שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מכת פתקים מזויפים: ועדת הבחירות פרסמה הודעה

  ועדת הבחירות המרכזית החליטה להכשיר פתקי הצבעה שהושחתו במכוון. זאת לאחר שהתקבלו תלונות רבות על קשקוש או ניקוב פתקים וכן על הצבת פתקי הצבעה השונים מהדוגמה שאושרה

  התגלו פתקים מזויפים בקלפיות ()
  פתקים שנטען כי זויפו

  יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, הודיע אחר הצהריים (שלישי) כי החליט להכשיר פתקי הצבעה שבהם נמצא חור מזערי או קשקוש, במקרים שבהם ניכר כי בוצעה השחתה מכוונת. זאת, לאחר שבוועדת הבחירות המרכזית הצטברו תלונות רבות על השחתת פתקי הצבעה או על הצבת פתקי הצבעה השונים מהדוגמה שאושרה.

   

  כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

   

  לאחר עיון בכמה דוגמאות, בדומה להחלטה מיום הבחירות הקודמות ב-9 באפריל, מלצר החליט ביחד עם סגניו כי לצורך שמירה על טוהר הבחירות ומימוש רצון הבוחר באופן המיטבי - הפתקים שיש בהם את הליקויים הבאים יהיו פתקים כשרים ואין לפסול אותם:

   

  1. פתק הצבעה שיש בו חור מזערי או שמאן דהוא צייר בעט או קשקש על גבו ואף על צדו הקדמי, כך שניכר שבפתק הושם פגם לצורך פסילתו.

   

  2. פתק הצבעה שדוגמתו אינו זהה לדוגמה שאישרה הוועדה המרכזית, למשל: סדר המילים בכינוי הרשימה שונה, הושמטו מילים או אותיות מהכינוי, ההדפסה אינה במרכז הדף או שכינוי הרשימה הודפס מעל האותיות.

   

  מדובר כאמור בהחלטה זהה לזו שהתקבלה ביום הבחירות הקודמות - לאשר פתקים עם פגמים מזעריים, אבל רק אם יש יותר מפתק אחד עם אותו פגם בקלפי, כדי לא לזהות את הבוחר.

  פתקים בקלפי בחירות סבב ב' (צילום: יואב דודקביץ')
  חשד לאי סדרים בירכא(צילום: יואב דודקביץ')

  מוקדם יותר החליט מלצר לעצור את ההצבעה בארבע קלפיות ביישוב ירכא בגליל בעקבות חשד לאי סדרים. באחת מהן נתפסו חשודים בעת ניסיון להכניס מעטפות הצבעה לתיבת הקלפי. הם עוכבו לחקירה.

    

  בעקבות כך מתבצעת ספירה של מספר המעטפות באותן קלפיות לעומת מספר הבוחרים בהן. עם תום הבדיקה תחודש ההצבעה בארבע הקלפיות והיא תימשך רק בהן עד לחצות.

   

  בהודעת השופט מלצר בנושא צוין כי "עם קבלת התלונות הוחלט כי ההצבעה בקלפיות אלה תיפסק עד לתום הבירור. יו"ר ועדת הבחירות האזורית בעכו, השופטת עידית רז-וינברגר, תספור את מספר הבוחרים שהצביעו, בהתאם למחיקות שבעותק השני של רשימת הבוחרים.

   

  "לאחר רישום מספר הבוחרים שהצביעו כאמור, תפתח השופטת רז-וינברגר, בליווי מפקח טוהר הבחירות ומנהל הוועדה האזורית את תיבת הקלפי בכל אחת מהקלפיות הנ"ל, ותמנה את מספר המעטפות שבתיבה. הליך הספירה יתועד על ידי מפקח טוהר הבחירות, בצילום וידאו, ככל שיתאפשר הדבר".

   

  עוד ציין השופט מלצר כי "ככל שמספר המעטפות שבתיבה יהיה זהה, למספר הבוחרים שנמחקו מרשימת הבוחרים - יש לחדש את ההצבעה באותה תיבת קלפי.

   

  "ככל שמספר המעטפות יהיה שונה באופן מהותי, תחודש ההצבעה בתיבת קלפי נפרדת; התיבה המקורית תיאטם, ותובא לבירור בפניי, בליווי כלל הרישומים מאירוע זה, והעתק של רשימת הבוחרים בעת זו. תיבת הקלפי הנוספת תיספר כקלפי רגילה וינוהל פרוטוקול על כלל האירועים".

   

  ועדת הבחירות המרכזית החליטה לשלוח מפקחי טוהר הבחירות מטעמה לכל הקלפיות בירכא עד לתום ההצבעה.

   

  ממלא-מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, הגיע אחר הצהריים לתדרוך במרכז השליטה של ועדת הבחירות המרכזית.

   

  במקביל, במשטרה התקבל דיווח על חשד שלפיו מצביע ניסה לשלשל כמה מעטפות לקלפי בעיר רהט בנגב. האיש עוכב לחקירה בחשד להטיית הבחירות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים