט בבריטניה: 21 מורדים שמרנים חברו לאופוזיציה וקידמו בפרלמנט הצעה שתמנע פרישה מהאיחוד האירופי בלי הסכם. ההצבעה על החוק: הערב. רה"מ ג'ונסון מאיים בבחירות בזק – אך זקוק לתמיכת יו"ר הלייבור קורבין: "הוא מתחנן כבר שנתיים לבחירות"

 

 

אחרי שאיבד את הרוב בפרלמנט, ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון נחל הלילה (בין שלישי לרביעי) תבוסה קשה בבית הנבחרים – שעלולה לשלוח את הממלכה לבחירות בזק בחודש הבא, זמן קצר לפני מועד הפרישה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  

בהצבעה הלילה הצליחו המחוקקים שמתנגדים לג'ונסון לקדם חוק שיכבול את ידיו וימנע אפשרות של פרישה ללא הסכם עם האיחוד – דבר שבממלכה חוששים כי יגרום כאוס כלכלי ותחבורתי. קבוצת מחוקקים שמרנים שמורדים בג'ונסון ומתנגדים מכל וכל ל"ברקזיט קשה" הצטרפו ללייבור מהאופוזיציה, והצביעו בעד השתלטות על סדר היום בפרלמנט. 328 מחוקקים תמכו בהצעה, לעומת 301 שהתנגדו לה. 

בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה פרלמנט ברקזיט (צילום: רויטרס)
ג'ונסון בפרלמנט, אמש(צילום: רויטרס)

בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה פרלמנט ברקזיט (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה פרלמנט ברקזיט (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ההשתלטות על סדר היום בפרלמנט תאפשר למתנגדיו של ג'ונסון להעלות הערב, בהליך חקיקה מזורז, הצעת חוק שתאלץ אותו לבקש מהאיחוד האירופי לדחות את מועד הברקזיט ל-31 בינואר 2020, שלושה חודשים אחרי המועד הנוכחי. בממלכה סיקרו בהרחבה את ההצבעה הלילה – כיוון שמסתמן ממנה שלתומכי דחיית הברקזיט צפוי רוב בהצבעה הסופית.

 

ג'ונסון טוען שהוא רוצה הסכם עם האיחוד האירופי ושהסכם כזה אפשרי בזמן הקצר שנותר עד סוף אוקטובר, אך מדגיש כי כדי שיהיה מסוגל להשיג פשרות מהצד השני במו"מ, האפשרות של ברקזיט בלי הסכם חייבת להיות על השולחן. לאחר אישור ההצעה נאם ג'ונסון בפני חברי הפרלמנט והכריז כי אמנם הוא מתנגד לבחירות – אך אם הצעת החוק תאושר היום באופן סופי, זו תהיה האפשרות היחידה שתעמוד בפניו. ההערכות בבריטניה מדברות על בחירות ב-14 באוקטובר – כשבועיים לפני מועד יישום הברקזיט ושלושה ימים לפני פסגה מכרעת עם מנהיגי מדינות אירופה.

בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה דיון בפרלמנט על ה ברקזיט (צילום: שכם)
(צילום: שכם)

ג'ייקוב ריס-מוג מנהיג בית הנבחרים מ המפלגה השמרנית בריטניה (צילום: AFP)
ג'ייקוב ריס-מוג, המנהיג השמרני של בית הנבחרים, נמנם מעט בזמן הדיון הארוך(צילום: AFP)

"אני לא רוצה בחירות, אבל אם המחוקקים מחר יצביעו בעד הפסקת המו"מ ודחייה חסרת טעם נוספת של הברקזיט, אולי למשך שנים, אז זו תהיה הדרך היחידה לפתור זאת", אמר ג'ונסון ברקע קריאות וצעקות של מחוקקים בדיון הסוער. הוא הבהיר כי בכוונתו להגיש היום הצעה להקדמת הבחירות, והוסיף כי הפרלמנט נמצא על סף "הרס כל הסכם שייתכן שנצליח להשיג מול בריסל. הצעת החוק תעביר את השליטה על השיחות לאיחוד האירופי". 

 

לצד האיום בבחירות בזק, ג'ונסון הבהיר כי כל מחוקק מהמפלגה השמרנית שיתמוך בדחיית הברקזיט יסולק מהמפלגה. למרות זאת, רבים מהמורדים השמרנים התבצרו בעמדתם, ו-21 שמרנים תמכו בהצעה הלילה. ראשי השמרנים אמרו לאחר מכן כי העונש ימומש וכי המורדים יסולקו מהמפלגה. אתמול אף פרש ממנה אחד המחוקקים וערק לשורות הליברלים הדמוקרטים מהשמאל. פרישתו, באמצע נאומו של ג'ונסון בפרלמנט אתמול, הביאה לכך שהשמרנים הפסידו את הרוב של המושב הבודד שהיה להם עד כה.

הפגנות מחוץ לפרלמנט ב לונדון בריטניה נגד ה ברקזיט (צילום: gettyimages)
הפגנות מחוץ לפרלמנט נגד הברקזיט(צילום: gettyimages)

הפגנות מחוץ לפרלמנט ב לונדון בריטניה נגד ה ברקזיט (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

מחאה נגד הברקזיט  (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מחאה נגד הברקזיט  (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מחאה נגד הברקזיט  (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

חשוב להבהיר שג'ונסון לא יכול להכריז בעצמו על בחירות, וכדי לעשות זאת הוא צריך תמיכה של שני שלישים מ-650 החברים הבית התחתון של הפרלמנט, בית הנבחרים. לא ברור אם זה יקרה, וכמה מורדים שמרנים כבר הודיעו שיתנגדו. ג'ונסון כנראה יזדקק לתמיכת הלייבור, והוא התייחס לכך בדבריו לאחר התבוסה. הוא אמר שיו"ר מפלגת האופוזיציה, ג'רמי קורבין, "מתחנן כבר שנתיים לבחירות" – ולכן עליו לתמוך בבחירות בזק. 

 

קורבין תקף את ג'ונסון לאחר מכן בנאום התגובה שלו, וטען שאין לו מנדט למשול. הוא הוסיף שהלייבור תתמוך בהקדמת הבחירות רק לאחר אישור ההצעה לדחות את הברקזיט. החשש בלייבור הוא שאם יוכרזו בחירות חדשות, ג'ונסון ידחה אותן למועד שיחול לאחר עזיבת האיחוד האירופי, וכך יכפה ברקזיט בלי אישור הפרלמנט. כלי תקשורת בבריטניה הסבירו שג'ונסון אמנם לא יכול להקדים בעצמו את הבחירות, אך משהן הוכרזו – הוא יכול להשפיע על מועד קיומן. ג'ונסון מכחיש שבכוונתו לעשות כן.

ג'רמי קורבין יו
"מתחנן כבר שנתיים לבחירות". קורבין(צילום: שכם)

האיחוד האירופי ()

אפשרות חריגה נוספת שהועלתה היא שג'ונסון פשוט יתעלם מהחוק, אם יאושר כמובן, ויסרב לבקש דחייה של מועד הברקזיט. תרחיש זה הועלה לאור הכרזתו הנחרצת שבשום פנים ואופן הוא לא יבקש דחייה, כפי שעשתה קודמתו בתפקיד תרזה מיי. בדיון בפרלמנט אתמול ג'ונסון דחה גם את האפשרות הזו. "ברור שנפעל על-פי החוקה ונציית לחוק", הבהיר.

 

טלטלת הברקזיט גרמה לפאונד הבריטי לצלצול אתמול לרמה הנמוכה ביותר שלו מאז אוקטובר 2016. הוא ירד בכמעט אחוז שלם ל-1.1957 ביחס לדולר. עם זאת, החדשות על עריקתו של חבר המפלגה השמרנית פיליפ לי, ואיבוד הרוב השמרני בפרלמנט, גרמו לפאונד להשתקם מעט, והוא עלה אמש ב-0.16% ל-1.2084 ביחס לדולר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ג'ונסון בפרלמנט
צילום: רויטרס
מומלצים