שתף קטע נבחר

הח"כ נמתח וחשף: "מקורבי נתניהו ניהלו מגעים עם המפלגה הערבית"

עבד אל-חכים חאג' יחיא ממפלגת רע"מ הועלה לשידור רדיופוני מול אדם שחיקה את ראש הממשלה, וסיפר על המגעים שהתנהלו עם מקורבי נתניהו ובראשם נתן אשל ערב פיזור הכנסת ה-21: "אשל נפגש עם היו"ר עבאס, הייתה כימיה". בשיחה עם ynet אמר חאג' יחיא: "היו פגישות, זה טבעי"

 

 

מתיחה רדיופונית חשפה את שיתוף הפעולה ההדוק: חבר הכנסת היוצאת עבד אל-חכים חאג' יחיא ממפלגת רע"מ, שנכללת ברשימה המשותפת, סיפר בשידור חי על המגעים שניהלו מקורבי ראש הממשלה בנימין נתניהו - נתן אשל וח"כ מיקי זוהר - עם יו"ר מפלגת רע"מ ואיש התנועה האיסלאמית, ח"כ מנסור עבאס, ערב פיזור הכנסת ה-21.  

 

למרות הכחשות חוזרות ונשנות משני הצדדים, חשף חאג' יחיא כי בין אנשי הליכוד ונציגי מפלגת רע"מ התנהלו שיחות אינטנסיביות כדי לגייס, ככל הנראה, את חברי הכנסת הערבים לתמיכה בפיזור הכנסת היוצאת - מהלך שאותו הוביל נתניהו.

 

חאג' יחיא הועלה אתמול (יום ב') לשידור בתוכנית של מנחם טוקר ברדיו קול חי, ומולו עלה יהודה שוקרון שחיקה את ראש הממשלה. חאג' יחיא לא הבהיר בשיחת המתיחה מה התקבל בתמורה, אך סיפר על שיתוף הפעולה בין הצדדים ואף על "הכימיה הטובה" של איש התנועה האיסלאמית עבאס עם האיש הקרוב ביותר לנתניהו, אשל. בשיחה הבוקר עם ynet, חאג' יחיא לא הכחיש את הדברים: "היו פגישות וישיבות, זה טבעי".

 

עבד אל חכים חאג' יחיא בנימין נתניהו (צילום: יואב דודקביץ' וAFP)
רה"מ נתניהו וחאג' יחיא(צילום: יואב דודקביץ' וAFP)

בתחילת השיחה ברדיו נראה היה כי כוונת המותח הייתה לשוחח עם נציג של מפלגת בל"ד, שחבריה משכו את תמיכתם מהמלצת הרשימה המשותפת על יו"ר כחול לבן בני גנץ להרכבת הממשלה החדשה. "אני שמח שלא שמת את האצבעות עבור כחול לבן, אבל אני רוצה להגיד שאני מוכן להבטיח הכול", אמר "נתניהו" לחאג' יחיא. "נשב על כל הרגולציות, להעניק לכם כל מה שצריך, הגיע הזמן להפסיק את הקיצוניות והאפליה".

 

בשלב זה אמר המותח: "הרי משכת את אצבעותיך מההצבעה עבור בני גנץ, נכון?", ואז השיב חאג' יחיא: "כנראה שיש טעות, אני ח"כ עבד אל-חכים חאג' יחיא, אני לא מבל"ד. השפעה יש לי ואני מרע"מ, ובמידה שיש רצינות, ישבנו עם אשל בזמנו, אם יש משהו רציני".

 

המותח המשיך: "סליחה שאני מתערב, אתה יכול להשפיע על החברים שלך שיעזרו?". על כך השיב חאג' יחיא: "אני יכול להשפיע, אני בלשכה המדינית של המפלגה ויש לי הקול, עוד לא יצאתי". המותח: "מצוין, לכן אני צריך את ההשפעה שלך, אני צריך שלושה ח"כים נוספים, זה יעזור לי, הנשיא הולך להטיל עליי את הרכבת הממשלה".

שליש- נתן אשל, מנסור עבאס  ומיקי זוהר (צילום: אלכס קולומויסקי ואוהד צויגנברג)
אשל, ח"כ עבאס וח"כ זוהר(צילום: אלכס קולומויסקי ואוהד צויגנברג)

לאחר מכן, נחשף מה אירע לפני ההצבעה על פיזור הכנסת ה-21 במאי האחרון. המותח: "אני אומר שאחרי הפגישה, מה הסיכויים של ליברמן גם? אנחנו נראה את כל הקונסטלציה מול ליברמן, ואני מבקש ממך, דיברנו על זה גם עם אשל ששלחתי עבור השיחות האלה". חאג' יחיא ציין בהתייחסו לציר הקיים בין הצדדים: "אשל יכול לדבר עם מנסור עבאס. הוא היה בישיבה עם מנסור עבאס. כנראה שהייתה כימיה איתו יותר מאשר איתי".

 

המותח המשיך לדחוק באיש מפלגת רע"מ: "אני יכול לקבל ממך הבטחה שתעשה הכול?", ועל כך השיב חאג' יחיא: "מבחינתנו אין לנו עדיפות של גנץ על נתניהו, חשובים לנו האינטרסים של האוכלוסייה שלנו, חשוב לנו שאחרי 71 שנים ישתנה משהו. אני חושב שמנסור עבאס, וגם יכול להיות אשל ומיקי זוהר, שהיו הרבה שיחות יחד לפני הפיזור. הדמות הדומיננטית ברע"מ זה מנסור, והוא יקשיב".

 

לסיום השיחה אמר המותח שחיקה את נתניהו: "תיתן לי הבטחה שגם אתה עושה לובי לדבר עם מנסור". חאג' יחיא: "אני אדבר איתו, אם אתם רציניים - הוא הכתובת".

 

"קראתי להפיל את נתניהו"

הבוקר, כאמור, חאג' יחיא לא הכחיש את הדברים באופן נחרץ - ואמר בשיחה עם ynet כי "לא שמתי לב כי הייתי באזור שהקליטה בו חלשה. תמיד היו לנו שיחות עם שרים, חברי כנסת ולשכת ראש הממשלה. מה שאמרתי בשיחה זה שיש כתובת לכל משא ומתן".

 

הוא הוסיף כי "אני יצאתי בקריאה ביום הבחירות לאוכלוסייה הערבית לצאת להצביע כדי להפיל את נתניהו, חד-משמעית. היו פגישות וישיבות, זה טבעי, זה קורה וזה גם יקרה".

 

- נתן אשל היה במפגשים האלה?

"אילו מפגשים? באיזה נושא?"

 

- בשיחות האחרונות שלכם עם משרד ראש הממשלה.

"לא ידוע לי שהיו שיחות בנושא הזה. יש פניות כל הזמן ויהיו פניות, זה לא סוף הדרך. הגענו לכנסת כדי לשרת את הציבור שלנו. לפעמים אתה יושב כדי לפתור בעיה, לקדם תקציב, לשפר תנאים באוכלוסייה. אנחנו מדברים על הנושאים האלה עם כל מי שיכול לעזור".

 

- שאלו אותך במתיחה אם אתה מוכן לעזור, ואמרת שאתה משפיע.

"הוא שאל אם אני משפיע בתוך המפלגה. שאל אותי אם אוכל לדבר עם מנסור. אמרתי שאני אדבר, על מה אני אדבר? לא דיברנו על משא ומתן, לדבר על השיחה, שהייתה לנו שיחה".

 

חאג' יחיא הכחיש שמפלגתו הייתה שותפה לבחירתו של מבקר המדינה מתניהו אנגלמן. לדבריו, "חד-משמעית זה לא נכון. לא היו שיחות בנושא הזה, אנחנו לא היינו מוכנים. אני אחד מחברי הכנסת שחתמו לו שיגיש את המועמדות שלו".

 

- מי תרצה שיהיה ראש ממשלה?

"שאלה קשה. מבחינתנו עדיף שנתניהו ייעלם מהזירה הפוליטית. אנחנו לא מצפים לרבות מגנץ, אבל לפחות נתניהו כבר ניסינו אותו עשור – ובעשור הזה הוא רק הגדיל את ההסתה, חוקים, התנחלויות, דברים שלא צריכים להיעשות נגד אזרחים. הוא מתייחס אלינו כאל אנשים לא לגיטימיים, ולכן אנחנו לא רוצים שהוא ימשיך. מעבר לכך יש לו גם התיקים הפליליים והשחיתות".

 

על המתיחה עצמה אמר חאג' יחיא: "זה מעשה שפל, מתיחה. בסופו של דבר הם צריכים להגיד 'אנחנו כך וכך', ולבקש אישור לשדר. בדרך כלל כשעושים מתיחה שואלים את האנשים, אומרים 'זו הייתה מתיחה, האם אתה מסכים לשדר'. מה שעשו זה מעשה שפל. אני עומד מאחורי התוכן, אנחנו נדבר עם כל אדם, זה לא אומר שנתמוך בו. אנחנו לא נתמוך בנתניהו בשום פנים ואופן".

 

ח"כ זוהר הגיב: "אחלה מתיחה, חבל שהם לא האריכו אותה כדי להבין מהח"כ לשעבר עד כמה הם כועסים עלינו על כך שראש הממשלה דחה בתוקף את כל ההצעות שלהם. ‏הכול ידוע, נפגשתי עם נציגיהם לבקשתם, הם העבירו בקשות וכולן נדחו על הסף על ידי ראש הממשלה. ‏הפעם המקרה שונה, הם שיתפו פעולה עם כחול לבן ותמכו בהם להקמת הממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ' וAFP
רה"מ נתניהו וחאג' יחיא
צילום: יואב דודקביץ' וAFP
מומלצים