שתף קטע נבחר

כאב האלמנה: הסיבה שבגללה קיבלו גיבורי הפעולה בחאן יונס צל"ש בנפרד

אלמנתו של סא"ל מ', שנפל בנובמבר בעזה, הבהירה למפקדיו כי היא תתקשה להשתתף באותו מעמד עם סא"ל א' - הקצין המצטיין שזכה לצל"ש על תפקודו בפעולה, אך גם היה זה שגרם בשוגג למותו של בעלה, שהיה חברו הטוב. חבר משותף: "הוא מתפלל ליום שהיא תסלח לו"

הם היו חברים טובים, מפקד ופקוד שהלכו יחד דרך ארוכה. אך סיפור חברותם של סא"ל מ' וסא"ל א' נקטע בלילה טרגי - ליל הפעולה שהסתבכה בחאן יונס בנובמבר שעבר, שבה נהרג סא"ל מ' מאש כוחותינו. סא"ל א' - מפקד הפעולה ומי שהיה חברו הטוב, קיבל השבוע צל"ש על פעילותו באירוע, אבל על הגאווה העיב המשבר הקשה והטעון בינו לבין משפחתו של סא"ל מ'.

 

המשבר העמוק הוא הסיבה לכך שהצל"שים על הפעולה הוענקו בשני טקסים נפרדים: אחד בביתו של סא"ל מ' ואחד בבסיס היחידה. אלמנתו של מ' ביקשה מראש אגף המודיעין, האלוף תמיר הימן, לא להשתתף בטקס הצל"שים שבו גם סא"ל א' קיבל את צל"ש הרמטכ"ל. הרגשות כלפיו הכבידו עד כדי כך שהמסר היה ברור - המשפחה לא תוכל להיות באותו אירוע ביחד עם סא"ל א'.

הבוקר התקיים טקס הענקת צל
האלמנה והבן עם הרמטכ"ל רא"ל כוכבי(צילום: דובר צה"ל)

הבוקר התקיים טקס הענקת צל
האלמנה של סא"ל מ' ובנו בטקס הענקת הצל"ש(צילום: דובר צה"ל)

באגף המודיעין כיבדו את עמדתה של האלמנה, ושלשום נערכו כאמור שני טקסים, אחד מהם בבית המשפחה בצפון והשני בבסיס היחידה. הרמטכ"ל הגיע לבית המשפחה בצפון, מלווה באלוף הימן ובמפקדים נוספים במערך, והעניק לאלמנה ולילדיה את הצל"ש לסא"ל מ'. מדובר באירוע תקדימי - בצה"ל לא נהוג שטקס רשמי ומכובד כל כך ייערך בביתה של משפחה. אך הסיטואציה הייתה כה רגישה, שהרמטכ"ל החליט שיש מקום לחרוג מהמקובל.

 

צל"ש הרמטכ"ל ניתן למ' על פעילותו במבצע בו פעל עם צוותו, בשטח אויב, בנחישות, בקור רוח ובאומץ, להגנה על חבריו מתוך יוזמה וחתירה למגע, ועל שנטל תפקיד קדמי בהשתלטות על האויב ופעל בתושייה לקידום ההשתלטות.

 

"לצד הכישורים הרבים שלו הוא היה איש צנוע, איש שתוכו כברו, איש של אמת, איש שידעת שמה שאתה רואה זה מה שיש", אמר הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי בטקס שנערך בבית המשפחה. "הפעילות בה נהרג היא חלק מאירוע שיכול היה להסתיים באופן הרבה יותר חמור. הוא קיבל החלטה שבעזרתה הצליח ליצור את התנאים כדי שלא נידרדר למשבר בעל השלכות אסטרטגיות.

 

"אני מצדיע למ' על האופן בו פעל. אשריו של מ' שזכה גם לאישה מיוחדת כזו, ואני אומר לילדים - אשריכם שיש לכם אימא כזו ומשפחה כזו. מ' גדל במקום שהצמיח את כל זה, ואי-אפשר להחמיץ את העוצמה שיש במשפחה הזו. אני מודה לכם בשם צה"ל, זהו יום לא קל והדבר המרכזי שצריך להישאר ממנו הוא גאווה. אני מעריך מאוד את פועלו של מ', ומצדיע לו גם בהיעדרו".

 

בשל הרגישות, הדברים שנשאו הרמטכ"ל כוכבי וראש אמ"ן בטקס עסקו בכוח כולו וסא"ל א' לא אוזכר במעמד זה, למרות שקיבל צל"ש על תפקודו.

 

 

מתחקיר האירוע בחאן־יונס עולה כי סא"ל מ', יחד עם קצין נוסף, רס"ן ד', היו מחוץ לרכב המסוערב, אחרי שעברו תחקיר על ידי כוח של חמאס שחשד בהם.

 

עדיין לא ניתן לפרסם מה בדיוק התרחש באותם רגעים דרמטיים, אבל סא"ל א' שהיה מפקד הכוח והיה ברכב הבין שהם עלולים "להישרף" והכיסוי שלהם נחשף, ולכן הוא קיבל את ההחלטה הדרמטית לפעול באש חיה וכתוצאה מהירי שלו הוא פגע בשוגג בחברו סא"ל מ' והרג אותו. תוך כדי חילופי האש מטווח קצר סא"ל א' ניהל את החילוץ וקיבל החלטה להגיע למסוק היסעור שנחת בתוך הרצועה תחת אש.

הלוויה סא
קברו של סא"ל מ'(צילום: אביהו שפירא)

גורמים המכירים את סא"ל א', קצין ותיק ומוערך, מספרים כי מיד לאחר התקרית הוא הגיע לבית האלמנה ותיאר בפניה את הרגעים האחרונים באותו לילה. החברות בינו לבין סא"ל מ' הלכה הרבה שנים אחורה והתקיימה לא רק בצבא. גורמים ביחידה סיפרו כי המשפחות גם היו נפגשות מעת לעת והיחסים היו קרובים מאוד. הפגישה, אומרים הגורמים, הייתה מאוד טעונה והמעמד היה קשה מאוד לשני הצדדים, אבל סא"ל א' חשב וקיווה שיוכל לחזור שוב ולשמור על קשר - גם ברמת החברות האישית וגם מבחינת הליווי המקובל למשפחות שכולות.

 

אלא שבעיני משפחתו הקרובה של סא"ל מ' הפצע פתוח וכואב מדי. אלמנתו של מ' הבהירה כי מפגשים כאלה קשים מדי עבורה. מספר חברים ופקודים ניסו לגשר ולקרב בין הצדדים, אך בשלב זה ללא הצלחה. טקס הצל"שים שנערך השבוע הציף עוד יותר את הרגשות והיא אמרה כי לא תוכל להגיע לטקס משותף. גורמים בכירים בצה"ל ניסו לדבר על ליבה, אך כאמור התקבלה ההחלטה לפצל את הטקס ולכבד אותה.

 

חבר משותף של שני הקצינים אמר: "מדובר במקרה טרגי וכאוב ואי-אפשר לשפוט את אלמנתו של מ' ותחושותיה ואני גם לא מנסה. אבל גם א' במצב לא קל. הוא מתפלל ליום שיבוא והיא תסלח לו והוא יוכל לשוב לבקר אותה ואת הילדים, להסביר שזה קרה בלהט הקרב ולבקש שוב סליחה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
האלמנה ובנו של סא"ל מ' מקבלים את הצל"ש
צילום: דובר צה"ל
מומלצים