שתף קטע נבחר

"הערבים נהרו לקלפיות - ונתניהו נתפס עם המכנסיים למטה"

חגיגות ברשימה המשותפת לאחר המדגמים, שניבאו עד 15 מנדטים למפלגה. היו"ר עודה קבע להיפגש עם גנץ: "אנחנו אלה ששמנו קץ לתקופת נתניהו המסית". ח"כ טיבי לאולפן ynet: "רוצים להשפיע"

 

 

"הערבים נהרו לקלפיות". כך סיכם מספר 3 ברשימה המשותפת, ח"כ אחמד טיבי, את מה שלפחות לפי אחד המדגמים נראה כיום בחירות היסטורי במגזר הערבי. לפי עדכון מדגם רשת, זכתה הרשימה המשותפת ללא פחות מ-15 מנדטים - הישג שיא. לפי מדגם כאן קיבלה המשותפת 13 מנדטים ולפי קשת 13 גם כן. "נתניהו לא ספר אותנו, אבל אנחנו ספרנו את עצמנו והוא נתפס עם המכנסיים למטה", אמר טיבי.

 

זמן קצר לאחר נאומו של יו"ר כחול לבן בני גנץ, שוחח עמו יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה וקבע להיפגש איתו בהמשך.

 

 

"אני מקווה שזה נכון", אמר טיבי באולפן ynet לאחר עדכון המדגמים. "תוצאות האמת זורמות אלינו וזה מחזק את ההערכה. כנראה שהערבים נהרו לקלפיות. נתניהו הציב שעון מעורר בכל כניסה של יישוב ערבי וזה היה שעון מעורר יעיל עם מוזיקה צורמת, אבל אין ספק שהוא העיר את הקמפיין שלנו שהיה רדום לפני שבועיים".

מטה הרשימה המשותפת (צילום: AFP)
הרשימה המשותפת חוגגת במטה(צילום: AFP)

טיבי אמר בריאיון כי "אין ספק שיהיה קשר" עם אנשיו של גנץ בכחול לבן: "15 מנדטים זה משהו שאי אפשר להתעלם ממנו. במשך כל השבועות האלה יהיו גישושים ושיחות, אנחנו סיעה גדולה. אנחנו בקמפיין אמרנו שאנחנו רוצים להיות שחקן עם השפעה, יש כל מיני דרכים ויש לנו אחריות כבדה לעשות הכול כדי לעבוד בדרך שונה מהעבר".

 

לדברי טיבי, "הנרטיב לא משתנה, אבל אנחנו רוצים להיות חלק משפיע ושחקן פעיל, לא שחקן ספסל, אם תיווצר הזדמנות. התוצאה מחייבת יחס אחר לרשימה המשותפת ואני רוצה להביא הישגים לציבור".

 

 

בריאיון לאולפן ynet העריך טיבי כי "ימינה, יהדות התורה וש"ס יעשו הכל כדי שח"כ ערבי לא יהיה ראש האופוזיציה". בתשובה לשאלה אם הוא רואה פתח לשינוי בדרך לדיאלוג עם היהודים, ענה: "יש הזדמנות, 97% מהצעות החוק שלנו הן כלכליות חברתיות וקשורות במגזר הערבי. יצרו תדמית שאנחנו כאילו עוסקים רק בעניין הפלסטיני, וזה חלחל. את הדרישות שלנו אתם מכירים - תוכנית כלכלית, שוויון, תכנון ובניה, חיבור לחשמל, תהליך מדיני. כשגנץ יפנה, אם הוא יפנה, הוא ישמע את הדרישות האלה".

מטה הרשימה המשותפת (צילום: AFP)
"יו"ר האופוזיציה? עמדה מעניינת". עודה(צילום: AFP)

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה אמר לפני כן כי לא הופתע מהתוצאות: "לא. אני מדבר על זה כבר חודשיים. המשתנה מספר 1 בבחירות הללו הוא אחוז ההצבעה בקרב האזרחים הערבים. הדבר העיקרי הוא שאם התוצאות יישארו כפי שהן, אנחנו אלה ששמנו קץ לתקופת נתניהו, האדם שהסית נגד הציבור שלנו יותר מכל בן אדם אחר. זה הישג היסטורי".

 

עודה הדגיש שעדיין לא קיבל טלפון מגנץ, אך טען שגם אם יקבל – כנראה שלא יצטרף לממשלה בראשותו. "אני חושב שהוא לא בשל לתנאים של שלום ושוויון, אבל לגבי המלצה, יש דברים - המתווה המדיני, שלום על בסיס שתי מדינות, ביטול חוק הלאום, ביטול חוק קמנס, תכנית הוליסטית למיגור אלימות ופשיעה במגזר ותקציבים".

  ()

מנגד, עודה לא פסל שיהיה יו"ר האופוזיציה הראשון בהיסטוריה. "זו עמדה מאוד מעניינת, נביא שינוי ברמת התודעה".

 

גם ח"כ יוסף ג'בארין התייחס להישג המסתמן: "בשעות הערב הרגשנו את ההתעוררות המרשימה בהצבעה. זה מחמם את הלב. אנשים האמינו שאפשר להפיל את ממשלת הימין הקיצוני והם הגיעו להצביע כדי להיות שותפים. נמאס כבר מההסתה המתמשכת ומהחקיקה הגזענית. אנחנו גאים בתמיכה שקיבלנו, ומוטלת עלינו אחריות כבדה להוביל את הרשימה להישגים משמעותיים".

 

עאישה מחאמיד, תושבת אום אל-פחם, אמרה כי זה הישג גדול ואדיר בעיניה. "לא ציפיתי שהרשימה תגיע למספר הזה, אבל התושבים הפעם הלכו עד הסוף ותמכו ברשימה. הגזענות של נתניהו גרמה להרבה אזרחים ערבים לצאת ולהצביע, הוא קיבל את התשובה".

 

מוחמד מנצרת הוסיף: "אם הרשימה באמת תקבל 15 מנדטים, לחברי הכנסת הערבים יהיה כוח לתמוך בחברה מכל הבחינות. תודה לאל על ההישג הזה. עם הסבל שלנו, חייבים להיות עם הרשימה המשותפת".

 

ב-2015 התמודדה לראשונה הרשימה המשותפת, איחוד של מפלגות חד"ש, רע"ם, תע"ל ובל"ד, וקיבלה 13 מנדטים. לקראת הבחירות באפריל 2019 חל פיצול, ושתי רשימות התמודדו בנפרד - חד"ש ותע"ל בראשות איימן עודה ואחמד טיבי, שזכתה לשישה מנדטים, ורע"ם-בל"ד בראשות מנסור עבאס, שעברה בקושי את אחוז החסימה וקיבלה ארבעה מנדטים.

 

לאחר כמה מהמורות בדרך, הודיעו ארבע המפלגות על ריצה מחודשת יחדיו, כשכמו ב-2015, גם הפעם עודה הוצב בראש. הנציג היהודי ברשימה הוא עופר כסיף מחד"ש, מספר 7 ברשימה המאוחדת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
חגיגות במטה בנצרת
צילום: AFP
מומלצים