שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפלונטר הפוליטי עובר לבית הנשיא: "רק לא בחירות נוספות"
  בכירים בליכוד אומרים כי נתניהו רוצה לקבל את המנדט שני לאחר שיגרום לגנץ להיכשל. בינתיים, ברשימה המשותפת מציבים תנאים בתמורה להמלצה על גנץ - ובכחול לבן טוענים: "לא הבטחנו דבר בתמורה להמלצה". ריבלין צפוי לזמן את גנץ ונתניהו לפגישה משולשת

  חמישה ימים לאחר מערכת בחירות טעונה ויצרית, הפלונטר שאליו נקלעה המערכת הפוליטית עובר לבית הנשיא: היום (א') יחל סבב ההתייעצות הראשון אצל נשיא המדינה, ראובן ריבלין, בדרך להענקת המנדט להרכבת הממשלה לבני גנץ או בנימין נתניהו.

   

   (צילום: אבי מועלם, אלי דסה, תומריקו, AFP, מוטי קמחי)
  (צילום: אבי מועלם, אלי דסה, תומריקו, AFP, מוטי קמחי)

  במערכת הפוליטית מסכימים כולם כי בשונה ממערכות בחירות קודמות, הפעם הנשיא יהיה דמות דומיננטית ומשפיעה - זאת בשל העובדה שכרגע אף אחד מהמועמדים לא מקבץ סביבו 61 ממליצים.

   

  מצעד הממליצים יחל בשעה 17:00 וסדר המפלגות יהיה מהגדולות לקטנות: כחול לבן, הליכוד, הרשימה המשותפת, ש"ס ובסוף היום ישראל ביתנו. מחר, יום שני, יימשכו ההתייעצויות עם יתר המפלגות הקטנות יותר, בהן ימינה, יהדות התורה, העבודה- גשר והמחנה הדמוקרטי. סבב ההתייעצויות יועבר בשידור חי מבית הנשיא.

   

  נכון לרגע זה, אם הרשימה המשותפת תחליט לבסוף להמליץ על גנץ הוא צפוי להיות זה שיקבל ראשון את הרכבת הממשלה, גם משום שמפלגתו גדולה יותר (33 מנדטים לעומת 31 לליכוד) וגם בשל העובדה שמספר הממליצים יעמוד על 57-55 לטובתו. בתווך עומד יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, עם 8 המנדטים של מפלגתו. היום צפוי לכנס ליברמן ישיבת סיעה ראשונה מאז הבחירות ולאחר מכן הצהרה לתקשורת.

   

   ()

  כדאי להיות ראשון או שני?

  בכירים בליכוד אומרים כי נתניהו רוצה לקבל את המנדט שני לאחר שיגרום לגנץ להיכשל. גורמים בכירים בגוש הימין אומרים כי המלצתם לנשיא תהיה בכל מקרה להעניק את המנדט לנתניהו ואיש מהגוש לא ישבור את התחייבותו. "ההערכה שעולה בשיחות עם נתניהו וששותפים לה כל ראשי מפלגות הימין", אומר גורם בכיר, "היא שגנץ לא יצליח להרכיב ממשלה. אין סיכוי שמישהו מאיתנו ישבור את מילתו במקצה הראשון, וברור גם שאין לגנץ שום אפשרות אחרת משום שליברמן לא יישב עם מרצ בממשלה שנשענת על קולות הערבים".

   

  עם זאת, בסביבתו של נתניהו עדיין יש חשש מפני עריקה של הרגע האחרון, ומניסיונות של אנשי גנץ לפורר את גוש "השותפים הטבעיים" של נתניהו. בשל כך, צפוי נתניהו לקיים שיחות ועדכונים שותפים לעיתים תכופות בין היתר גם עם מי שהוגדרו עד מערכת הבחירות האחרונה וגם במהלכה - כאויביו המרים: נפתלי בנט ואיילת שקד. השניים לפי שעה מפגינים נאמנות לנתניהו למרות המשקעים ולמרות שפעל בבחירות הקודמות כדי שלא יעברו את אחוז החסימה, אולם בסביבת נתניהו ישנו חשש שיפעלו נגדו בהמשך.

   

  נפתלי בנט איילת שקד מסיבת עיתונאים עם חברי מפגת זהות לשעבר (צילום: טל שחר)
  נפתלי בנט ואיילת שקד. ימליצו למרות האיבה?(צילום: טל שחר)

  בכחול לבן נמצאים בדילמה מה יותר טוב לבני גנץ: לקבל ראשון את המנדט להרכיב ממשלה או רק אחרי שנתניהו ייכשל בעצמו בהרכבה. ההערכה היא, כי אם נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה - לגנץ יהיה קל יותר להביא את הליכוד לממשלתו כי אז כבר יהיה ברור שנתניהו נכשל פעמיים ואין לו את היכולת והסיכוי להמשיך ולכהן כראש הממשלה.

   

  עם זאת, לדברי גורמים במפלגה באפשרות זו יש גם סיכון: קיים סיכוי נמוך שנתניהו יצליח להרכיב בכל זאת ממשלת מיעוט (עם ליברמן או מפלגת העבודה) ואז גנץ יישאר באופוזיציה.

   

  בהמשך לפרסומים על כך שהרשימה המשותפת שוקלת להמליץ על גנץ, אמרו בכחול לבן כי "ההחלטה של הרשימה המשותפת להמליץ או לא להמליץ על בני גנץ לראשות הממשלה, תלויה ברצונם להבטיח עתיד טוב יותר לתושבי ישראל מכלל המגזרים. כחול לבן לא הבטיחה דבר תמורת המלצה בפני הנשיא".

   

  התנאים של הרשימה המשותפת להמלצה לנשיא הם מלחמה בתופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית, וביטול חוק קמיניץ 116 המחמיר בענישה על עבירות בנייה. איימן עודה אמר אתמול כי "הציבור הערבי תמך בנו בצורה הכי גדולה, והם רוצים לתת לנו עוד שבוע ימים כדי שנשיג משהו היסטורי שלא היה בתולדות המדינה".

   

  "הנשיא יעשה הכל כדי שלא יהיו עוד בחירות"

  הקרבות המעניינים, מעריכים בכירים בגוש הימין, יחלו אם שני המועמדים - גנץ ונתניהו - יכשלו בהרכבת הממשלה. כפי שאמרו בשבוע שעבר גם בכירים בליכוד, אם נתניהו ייכשל בהרכבת הממשלה שוב, הפעם כללי המשחק ישתנו - גם בליכוד וגם במפלגות המרכיבות את גוש הימין וזאת במטרה למנוע מערכת בחירות שלישית. "במצב כזה", אומר גורם פוליטי בכיר, "הכול יכול להיות והנחת העבודה היא שכולם יעשו הכל כדי למנוע מערכת בחירות שלישית".

   

  אם אכן יקבל גנץ את המנדט ראשון, זה יקרה לכל המאוחר ב-25.9 ויהיו לו 28 ימים להרכבת ממשלה. אם לא יצליח, בסמכותו של הנשיא להעניק הארכה של לכל היותר 14 ימים נוספים. לאחר שהמועד יפקע, יועבר המנדט למועמד השני שיקבל גם הוא 28 ימים להרכבת הממשלה, ללא אפשרות להארכה. אם גם הוא לא יצליח להרכיב ממשלה, קובע החוק שלושה שבועות נוספים שבהם חברי הכנסת יכולים להציע מועמד אחר כאפשרות האחרונה שתמנע מערכת בחירות שלישית.

   

  בני גנץ ובנימין נתניהו בלחיצת ידיים (צילום: אסתי דזיובוב, TPS)
  גנץ, נתניהו וריבלין באזכרתו של שמעון פרס(צילום: אסתי דזיובוב, TPS)

  גורמים בכחול לבן טוענים כי גנץ לא יסרב לפגישה משולשת עם ראש הממשלה נתניהו ונשיא המדינה ריבלין – אם הנשיא יזמין. בנוסף, מקורביו של גנץ טוענים כי הוא אינו פוסל ממשלת אחדות אולם בכל מקרה הוא יהיה הראשון שיתחיל את הרוטציה כראש הממשלה. לדבריהם, כחול לבן היא המנצחת בבחירות אלה לאחר שקיבלה 2 מנדטים יתר מהליכוד, וגנץ עומד בגוש הגדול היותר לאחר שנתניהו לא הצליח להגיע ל-61 מנדטים.

   

  בבית הנשיא הודיעו כי ייתכן והנשיא יזמן אליו את גנץ ונתניהו יחד או לחוד על מנת לבחון מולם את הסיכויים לממשלת אחדות, לאחר קבלת תוצאות הבחירות הרשמיות מהשופט חנן מלצר ביום רביעי. 

       

  "העיקרון המרכזי שמנחה את הנשיא ריבלין הוא כי בית הנשיא הוא "בית העם" - ביתו של כל העם בישראל, ולכן הוא מחויב לפעול לטובת האינטרס הציבורי הרחב", אמר מנכ"ל בית הנשיא הראל טובי. "בית הנשיא מקבל בשבועות האחרונים פניות מאזרחים המשתייכים לכלל המגזרים - חרדים, ערבים, דתיים-לאומיים וחילוניים, שהצביעו לכל המפלגות מכל הקשת הפוליטית - ולכולם אותה הבקשה: "רק לא בחירות נוספות", הוסיף טובי. הוא הדגיש כי מסיבה זו הנשיא "מתכנן לעשות כל שביכולתו, במסגרת הסמכויות שהחוק מעניק לו, כדי שתקום בישראל ממשלה יציבה ותימנע הליכה לבחירות שלישיות".


  פורסם לראשונה 21/09/2019 23:49

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ
  נשיא המדינה ראובן ריבלין
  צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ
  מומלצים