שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  בנק ישראל אישר את הקמת הבנק הדיגיטלי של אמנון שעשוע ומריוס נכט

  אחרי 40 שנה ללא הקמת בנק חדש בישראל - המיזם של נכט, ממייסדי צ'ק פוינט, ושעשוע, ממייסדי מובילאיי, צפוי לקבל רישיון. המפקחת על הבנקים חדוה בר: "העובדה ששני יזמים מובילים בחרו להשקיע בהקמת בנק חדש היא בשורה שמסמלת שינוי"

   

   

  התפתחות במערכת הבנקאית: המיזם של מריוס נכט, ממייסדי צ'ק פוינט, ואמנון שעשוע, ממייסדי מובילאיי, להקמת בנק דיגיטלי עבר בהצלחה את הבדיקה של הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל - והוא צפוי לקבל רישיון לבנק. הבוקר (ג') הודיעו נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, והמפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, שהפיקוח על הבנקים סיים את תהליך הבדיקה - והנגיד ערוך לתת רישיון לבנק והיתר לשליטה בו.

   

  >> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

   

  בלי סניף, עם זיהוי פנים: כך יראה הבנק שלכם ב-2020

  לאומי השיק רשמית את הבנק הדיגיטלי - Pepper

  מכה לעסקים הקטנים: בנק ישראל מגביל כניסת אפליקציות תשלום לבתי עסק

   

  כיום הבנקים הגדולים עסוקים בקצב אינטנסיבי בדיגיטציה של השירותים שלהם בשנים האחרונות, בדגש על החדרה מסיבית של אפליקציות תשלומים, כמו גם כניסתו של הבנק הדיגיטלי פפר (Pepper) של בנק לאומי (אולם אין מדובר בבנק עם רישיון עצמאי). אלא שכניסתו של בנק חדש למשק הישראלי, ובפרט בנק דיגיטלי עם רישיון עצמאי, עשויה לשנות סדרי עולם במערכת הבנקאית.

  מימין: מריוס נכט ואמנון שעשוע (צילום: אוראל כהן )
  מימין: מריוס נכט ואמנון שעשוע(צילום: אוראל כהן )
    

  למעשה, בשנים האחרונות פועלת המערכת הבנקאית הוותיקה להציע פתרונות דיגיטליים שיתחרו ביום שבו יגיע הבנק הדיגיטלי עם מוצר בעל תחושה ונראות גבוהה. אף שלא מדובר בבנק עצמאי עם רישיון, כאמור, בנק לאומי השיק את פפר, שמהווה סניף דיגיטלי של הבנק ביוני 2017. קדם לו בנק מזרחי טפחות, שהציע עוד ב-2008 את שירות מזרחי טפחות לייב, סניף דיגיטלי משלו.

   

  באשר לפפר, מדובר במוצר בנקאי נפרד המאפשר פתיחת חשבון בנק ייעודי באופן דיגיטלי מקוון. החשבון שם מתנהל ללא עמלות עו"ש וסל השירותים שלו מצומצם. ניתן להפקיד בו צ'קים, לקבל כרטיס אשראי שנושא את המותג שלו ולסגור כסף בפקדונות. השבוע גם הושק שירות השקעות שמאפשר לקנות מניות בוול סטריט. עם זאת, אין אפשרות למשל לקבל משכנתה דרך פפר.

   

  "חשיבות רבה בכניסת בנקים חדשים למערכת"

  התהליך שביצע הפיקוח על הבנקים כלל בדיקת כשירות המתייחסת ליושר, ליושרה ולחוסן הפיננסי של שני היזמים, וליווי שלהם בהיערכות הרגולטורית הנדרשת. על פי התוכנית העסקית שהציגו נכט ושעשוע, בכוונתם להקים בנק דיגיטלי ללא סניפים, ולהתמקד במתן שירותי בנקאות למשקי בית, ובכלל זה העמדת אשראי, קבלת פיקדונות, ניהול חשבונות עובר ושב (עו"ש) ומתן שירותי קנייה ומכירה של ניירות ערך. 

   

  הבנק צפוי לקום על מערכות מחשוב של חברת TCS מקבוצת TATA ההודית. הוא יפוקח על ידי הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל להבטחת יציבותו, ולשם שמירה על כספי המפקידים בו, בדומה לפיקוח על יתר הבנקים בישראל. כמו לכל בנק אחר בישראל, לבנק החדש תהיה גישה לכלי הנזילות של בנק ישראל (הלוואות מוניטריות ופיקדונות מוניטריים). בנוסף, הבנק החדש יוכל לנהל חשבון בבנק ישראל ולהתחבר למערכות התשלומים השונות.

   

  בפיקוח על הבנקים ציינו כי הצעד התאפשר על רקע מהלך הסרת חסמים, שהתרחש בעקבות המלצות ועדה שהוקמה לצורך הגברת התחרות בשירותים הבנקאים והפיננסיים. המהלך כלל שינוי של תהליך למתן רישיון בנק, באופן שייצור מנגנון להבטחת ודאות רגולטורית ליזמים עוד טרם השלמת ההיערכות התפעולית המלאה.

   

  נזכיר כי בתחילת השנה הגיש נכט את הבקשה לרישיון. דודו זקן, לשעבר המפקח על הבנקים, תכנן להצטרף למיזם אולם בחודש מרץ עזב בשל קשרי הידידות שלו עם המפקחת הנוכחית בר. באוגוסט נחשפה הצטרפותו של שעשוע למיזם.

   

  נגיד בנק ישראל ירון אמר הבוקר כי הוא "מייחס חשיבות רבה לכך שיכנסו בנקים חדשים למערכת, דבר שמתאפשר הודות לצעדים המשמעותיים להסרת חסמי כניסה שביצעו בנק ישראל ומשרד האוצר. הבנקים חשובים לכלכלת ישראל ובהתאם לזאת בנק ישראל ימשיך לתמוך ביציבות המערכת הבנקאית".

   

  המפקחת על הבנקים בר ציינה כי יציאת בנק חדש לדרך לא התרחשה בישראל מזה 40 שנה. לדבריה, "העובדה ששני יזמים מובילים שהובילו חדשנות ופרצו דרך בתעשיות גדולות, בחרו להשקיע מהונם ומרצם להקים בנק חדש היא בשורה שמסמלת שינוי. הפיקוח על הבנקים ליווה באופן צמוד את היזמים וצוות הקמת הבנק בשנה האחרונה וימשיך ללוות אותם. כל זאת לצד ליווי יזמים נוספים שמעוניינים להקים בנק".

   

  מקבוצת נכט שעשוע נמסר: "אנו גאים להיות הקבוצה הראשונה מזה כ-40 שנה שמקבלת מהמדינה רישיון להקמת בנק חדש בישראל, וכמובן מברכים את בנק ישראל ומשרד האוצר על החזון והאומץ להוביל מהלך לעידוד החדשנות והתחרות בתחום הבנקאות. ראוי לציין שאנו נמצאים בשלבי הקמה ראשונים ולפנינו עוד דרך ארוכה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אוראל כהן
  מימין: מריוס נכט ואמנון שעשוע
  צילום: אוראל כהן
  מומלצים