שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  תנאי ליברמן לממשלה: "חוק הגיוס, לימודי ליבה, ביטול חוק המרכולים"

  בצאתו מביתו ביישוב נוקדים אמר יו"ר ישראל ביתנו, איש המפתח בבחירות, שהאפשרות היחידה מבחינתו היא להקים ממשלה ליברלית רחבה: "לא נשב בממשלת ימין-חרדים ולא נשב עם הרשימה המשותפת". על האפשרות להיכנס לממשלה עם נתניהו: "אנחנו לא פוסלים אף אחד"

   

   

  הבוקר שאחרי בחירות ספטמבר 2019 : יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן - איש המפתח בהרכבת הממשלה הבאה - אמר הבוקר (יום ד') בצאתו מביתו ביישוב נוקדים: "מאוד התאכזבתי מנאומו של בני גנץ. לא שמעתי דברים ברורים". הוא הדגיש שסוגיית חוק הגיוס והאג'נדה המתנגדת לכפייה דתית אינם פתוחים למשא ומתן מצדו: "מה שברור הוא שאנחנו לא נוותר על ביטול חוק המרכולים, לא נוותר על תחבורה ציבורית בשבת ולא על נישואים אזרחיים. אלה תנאי סף, ועד שלא נשמע דברים ברוח הזו - אין לי מה לדבר לא עם גנץ ולא עם נתניהו".

   

  אביגדור ליברמן מחוץ לביתו בבוקר שאחרי הבחירות (צילום: עידו ארז)
  (צילום: עידו ארז)
   

  לשאלה אם יוכל לשבת בממשלה עם בנימין נתניהו אחרי מערכת הבחירות שכללה הטחת האשמות והשמצות בין הצדדים, ענה: "אין פה שום ענין פרסונלי. אמרתי את זה תוך כדי הבחירות. אנחנו לא פוסלים אף אחד. המפתח כרגע זה הנשיא. הוא חייב לקחת חלק הרבה יותר פעיל מהסיבוב הקודם".

   

  ליברמן הוסיף: "אנחנו חוזרים ואומרים - תנאי הסף של כניסה לממשלה הוא לימודי ליבה במסגרת חינוך חרדי. אנחנו נתנה כל תמיכה ממשלתית במסגרת חינוך חרדי אך ורק עם כניסת לימודי ליבה".

   


   

   

  אביגדור ליברמן, הבוקר מחוץ לביתו:

  אביגדור ליברמן מחוץ לביתו בבוקר שאחרי הבחירות (צילום: אלכס קולומויסקי)
  (צילום: אלכס קולומויסקי)

  אביגדור ליברמן מחוץ לביתו בבוקר שאחרי הבחירות (צילום: אלכס קולומויסקי)
  (צילום: אלכס קולומויסקי)

  הוא שב והבהיר כי מבחינתו יש אפשרות אחת ויחידה, "ממשלת אחדות לאומית, ממשלה ליברלית רחבה. לא נצטרף לשום אופציה אחרת. מבחיתנו לא קיימת שום אופציה. אנחנו לא נשב בממשלה עם הרשימה המשותפת, זה אבסורד. לכן כולם צריכים להבין שחבל פשוט לבזבז את הזמן, לנסות להתדיין, להפעיל לחצים. צריך כמה שיותר מהר להתכנס למסלול אחד אפשרי". 

   

  הוא פסל אפשרות של בחירות נוספות מאחר שלדבריו אין לא יהיו 61 ממליצים על פיזור הכנסת, והתייחס למו"מ הקואליציוני הצפוי: "לא אבזבז זמן על שיחות סרק כדי שכל אחד יוכל להגיד 'שוחחתי, יש מו"מ, יש מגעים, אין מגעים'. כל מה שנעשה - נעשה באופן גלוי, שקוף. לפני שנעשה - נודיע על כך בדף הפייסבוק הרשמי של המפלגה ושלי. לא יהיו שום מגעים מתחת לשולחן".

   

  - תדרוש את משרד האוצר?

  "אנחנו לא מדברים על התיקים. קודם אנחנו רוצים לוודא שתהיה ממשלת אחדות לאומית ליברלית רחבה. תיקים זה דבר משני. תוך כדי מערכת הבחירות הבהרנו אילו תיקים אנחנו רוצים וכרגע זה לא רלוונטי".

   

  על השיח הקשה במערכת הבחירות אמר: "שיח השנאה ששמענו היה חד-צדדי מכיוון החרדים. אנחנו יריבים פוליטיים שרואים אחרת את מדינת ישראל בעוד 40 שנה, אבל הם לא אויבים. שיח השנאה בנוסח עמלק... חבל שגפני לא המשיך ולא פירש מה דינו של עמלק. הוא רק הסתפק בכינוי. אנחנו רוצים מדינה נורמלית, לחיות על פי העיקרון של חיה ותן לחיות. אני לא מבקש לפתוח מרכולים בשבת בבני ברק, ולא מוכן שיסגרו מרכולים בשבת באשדוד".

   

  - אם המגעים להקמת ממשלת אחדות ייכשלו, תשקול להיכנס לממשלת ימין-חרדים?

  "אין שום סיכוי. האופציה הזאת לא קיימת כמו שלא קיימת אופציה שנשב בממשלה עם הרשימה המשותפת".

   

  ח"כ יועז הנדל (כחול לבן) התראיין באולפן ynet וענה לטענה של ליברמן על האכזבה שלו מנאום גנץ: "אני לא יודע ממה הוא מאוכזב. אנחנו בהחלט מתכוונים להקים ממשלת אחדות ציונית רחבה. אני חושב שבענייני דת ומדינה - ותוציאו את היחס לחרדים שאותו אני ממש לא אוהב - ההתייחסות צריכה לומר שאין מונופול לחרדים על הצביון היהודי. יש פה פתח לשינוי של סטטוס קוו שהוא בעיניי לא בריא. למשל בנושאי פתיחת שוק הכשרות וגיוס בנות לצה"ל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים