שתף קטע נבחר

האקדמיה הבלגית מחדשת: יהודי בשפת הסימנים - אף ארוך

בלגיה סוערת לאחר שאוניברסיטת "גנט" היוקרתית פיתחה מילון חדש לחירשים, והגדירה את התיאור למילה "יהודי" כאף גדול ומכוער - שלווה אף בווידיאו להמחשה. באוניברסיטה סירבו לשנות את ההגדרה: "זו החלטה אקדמית". שגריר ישראל: "זה מחליא"

 

איך אומרים "יהודי" באקדמיה הבלגית בשפת הסימנים? אף ארוך: בלגיה סוערת לאחר שאוניברסיטת "גנט" היוקרתית פיתחה מילון חדש לחירשים, והגדירה את התיאור למילה "יהודי" ( Jood) כאף גדול ומכוער.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>

 

האוניברסיטה הגדילה לעשות והעלתה צילום וידאו של מתורגמנית לשפת הסימנים, כאשר היא מסמנת על אפה את המילה יהודי בתנועה מבזה.

 

קיראו עוד בערוץ היהדות : 

 

הסימן למילה יהודי בשפת הסימנים הבינלאומית הוא מחווה של שפשוף זקן דמיוני. אבל באוניברסיטה החליטו לאמץ דווקא את האף העקום, סטריאוטיפ אנטישמי ידוע עוד מימי הביניים.

 

"סטריאוטיפ אנטישמי ישן"

הדבר עורר את זעמה של הקהילה היהודית בבלגיה. חבר הפרלמנט היהודי-חרדי, מיכאל פרייליך, מיהר לפנות לאוניברסיטה בדרישה למחוק את הערך האנטישמי, ואולם האוניברסיטה השיבה בשלילה, והסבירה כי "מדובר בהחלטה אקדמית" - וכי אין המדובר בסימן חדש.

 

"יהודי", מתוך אתר האוניברסיטה
"יהודי", מתוך אתר האוניברסיטה

 

"זה לא משנה אם זה סימן חדש או ישן", אמר פרייליך. "אסור שאוניברסיטה תאפשר להכניס סמל אנטישמי בחסות אקדמית". הוא הוסיף כי אינו מבין "מדוע הם העלו את זה לאתר שלהם".

 

פרייליך אמר עוד: "אני מאוד נעצב שהם לא רואים שום דבר רע בזה. במילים אחרות, הם לא מבינים מה הבעיה שאני רואה בזה. בהתחלה חשבתי שמדובר בבדיחה. תיאור של יהודים עם חוטם ארוך ועקום מבוסס על סטריאוטיפ אנטישמי ישן".

 

הוא הביע תקווה כי "אוניברסיטת גנט תתקן את זה במהירות האפשרית. בואו לא נישאר עיוורים למה שקורה במדינה שלנו".

 

השגריר: "זה מחליא"

שגריר ישראל בבלגיה, עמנואל נחשון, הצטרף לביקורת של פרייליך וצייץ: "זה ממש מחליא. מעבר לכל מילים".

 

מיכאל פרייליך ()
"בהתחלה חשבתי שמדובר בבדיחה". חבר הפרלמנט הבלגי, מיכאל פרייליך

 

יעקב חגואל, סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, אמר כי "הסרטון המחליא הזה מחזיר אותנו לימים שחשבתי שנעלמו מן העולם - עלילות הדם כנגד היהודים שם ציירו אותנו עם אף גדול. מי חשב שהאנטישמיות תגיע גם למוסדות האקדמיים באירופה, ועוד תקבל גיבוי מההנהלה. אפנה לראש ממשלת בלגיה בבקשה להסיר את הסרטון ולפרסם הודעת התנצלות".

 

תסביך האף היהודי של הבלגים איננו חדש: לפני כחודש וחצי פרסם העיתון הבלגי החשוב "דה מורגן" טור הלועג לאפם של יהודים, מאשים את ישראל ברצח המוני של פלסטינים - וטוען כי להיות יהודי זו לא דת. "אני חצי היטלר כשאני נדהם משירי הערש שמנהיגי העולם שרים זה לזה", הודה הכותב. גורמים בקהילה הגישו אז תלונה למשטרה.

 

בעיתון -  אחד משני העיתונים הגדולים בפלמית - כתב דימיטרי ורהולסט כי "להיות יהודי זה לא דת", וכן: "שום אלוהים לא יעניק ליצורים אף מכוער כל כך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים