שתף קטע נבחר

כחול לבן הקימה צוות מו"מ: "נתניהו נכשל, המנדט - לגנץ"

לאחר המדגמים, שהעניקו בין 32 ל-34 מנדטים לכחול לבן, הקים גנץ צוות מו"מ והעמיד בראשו את יורם טורבוביץ'. ח"כ חילי טרופר: "גם בליכוד רואים שנתניהו נכשל בפעם השנייה ברציפות". ניסנקורן: "בטוח בחוכמתו של גנץ להרכיב ממשלה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו לא השיג לפי מדגמי ערוצי הטלוויזיה את 61 המנדטים שהיה צריך, אבל בכחול לבן עדיין לא פותחים שמפניות. כלקח מהבחירות הקודמות, אז נשא בני גנץ נאום ניצחון, הפעם החליטו לנהוג אחרת - ולחכות לתוצאות האמת. פחות משעתיים לאחר סגירת הקלפיות, הודיעו בכחול לבן כי לקראת המשא ומתן הקואליציוני החליט גנץ כי יו"ר צוות המשא ומתן יהיה יורם טורבוביץ' ולצדו שלום שלמה. בנוסף יכהנו בצוות הוד בצר, הלל קוברינסקי וישראל בכר.

 

לאחר המדגמים אמר ח"כ חילי טרופר מכחול לבן כי "אם אלה תוצאות אמת, נתניהו נכשל פעם שנייה. הוא הוציא אותנו לבחירות פעם שנייה ואין לו 61. אם אלו התוצאות, נתניהו נכשל".

 

 

מטה כחול לבן  (צילום: AFP)
מטה כחול לבן לאחר פרסום תוצאות המדגם(צילום: AFP)

רויטל גנץ (צילום: יריב כץ)
רויטל גנץ בביתה בראש העין, לאחר פרסום תוצאות המדגם(צילום: יריב כץ)

מטה כחול לבן  (צילום: דנה קופל)
אבי ניסנקורן ומאיר כהן במטה כחול לבן, הערב(צילום: דנה קופל)

"אני לא אקבל החלטות במקום הליכוד, אני חושב שגם הם רואים שנתניהו נכשל פעם שניה ברציפות", הוסיף טרופר במטה כחול לבן. "נתניהו הוציא אותנו לבחירות וקבע יעד ברור - 61 מנדטים. אם הוא לא הגיע, בעיניי אין שאלה". על פי המדגמים, כחול לבן קיבלה בין 32 ל-34 מנדטים ואילו הליכוד מעט פחות - בין 31 ל-33 מנדטים.

 

ח"כ אבי ניסנקורן אמר כי יש לחכות לתוצאות האמת, אך הוסיף כי "בהנחה שהתוצאות הן שכחול לבן היא המפלגה הגדולה ביותר ואין לנתניהו 61 - זה אומר שהמנדט להרכיב ממשלה צריך להינתן לגנץ. נחכה, אני מכיר את גנץ, ראיתי את ההתנהלות שלו , הוא נבון מאוד. אני בטוח בחוכמתו גם להרכיב ממשלה".


  ()

גושים ()

מטה כחול לבן  (צילום: AFP)
מטה כחול לבן (צילום: AFP)

מטה כחול לבן  (צילום: AFP)
מטה כחול לבן (צילום: AFP)

מטה הליכוד  (צילום: גדי קבלו)
מטה הליכוד, הערב(צילום: גדי קבלו)

מדוברות בית הנשיא נמסר לאחר פרסום המדגמים כי נשיא המדינה ראובן ריבלין יכנס את הסיעות לסבב התייעצויות לאחר שיקבל את תמונת המצב המדויקת ביותר ובהקדם האפשרי. "הנשיא יעשה זאת בתיאום מלא עם יו"ר ועדת הבחירות המרכזית ולאחר שישמע את עמדת הסיעות כולן וישקול את כלל השיקולים העומדים על הפרק", נמסר. "מול עיניו של הנשיא יעמוד הצורך לכונן ממשלה בישראל מהר ככל הניתן ולממש את רצון העם, כפי שבא לידי ביטוי בתוצאות הבחירות, לצד הצורך להימנע מבחירות שלישיות. בהתאם, יטיל הנשיא את המנדט להרכבת הממשלה לאחר התייעצות ושיח עם נציגי הסיעות וראשי המפלגות הרלוונטים".

 

רשימת כחול לבן הוקמה ב-21 בפברואר השנה, יום לפני המועד האחרון להגשת הרשימות לבחירות באפריל 2019. כחול לבן נוסדה מאיחוד של יש עתיד בראשות יאיר לפיד עם שתי מפלגות חדשות - חוסן לישראל של גנץ ותל"ם של משה (בוגי) יעלון.

 

בבחירות 2019 מועד א' זכתה כחול לבן ב-35 מנדטים, אבל למרות ההישג המרשים ונאום הניצחון שנשא גנץ באותו הלילה (לאחר מדגם חדשות 12 שהראה יתרון גדול על הליכוד), היא לא הייתה קרובה ל-61 הממליצים הדרושים. רשימת כחול לבן לבחירות הנוכחיות הייתה זהה לזו של הבחירות הקודמות, ללא שום שינוי.

 

בחודשים האחרונים התמודדה המפלגה עם שורת הדלפות, ומדו"ח שהזמינה עלה לכאורה כי חבר כנסת אסף מידע אישי נגד גנץ. בנוסף, מספר 3 במפלגה יעלון נשמע קורא בהקלטה למספר 2 לפיד לוותר על הרוטציה, אך זו נותרה בתוקף, כפי שסוכם עם הקמת המפלגה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל
חגיגות במטה כחול לבן
צילום: דנה קופל
מומלצים