שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סערה בקנדה: טרודו התחפש לשחור והתנצל
  תחפושת "אלאדין" של רה"מ הקנדי, מלפני 18 שנה, מעוררת סערה חודש לפני הבחירות שבהן הוא נאבק על חייו הפוליטיים. מגזין "טיים" חשף תמונה של טרודו כשפניו צבועות שחור – והוא התנצל בשידור חי: "לא חשבתי אז שזה גזעני"

   

   

  חודש בלבד לפני הבחירות בקנדה, שבהן ראש הממשלה ג'סטין טרודו נאבק על חייו הפוליטיים, חשף אמש (ד') מגזין טיים תמונה שלו מלפני 18 שנה ובה פניו, צווארו וידיו צבועים שחור – תחפושת שנחשבת כיום לגזענית בקרב רבים. התמונה הופיעה בספר מחזור של בית ספר פרטי שבו לימד טרודו בוונקובר באותם שנים, וחשיפתה הובילה אותו להתנצל בשידור חי בטלוויזיה הקנדית.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

    

  "הייתי צריך לדעת אז טוב יותר, אבל לא עשיתי זאת ואני מתנצל מעומק לבי", אמר טרודו. "זה היה ב-2001, כשהייתי מורה בוונקובר. הגעתי לאירוע גאלה לרגל סיום השנה, שהנושא שלו היה סיפורי אלף לילה ולילה. התחפשתי לאלאדין, ושמתי מייק-אפ. לא הייתי צריך לעשות זאת".

  ג'סטין טרודו ראש ממשלת קנדה ב צילום ספר מחזור מ 2001 מחופש לשחור אלדין (צילום: מגזין טיים)
  "לא ידעתי שזה גזעני אז". התמונה שעוררה זעם בקנדה(צילום: מגזין טיים)

  בתמונה נראה טרודו כשהוא לבוש בטורבן – כיסוי ראש מוסלמי, ובגלימה לבנה. פניו, ידיו וצווארו צבועים במייק-אפ כהה. התמונה צולמה כשהיה בן 29, ועבד כמורה בבית ספר פרטי בעיר ונקובר. "זה היה משהו שלא הייתי צריך לעשות. לא חשבתי אז שזה היה גזעני, אבל עכשיו אני מבין שכן", הדגיש טרודו. הוא לא השיב לשאלה אם הוא שוקל להתפטר בעקבות הפרסום.

   

  ב-BBC ציינו כי התמונה מביכה במיוחד עבור טרודו בן ה-47, מנהיג הליברלים בקנדה ששם לעצמו יעד לקדם מדיניות פרוגרסיבית. סקרים במדינה מנבאים קרב צמוד בינו לבין מנהיג השמרנים אנדרו שיר, בבחירות שייערכו ב-21 באוקטובר.

  ג'סטין טרודו מתנצל על התמונה שנחפשה במגזין
  "לא הייתי צריך לעשות זאת". טרודו מתנצל(צילום: רויטרס)

  שיר השמרן תקף אותו בחריפות זמן קצר לאחר חשיפת התמונה המביכה. "הופתעתי וחשתי אכזבה מהמעשים של טרודו", אמר. "צביעת הפנים היא פעולה של לעג וגזענות. הקנדים ראו מישהו חסר שיקול דעת שאינו כשיר למשול".

   

  בחירות בקנדה: טרודו נלחם על חייו הפוליטיים

   

  את טרודו, נזכיר, רודפת לאחרונה פרשה נוספת שבה הואשם על-ידי שרת המשפטים לשעבר ושרה נוספת בהתערבות כדי להגן על חברת בנייה, שנטען כי שיחדה בכירים בלוב בתקופתו של הרודן מועמר קדאפי.

  אנדרו שיר מנהיג המפלגה השמרנית ב קנדה (צילום: רויטרס)
  "טרודו לא כשיר למשול". מנהיג השמרנים אנדרו שיר(צילום: רויטרס)

  טרודו אינו הפוליטיקאי הראשון שמתמודד עם טענות לגזענות בתמונות מעברו. מוקדם יותר השנה הופעל לחץ כבד על ראלף נורת'האם, מושל וירג'יניה שבארצות הברית, כדי שיתפטר. בתמונה, מספר המחזור בשנת 1984 של בית הספר לרפואה שבו למד נורת'האם, הופיעה תמונה שבה נראים שני גברים מחופשים לחבר בקו קלאקס קלאן ולאדם שחור. נורת'האם הכחיש שהופיע באותה תמונה, אך הודה כי צבע את עורו בשחור כשהיה צעיר.

   

  גם התובע הכללי של וירג'יניה הודה כי צבע את עורו במהלך לימודיו בקולג'. מלבד השניים, מושלת אלבמה, קיי אייבי, התנצלה בפומבי על כך שצבעה את עורה במסגרת מתיחה בקולג', לפני כ-50 שנה. בסופו של דבר, איש מהם לא התפטר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מגזין טיים
  התמונה שעוררה סערה. טרודו מחופש לאלאדין
  צילום: מגזין טיים
  מומלצים