שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מה מנקה וירוסי שפעת טוב יותר - אלכוג'ל או מים וסבון?

  חוקרים מצאו ששטיפת ידיים במים זורמים יעילה יותר בהסרת וירוסי שפעת מכפות הידיים, בהשוואה לג'ל אלכוהול. כך על פי ההמלצות תעשו את זה נכון

  צפו: כך תורידו את החיידקים מהידיים בשטיפה

   

   

  במשך שנים דחקו בנו יצרנים לרכוש ג'ל אלכוהול לחיטוי ידיים, אבל עכשיו מסתבר שלפחות נגד וירוסי שפעת, הם יעילים פחות משטיפת ידיים פשוטה במים וסבון. הממצאים פורסמו בכתב העת mSphere.

   

  כדי לקבוע איזו שיטת ניקוי ידיים הייתה הטובה ביותר בהסרת נגיפי השפעת מהידיים, חשפו החוקרים מאוניברסיטת קיוטו שביפן דגימות של נגיף שפעת בתמיסת סלאיין (מי מלח סטריליים), ונגיף שפעת בתוך ריר, בפני 80 אחוז חומר ניקוי ידיים באלכוהול.

   

  שטיפת ידיים (צילום: shutterstock)
  הדרך הנכונה לשטוף ידיים כדי להימנע משפעת(צילום: shutterstock)

   

  קיראו עוד

  מדריך מצולם: כך תשטפו ידיים נכון – כדי לא להידבק בשפעת

  מחקר: 95% לא שוטפים ידיים נכון; כך תשטפו

   

  מחקרים מוקדמים יותר נטו לבחון חומר ניקוי ידני על דגימות שפעת שהיו בנוזל דק ומימי בלבד, ולכן הפעם ביקשו החוקרים לבדוק גם ריר, מכיוון שהוא עבה יותר ושכיח יותר בחיים האמיתיים. החוקרים דיווחו כי לחומר החיטוי לקחו כ-30 שניות עד שהצליח לחסל את כל נגיפי השפעת בדגימות מי המלח, אך למעלה מ-4 דקות כדי שהחיטוי ייפטר מנגיפי השפעת בדגימות הריר.

   

  בשלב הבא, בדקו החוקרים את השפעת חומרי ניקוי ושטיפת ידיים על ידיהם של אנשים. המדענים מרחו ריר נגוע בשפעת על קצות אצבעותיהם של עשרה מתנדבים. הריר התייבש על אצבעותיהם למשך 40 דקות. לחומר החיטוי לקח שוב 30 שניות כדי לחסל את נגיפי השפעת, אולם כאשר חומר חיטוי הידיים נמרח על הידיים כשהריר עדיין רטוב, ארכו 4 דקות עד שנגיפי השפעת חוסלו.

   

  מנגד, שטיפת הידיים הסירה לחלוטין את נגיף השפעת לאחר 30 שניות, בין אם הריר היה רטוב או יבש. המתנדבים כלל לא השתמשו בסבון, אלא פשוט רחצו את הידיים תחת מים זורמים, תוך שהם משפשפים את כפות הידיים והאצבעות זו בזו.

   

  לדברי החוקרים, אחת הסיבות לכך שכך שחומר החיטוי מתקשה להיפטר מווירוסי השפעת, היא שהריר מהפה ומהאף, המכיל את נגפי השפעת, מקשה על חדירת האלכוהול לתוכו.

   

  החוקרים מדגישים, שאין בכוונתם לשלול את יעילות חומרי החיטוי, שחשובים במיוחד לאלה שעובדים במערכת הבריאות, ונדרשים לחטא את ידיהם במהירות בין חולה לחולה, כשאין בידיהם מספיק זמן לשטוף את הידיים במים וסבון במשך 20-30 שניות הנדרשות לכך. החוקרים עוד הדגישו, כי נבדקה השפעת חומר החיטוי על וירוסי שפעת בלבד, וייתכן שכנגד חיידקים או וירוסים אחרים – חומר החיטוי יפעל טוב יותר בהשמדתם.

   

  הדרך נכונה לשטוף ידיים

  מחקר שפורסם אשתקד על ידי אוניברסיטת גלזגו, מצא כי שטיפת ידיים בשישה שלבים, יעילה הרבה יותר מרחיצת ידיים רגילה של 3 שלבים שכוללת מריחת, סבון, שטיפתו מהידיים וסגירת הברז.

   

  וכך מתבצעת רחיצת הידיים בששת השלבים:

  שלב הכנה: פתיחת הברז, הרטבת הידיים ומריחת הסבון

  שלב 1: מריחת הסבון מכף יד לכף יד.

  שלב 2: יד ימין מקרצפת על גבי גב כף יד שמאל.

  שלב 3: קרצוף אצבעות לאצבעות

  שלב 4: גב האצבעות רוחצות על פני כל כף יד.

  שלב 5: תנועות סיבוביות של האגודל על פני כף היד השניה.

  שלב 6: תנועות סיבוביות של כף יד על כף יד.

   

  שלב סופי: ניגוב הידיים ובאמצעות המגבון סגירת הברז.

   

  הנחיות רחיצת הידיים שמות דגש גם על סגירת הברז, המזוהם כשלעצמו. ולכן, סגירתו צריכה להיעשות באמצעות המרפק במקומות בהם קיימת ידית ארוכה לברז (כמו בבתי חולים ומרפאות), או באמצעות המגבון איתו ניגבתם את הידיים, רגע לפני השלכתו לפח האשפה.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  ככה שוטפים ידיים
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים