שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  היום שאחרי: מתי התוצאות הסופיות ומה יעשה הנשיא

  התוצאות של 95% מהקולות יתפרסמו עד הצהריים ובחמישי יגיעו הסופיות. בעוד כשבועיים יודיע נשיא המדינה על מי הוא מטיל את הרכבת הממשלה, ובמקביל תושבע הכנסת ה-22. הלו"ז הפוליטי אחרי התוצאות והתפקיד החשוב של הנשיא ריבלין

   

  בנימין נתניהו בני גנץ (צילום: AFP)
  בנימין נתניהו ובני גנץ(צילום: AFP)

  הפעם נחכה זמן רב יותר לתוצאות האמת: עם נעילת הקלפיות ובמקביל לפרסום המדגמים בערוצי הטלוויזיה השונים, החלו חברי הוועדה באלפי הקלפיות הרגילות בספירת קולות האמת, שבדרך כלל נמשכת בין שעתיים לשלוש. התוצאות בקלפיות שנספרו מתעדכנות באופן הדרגתי באתר האינטרנט של ועדת הבחירות המרכזית.

   

  כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

   

  תוצאות לא רשמיות ()

  תוצאות לא רשמיות ()

  התוצאות המלאות של הקלפיות הרגילות, שמהוות כ-95% מהקולות, צפויות להתפרסם עד לשעות הצהריים (ד'), זאת בניגוד למערכות הבחירות הקודמות, אז התקבלו התוצאות כבר בבוקר של יום רביעי. הסיבה לכך היא הליכי בקרה קפדניים יותר שנוקטת הפעם ועדת הבחירות המרכזית.

   

  התוצאות הסופיות, כולל המעטפות הכפולות, צפויות להתפרסם עד ליום חמישי בערב. ביום רביעי הבא, 25 בספטמבר, יוגשו התוצאות הסופיות והרשמיות לנשיא המדינה ראובן ריבלין יחד עם חישובי המנדטים שקיבלו הרשימות השונות.

   

  ynet מסבירים: כיצד מקימים ממשלה    (מגיש: איתי שיקמן, תסריט: גיא זקהיים, צילום: ירון ברנר, בימוי: אסף קוזין)

  ynet מסבירים: כיצד מקימים ממשלה    (מגיש: איתי שיקמן, תסריט: גיא זקהיים, צילום: ירון ברנר, בימוי: אסף קוזין)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   


  בתוך שבעה ימים ממועד פרסום התוצאות הרשמיות של הבחירות, על נשיא המדינה להטיל את אחריות הרכבת הממשלה על אחד מחברי הכנסת.

   

  חשוב לציין, חוק יסוד: הממשלה אינו קובע באופן מפורש על מי הנשיא צריך להטיל את הרכבת הממשלה. בניגוד לפרסומים שונים, הנשיא אינו מחויב להטיל את הרכבת הממשלה על מי שקיבל את מירב הממליצים או על מי שעומד בראש המפלגה הגדולה ביותר. מטרתו של הנשיא היא להטיל את הרכבת הממשלה על חבר הכנסת שיש לו את מירב הסיכויים לכונן ממשלה.

   

  רק לאחר יום רביעי הבא, ריבלין יתחיל את סבב ההתייעצויות. בכוונתו לנהל את ההתייעצויות כמו בסיבוב הקודם, בשידור חי מבית הנשיא. נציגי הסיעות יעלו לירושלים, מהגדולה ועד הקטנה, ויישאלו על ידי הנשיא ריבלין שאלה זהה: על איזה חבר כנסת אתם ממליצים שאטיל את מלאכת הרכבת הממשלה?

   

  ראובן ריבלין מצביע בקלפי בירושלים (צילום: רפי קוץ)
  הנשיא ריבלין מצביע בקלפי בירושלים(צילום: רפי קוץ)

  לחבר הכנסת שנבחר להרכיב את הממשלה יעמדו 28 ימים מרגע שהמשימה הוטלה עליו, שבהם הוא יצטרך להיכנס למשא ומתן קואליציוני עם השותפות השונות, להביא לניסוח קווי יסוד מוסכמים בין כל סיעות הקואליציה המתגבשת, ולחלק את תפקידי השרים השונים.

   

  הנשיא רשאי להאריך תקופה זו בפרקי זמן נוספים, אך הן לא יכולות לעלות על תקופה כוללת של 14 ימים. אם חבר הכנסת הנבחר לא מצליח להקים את הממשלה בפרק הזמן הכולל, הנשיא רשאי - לאחר סבב התייעצות נוסף עם הסיעות - להטיל את הרכבת הממשלה על חבר כנסת אחר. פרק הזמן שיוקצה לו יעמוד על 28 ימים, ללא הארכות.

  הדרך להרכבת הממשלה ()

  אם חבר הכנסת לא יצליח להרכיב ממשלה, אין מנוס מלצאת למערכת בחירות שלישית. אך במקרה שהנשיא יודיע ליו"ר הכנסת שלא הצליח למצוא ח"כ שיוכל להרכיב ממשלה - יכולים 61 ח"כים להציע חבר כנסת אחר שבו הם תומכים.

   

  לנוכח הבחירות החריגות, שלראשונה בתולדות המדינה נערכות חודשים ספורים לאחר הבחירות הקודמות, סביר להניח כי הנשיא ריבלין ייקח על עצמו תפקיד אקטיבי יותר בתהליך הרכבת הממשלה, וזאת כדי למנוע מצב של בחירות נוספות. ייתכן, למשל, שריבלין לא יעניק באופן אוטומטי את ההארכה.

   

  בפרק הזמן שיש לחבר הכנסת שנבחר להרכיב את הממשלה, הוא, יחד עם נציגי המשא ומתן הקואליציוני מטעמו, נכנסים למרתון של שיחות עם נציגי הסיעות השונות בכנסת איתן הוא מעוניין להרכיב ממשלה. בבסיס המשא ומתן בין המפלגות שלושה עיקרים - חלוקת תפקידי שרים (וכן גם ראשי ועדות בכנסת), קווי יסוד של הממשלה שתכונן, וחלוקת תקציבים, אם למשרדים ואם למטרות ייעודיות שמבקשת כל מפלגה.

   

  בד בבד, שבועיים בדיוק מיום הבחירות, אמורה הכנסת ה-22 להתכנס לישיבת הפתיחה החגיגית שלה, אותה פותח יו"ר הכנסת יחד עם נשיא המדינה לצדו.


  פורסם לראשונה 18/09/2019 01:01

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים