שתף קטע נבחר

שביתת פתע בסלקום: "מלחמה על הבית"

מנכ"ל החברה שיגר הבוקר סרטון לעובדים ובו התייחס לתוכנית ההבראה: "אני לא אוהב לפטר עובדים אבל הרגע הגיע". ההסתדרות והוועד הורו לעובדים לנקוט צעדים ארגוניים. מניית המסחר מזנקת במסחר בת"א

 

 

המשבר בשוק התקשורת: מנכ"ל חברת סלקום, ניר שטרן, שלח הבוקר (ג') סרטון לעובדים ובו התייחס לתוכנית ההבראה בחברה, הכוללת מהלכי התייעלות רחבים ופיטורים של מאות עובדים. "זוהי שעה קשה עבורי ועבור הנהלת החברה", אמר שטרן, "אני לא אוהב לפטר עובדים אבל הרגע הגיע". אמש אישרה החברה בדיווח לבורסה את תוכנית ההתייעלות והיום עם פתיחת המסחר מניית סלקום מזנקת ב-11.4%.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

רעידת אדמה בסלקום: תפטר כ-600 עובדים

חברות הסלולר עוברות למחיר קבוע - אבל באותיות הקטנות הוא עשוי להשתנות

מיזם הסיבים: משרד התקשורת אישר את מיזוג סלקום, קרן תש"י ו-IBC

 

"כפי שאתם יודעים, שוק הסלולר בישראל נמצא במשבר עצום", המשיך שטרן, "כולנו רואים מה קורה בסלקום ואצל המתחרים. חברת סלקום היא מובילת שוק - אבל כעת יש צורך בשינוי גדול מאוד. אני פונה אליכם באופן ישיר כדי לעדכן אתכם על תוכנית ההבראה אליה יוצאת סלקום".

תוכנית התייעלות רחבה. סלקום (צילום: דנה קופל ) (צילום: דנה קופל )
תוכנית התייעלות רחבה. סלקום(צילום: דנה קופל )

"לא אוהב לפטר אבל אין ברירה". ניר שטרן, מנכ"ל סלקום ()
"לא אוהב לפטר אבל אין ברירה". ניר שטרן, מנכ"ל סלקום

שטרן הוסיף: "זוהי תוכנית קשה וכואבת, שמטרתה להשיב את סלקום לחוף מבטחים. אני פועל על מנת להבטיח לרובכם מקום עבודה יציב, בטוח וחזק לעוד שנים ארוכות. כפי שאתם יודעים היטב, סלקום פועלת בסביבה תחרותית ובתנאי רגולציה כבדים מאוד. למרות הסביבה המאתגרת, הצלחנו - בעבודה מאומצת ומשותפת - לשמור על מובילות והצלחות בתחומים רבים בסלולר, בטלוויזיה, בסיבים, במגזר העסקי ועוד".

 

לדבריו, "לצד הרגולציה הכבדה והסביבה התחרותית, סלקום סוחבת על גבה חוב גדול מאוד - כל אלו הובילו אותנו להפסד בשנת 2018, שהעמיק במחצית הראשונה של שנת 2019. חברה בריאה לא יכולה להמשיך ולהפסיד לאורך זמן. מטרת העל של המהלכים היא להשיב את סלקום לרווחיות ויציבות פיננסית".

 

שטרן פירט את מרכיבי תוכנית ההבראה: "עלינו לפעול מיידית, להסתכל למציאות בעיניים ולבצע מהלכים משמעותיים וקשים. זו הדרך היחידה להבטיח את עתידה של סלקום. לצערי הרב, חלק בתוכנית יכלול פיטורי עובדים. לסלקום מבנה ארגוני עתיר כוח אדם בהשוואה למתחרים - דבר הפוגע ביכולת התחרותית שלנו.

 

"על מנת להתאים את סלקום לתנאי השוק, יהיה, לצערי, צורך בצמצום משמעותי בכוח האדם בחברה. לאחר המהלך הכואב, רובכם תזכו לעבוד במקום עבודה שיעניק לכם שכר הוגן וביטחון תעסוקתי. אף אחד לא אוהב לפטר עובדים. בוודאי שאני לא אוהב זאת. אך לעיתים אין ברירה והרגע הזה הגיע".

 

שביתת פתע בסלקום: "מלחמה על הבית"

אמש אישרה, כאמור, סלקום בדיווח לבורסה לניירות ערך את חשיפת "כלכליסט", לפיה חברת התקשורת מהגדולות בישראל פותחת במהלכי ההתייעלות הרחבים, הכוללים פיטורים של מאות מעובדי הבחברה. בעקבות זאת, הורה הבוקר יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, ליו"ר ועד עובדי סלקום, מיה יניב, להתחיל באופן מיידי בצעדים ארגוניים כבר בשעות הקרובות. בהמשך בכוונתו להזמין אליו את כל הנציגים של ועדי חברות הסלולר לצורך תיאום עמדות עקב המשבר בשוק הסלולר.

סלקום הפגנה עובדים (צילום: יאיר שגיא)
הפגנת עובדי סלקום(צילום: יאיר שגיא)

סלקום הפגנה עובדים (צילום: יאיר שגיא)
הפגנת עובדי סלקום(צילום: יאיר שגיא)

בר דוד ציין כי "התנהגותו הברוטלית חסרת הרגש של מנכ"ל סלקום, ניר שטרן, כלפי עובדי החברה - שהם ההון האנושי החשוב ביותר שלה - ופעולותיו החד צדדיות ייענו על ידי ההסתדרות וארגון עובדי סלקום ביד קשה".

 

הוא הוסיף כי "שטרן מפר ביד גסה את ההסכם שנחתם מול העובדים וההסתדרות, שבו כבר סוכמו דרכי ההתנהלות. ההסתדרות לא תשב בחיבוק ידיים ותיתן ליו"ר הוועד וכלל עובדי סלקום גיבוי מלא במאבק על ביטחונם התעסוקתי. חוסר הרגישות שמפגינה הנהלת סלקום היא לא פחות מהתנהגות ממקוממת, ובישראל בשנת 2019 לא ניתן להשלים עם התנהגות שכזו".

 

בתוך כך, יו"ר הוועד הודיעה לעובדים לעצור את עבודתם ולקיים אסיפות הסברה במטה החברה בנתניה ובשאר מרכזי השירות והמכירה בארץ. היא ציינה כי "אנחנו עורכים למלחמה על הבית. עובדי סלקום נחושים, חזקים ומגובשים מאי פעם. כל צעד של ההנהלה הכרוך בשינויים ארגונים או פיטורי עובדים יתקל בחומה בצורה ובהתנגדות מהקשות ביותר שידעה החברה".


היא הוסיפה כי "גם מנכ"ל סלקום יודע מצוין שהמשבר בענף לא ייפתר בפיטורי עובדים אלא בעבודה נרחבת מול משרד התקשורת לפתרון הכשלים החמורים בשוק, אשר אינם רק הבעיה של עובדי סלקום אלא של כלל אזרחי מדינת ישראל שעומדים למצוא את עצמם בקרוב עם תשתיות תקשורת המתאימות במקרה הטוב למדינות עולם שלישי. המאבק שלנו הוא לטובת העובדים".

 

סלקום שביתה פיטורים משרדי סלקום אסיפת עובדים ()
אסיפת עובדים ליד מטה החברה בנתניה

 

באסיפת הסברה שנערכה לעובדים מחוץ למשרדים בנתניה, אמרה יניב כי "כשאנחנו קבוצה גדולה ואנחנו תמיד אומרים הכי חזקים ביחד, כל אחד אומר אף אחד לא ירגיש בחסרוני. נרגיש בחסרון של כל אחד ואחד מכם ואסור שיראו אף אחד עומד בתוך החברה ועובד. אין עבודה עד שאני לא מעדכנת שיש".

 

עוד ציינה, כי "אנחנו מתפארים שאנחנו אומת הסטארטאפ, אבל אתם יודעים באיזה מקום אנחנו בעולם בתשתיות התקשורת בזכות הניהול הכושל פה? מקום 70 - ליד צ'ילה".

 

אתמול אמרה יניב כי "כל פנייה אלינו להתייעלות תיענה בהתנגדות קשה, מהקשות ביותר שידעה החברה. המשבר בענף לא ייפתר בפיטורים אלא בעבודה נרחבת מול משרד התקשורת לפתרון הכשלים החמורים בשוק, שאינם רק הבעיה של עובדי סלקום אלא של כלל אזרחי מדינת ישראל שעלולים למצוא את עצמם עם תשתיות תקשורת שמתאימות למדינות העולם השלישי".

סלקום שביתה פיטורים משרדי סלקום אסיפת עובדים ()
משרדי החברה ריקים מעובדים

על כך השיב שטרן בסרטון היום: "אני קורא כאן ליו"ר ועד העובדים ולשאר חברי הוועד לשבת יחד עם הנהלת החברה ולראות כיצד ניתן לבצע את מהלכי ההתייעלות ההכרחיים בדרך שתפגע כמה שפחות בעובדי סלקום. אלו ימים לא פשוטים לי, לכולנו. אך אני בטוח כי היכולות, רוח הלחימה שלנו, והמאמץ שכולנו נידרש לו, יסייעו לנו לצאת מהמשבר מחוזקים, חזקים וטובים יותר".

 

בתוך כך, עובדי חברת פלאפון ממשיכים לשבש היום את הפעילות בחברה ומעניקים שירותים במתכונת מצומצמת. מחר, מאיימים העובדים, בכוונתם לשבש את השקת האייפון החדש ולמנוע מהחברה להתחיל במכירתו ללקוחות.


פורסם לראשונה 24/09/2019 09:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתי אלמליח
משבר בענף. סלקום
צילום: מתי אלמליח
מומלצים