שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מוות שביעי מסיגריה אלקטרונית; הודו אסרה על שיווקה במדינה

  לאחר ש-7 איש מתו ממחלת הריאות המסתורית בעקבות עישון סיגריות אלקטרוניות, ומעל 500 איש אושפזו בארה"ב, הכריזה הודו על איסור שיווק הסיגריות האלקטרוניות

  קורבנות נוספים לסיגריה האלקטרונית: עלה ל-7 מספר הנפטרים ממחלת הריאות המסתורית בארה"ב, לפחות 500 איש אושפזו במצב קשה כשהם סובלים מדלקת ריאות חמורה ואי ספיקה נשימתית. הבהלה הובילה את הודו להכריז על איסור מכירת סיגריות אלקטרוניות.

   

  ההודעה הדרמטית של משרד האוצר ההודי קובעת כי בתוך כמה ימים ייאסר ייצור, שיווק, יבוא, מכירה, הפצה או אחסון, ואף פרסום של כל סוגי הסיגריות האלקטרוניות.

   

  מי שיעבור על החוק, צפוי לעונש של עד שנת מאסר או קנס של 100 אלף רופי (1,400 דולרים) או שניהם. למי שיחזור על העבירה, צפוי קנס של 500 אלף רופי (7,000 דולרים) ועד 5 שנות מאסר בפועל. אחסון של סיגריות אלקטרוניות יכלול קנס של 50 אלף רופי (700 דולרים).

   

  סיגריה אלקטרונית (צילום: shutterstock)
  סיגריה אלקטרונית. הסכנות שבעישון(צילום: shutterstock)

   

  קיראו עוד

  סכנת הסיגריות האלקטרוניות: "מקרי מוות בארץ זו שאלה של זמן"

  ארה"ב: תיאסר מכירת סיגריות אלקטרוניות ומוצרי טבק בטעמים

  עכשיו זה מוכח: סיגריה אלקטרונית מסרטנת

   

  על פי ההערכות, לפחות 35 מיליון איש ברחבי העולם משתמשים בסיגריות אלקטרוניות. הן פופולריות בעיקר אצל צעירים, ובארצות הברית העישון הפך למגפה של ממש בקרב בני נוער, שם על פי ההערכות, לפחות 15% מתלמידי התיכון מעשנים סיגריות אלקטרוניות באופן קבוע. באחרונה התקינו כמה בתי ספר תיכון גלאי עשן סיגריות אלקטרוניות בחדרי השירותים, שם נוהגים התלמידים לעשן.

   

  סיגריות אלקטרוניות: אלה העובדות הידועות

   

  1. מה הרכב החומר שמעשנים?

  רבים מהמעשנים, עשו זאת עם THC (טטרהידרוקנבינול), החומר המצוי במריחואנה וגורם לתחושת אופוריה (תחושת "היי"). עם זאת, מאושפזים אחרים דיווחו כי עישנו גם טבק או שילוב של THC עם טבק.

   

  2. באיזה סיגריות השתמשו?

  מהעדויות עולה כי חלק מהמשתמשים רכשו את סיגריות האידוי ומוצריהם בדוכנים או דרך צד שלישי, ולא באמצעות חנויות מורשות. חלק מהסיגריות היו של יצרניות ידועות, אולם אחרות היו לא מוכרות, או סיגריות אידוי בטעמים.

   

  סיגריות אלקטרוניות באידוי של החולים (סיגריה אלקטרונית אידוי VAPING)
  סיגריות אלקטרוניות באידוי של החולים

   

  3. גיל המעשנים

  הפגיעה הריאתית התרחשה דווקא אצל צעירים. חלק מהמחקרים הראו כי 83% מהמטופלים היו גברים שגילם הממוצע 19 שנים.

   

  4. תסמינים דומים

  המטופלים אושפזו לרוב כשסיפור המקרה דומה. הם לרוב סיפרו על תסמינים שהופיעו בהדרגה וכללו קוצר נשימה עם או בלי כאבים בחזה. חלק דיווחו על הקאות, שלשולים, חום ועייפות, או מצב שנראה דומה לשפעת.

   

  בדיקות הרנטגן שנערכו להם הראו תמונה המתאימה לדלקת ריאות לא זיהומית. בדיקות ברונכוסקופיה שבה מחדירים צינור גמיש ובו מצלמה לקנה הנשימה, תמכו בכך שאין מדובר במצב זיהומי שנגרם מחיידק או וירוס, כלומר מדובר בדלקת ריאות לא זיהומית.

   

  5. הידרדרות מהירה

  כאמור, מאות צעירים אושפזו ב-33 המדינות בארה"ב בהם דווחו עד כה מקרים, כאשר ההידרדרות הריאתית הייתה מהירה מאוד. כשליש מהמאושפזים אושפזו ביחידה לטיפול נמרץ כשהם מונשמים ומורדמים, שישה מהם מתו, ומצבם של רבים עדיין מוגדר קשה.

   

  6. ויטמין חשוד

  על פי אחת ההערכות, קיימת מעורבות של ויטמין E אצטאט בפגיעה הריאתית. תוצאות של דגימות מנוזל האידוי שבסיגריות הראו רמות גבוהות של חומר זה. עם זאת, עדיין לא ברור המנגנון המדויק, שבו פועל המרכיב בגוף האדם לאחר שאיפתו. יותר מכך, לא בכל הסיגריות נמצא המרכיב.

   

  7. שמנים מסוכנים

  סיגריית אידוי אלקטרונית פועלת באמצעות חימום נוזלים כימיקליים, הפיכתם לאדים ושאיפתם לריאות. הכימיקלים מעורבבים עם ממסים שונים או שמנים המתחממים לרמה כזו שהופכת אותם לאדים. עם זאת, חלק מהחומרים הללו נותנים במצב נוזלי, מתקררים ואז הופכים לאדים ונשאפים.

   

  ידוע כי עישון שמנים הרסני במיוחד לרקמת הריאות, כשהאדים שלהם נקלטים במהירות על גבי תאי הריאות העדינים ויוצרים תגובה דלקתית קשה ביותר. אחת ההשערות של המומחים שנבדקת כעת, היא שאותם שמנים המצויים בסיגריית האידוי, הם אלה שמעוררים את הדלקת החמורה כל כך, שמובילה להרס הדרגתי של הריאות ולמוות.

   

  8. חומרי עישון לא מורשים

  במקרים רבים של מאושפזים, נמצאו בסיגריות האידוי חומרים שאינם מומלצים על ידי יצרנית הסיגריה. בין היתר, כאמור, נמצאו כימיקלים שונים, וגם נגזרות קנאביס. ברחבי הרשת ניתן למצוא סרטוני "הדרכה" הממליצים להכין נוזלים מסוכנים לסיגריה האלקטרונית, כולל הכנה עצמית של "סיגריות מריחואנה לאידוי". המומחים מעריכים כי זו אחת הסיבות לפגיעה הריאתית הקשה.

   

  9. סימנים מחשידים שדורשים פנייה לחדר המיון

  אם עישנתם סיגריית אידוי אלקטרונית, ובמיוחד אם זו לא סיגריה מאושרת לשיווק או שהשתמשתם בחומרים שאינם מומלצים על ידי היצרן, וחשתם תסמינים חריגים, בעיקר קוצר נשימה, שיעול, הקאות, סחרחורת, שיתוק נימול או חולשה, פרכוסים או איבוד הכרה, יש להתפנות בדחיפות לחדר המיון.

   

  מה אומרים המומחים בישראל?

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  עישון סיגריה אלקטרונית. 7 נפטרו
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים