שתף קטע נבחר

לבנון על תקרית הרחפנים בביירות: "ישראל שיגרה גם מל"טים"

על פי ממצאי התחקיר שהציג שר ההגנה הלבנוני, התוכנית הישראלית הייתה "לשלוח כמה רחפנים בתזמון עם המל"טים". הוא הוסיף: "זה סיכן את תנועת המטוסים, ההפרה החמורה ביותר של השטח האווירי הלבנוני מאז מלחמת לבנון השנייה"

שר ההגנה הלבנוני, אליאס בו סעב, אמר כי במהלך תקרית הרחפנים ברובע הדאחייה בביירות, חדרו לשטחה האווירי של לבנון גם מל"טים ישראליים. לדבריו, "חדירת הרחפנים היא ההפרה החמורה ביותר של השטח האווירי הלבנוני מאז מלחמת לבנון השנייה. הם סיכנו את תנועת המטוסים באזור". לדבריו, חקירת התקרית העלתה שאחד הרחפנים נשא 4.5 ק"ג של חומרי נפץ.

 

השר הציג את ממצאי חקירת האירוע במסיבת עיתונאים, ואמר כי "התוכנית הישראלית הייתה לשלוח כמה רחפנים בתזמון עם המל"טים".

 

שר ההגנה הלבנוני אליס בו-סעב הציג היום את ממצאי תחקרי אירוע הרחפנים בדאחיה. דבריו הועברו בשידור ישיר, בליווי קצין בכיר מצבא לבנון ()
אחד הרחפנים שהציג שר ההגנה הלבנוני

שר ההגנה הלבנוני אליס בו-סעב הציג היום את ממצאי תחקרי אירוע הרחפנים בדאחיה. דבריו הועברו בשידור ישיר, בליווי קצין בכיר מצבא לבנון ()
"מטרת הרחפנים הישראליים הייתה התקפית". השר בו סעב

 

 

לדברי שר ההגנה הלבנוני, "אחד הרחפנים היה בעל ארבע זרועות ושמונה מנועים. מטרת הרחפנים הישראליים הייתה התקפית, מדובר בכלים מייצור ישראלי שיכולים לשאת מטען במשקל של 17.4 קילוגרמים".

 

קצין בכיר בצבא לבנון שהתלווה לשר בו סעב, טען כי הרחפנים נכנסו מכיוון דרום-מערב ביירות וטסו לכיוון צפון-מזרח. לדבריו, הרחפנים הונזקו במרחק של 4,100 מטרים מחופי הים של ביירות.

 

השר ציין עוד כי "התקיפות הישראליות כעת השתנו והן מסוג אחר, מה שמהווה שינוי של כללי העימות. צבא לבנון מחויב להגן על אדמת לבנון וזוהי זכותו. צבא לבנון לא יזום תקיפה אך הוא לא ימינע מתגובה על כל תוקפנות נגד לבנון, ולבנון כעת נמצאת במצב הגנה עצמית. ישראל ניהלה את המבצע הזה לכל אורכו. אנחנו התעקשנו שהרחפנים האלה יעברו לידי לבנון וכך היה, ואנחנו חקרנו את הכלים ואת האירוע הזה".

 

בו סעב הוסיף: "צבא לבנון לא מתואם עם אף אחד והוא פועל כגוף המגן על לבנון.  כל החלטה שמתקבלת בו היא בפקודה של הפיקוד המרכזי". השר אמר את הדברים בתשובה לשאלה האם צבא לבנון מתואם עם חיזבאללה. הוא הוסיף בהקשר זה כי "אפילו מדינות אירופה ומנגנוני מודיעין אירופים מדברים עם חיזבאללה".

 

 

בסוף החודש שעבר טען חיזבאללה כי שני רחפנים ישראליים התרסקו ברובע הדאחייה בפרברים הדרומיים של ביירות. כמה שעות לאחר מכן ציין אחד מדוברי הארגון כי אחד הרחפנים התרסק מבלי לגרום נזק בעוד הרחפן השני היה ממולכד. כבר באותו היום האשים מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה את ישראל בשיגור הרחפנים, ואמר כי היא "עשתה דבר מאוד מסוכן". נשיא לבנון מישל עאון כינה אז את התקיפה שיוחסה לישראל "הכרזת מלחמה".

 

ב"טיימס" הלונדוני דווח כי הרחפנים שתקפו בביירות פגעו בציוד איראני לדיוק טילים. לאחר התרסקות הרחפנים, צה"ל הגביר את הכוננות בגבול הצפון מחשש לנקמת חיזבאללה. בתחילת החודש ירה חיזבאללה כמה טילי נ"ט אל בסיס צבאי וכלי רכב צבאיים באזור אביבים. באירוע לא היו נפגעים. אחר כך נחשף תרגיל הטעיה שביצע צה"ל בעת ירי טילי הנ"ט: כמה חיילים שדימו "פצועים" פונו לבית החולים רמב"ם במסגרת במסגרת מהלך פסיכולוגי שתוכנן מראש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד החרפנים שהציג שר ההגנה הלבנוני
מומלצים