שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  לא מזל, יכולת: הפוקר יהפוך בקרוב לחוקי?

  שופטי המחוזי המליצו למשרד המשפטים לערוך עבודת מטה מקיפה לבחינת המשחק והאפשרות להקנות לו מעמד חוקי. בבסיס הפסיקה הטענה כי אלמנט היכולת של השחקן גובר על אלמנט המזל ועל כן אינו מהווה עבירה

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  האם משחק הפוקר בדרך לשינוי מעמדו החוקי בישראל? בית המשפט המחוזי בתל אביב המליץ למשרד המשפטים לערוך עיון מעמיק ועבודת מטה מקיפה לבחינתו של המשחק.

   

  ראשיתה של הפסיקה במשפט שהתנהל נגד רוני מנשה (40), ששימש כדילר בטורניר פוקר בתל אביב לפני חמש שנים. מנשה, שיוצג על ידי הסנגוריה הציבורית, נקט בקו הגנה על פיו אלמנט היכולת בפוקר גובר על פני אלמנט המזל – ולכן אין לראות בו כמשחק אסור על פי החוק. לשם כך, אף הובא מטעם ההגנה עד מומחה, סטס טישקביץ, מקצוען פוקר ומייסד האקדמיה הישראלית לפוקר שהסביר לבית המשפט את אופן המשחק ואלמנט היכולת המובהק הכרוך בו. למרות זאת, מנשה הורשע בבית משפט השלום.

   

   

  הפוקר יהפוך בקרוב לחוקי?    (צילום: אלי סגל)

  הפוקר יהפוך בקרוב לחוקי?    (צילום: אלי סגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מנשה ערער על הכרעת הדין לבית המשפט המחוזי. בסופו של ההליך, המליץ לו בית המשפט למשוך את העתירה, בין השאר בגלל שלא נרשמה לו הרשעה פלילית והוא נענה להמלצה.

   

  בסיום הפסיקה ציינו השופטים שי ניב, דבורה ברלינר ומרים דיסקין כי "הנושא מצריך עיון מעמיק וכי ראוי שתיעשה במשרד המשפטים עבודת מטה מקיפה לבחינתו". השופטים ציינו כמה דו"חות, מאמרים ופסיקות שהתפרסמו בשנים האחרונות שלטענתם מצדיקים בחינה עמוקה יותר של מעמד המשחק.

  רוני מנשה ()
  רוני מנשה

  מנכ"ל האקדמיה הישראלית לפוקר. סטס טישקביץ ()
  מנכ"ל האקדמיה הישראלית לפוקר. סטס טישקביץ

  בין השאר צוינה פסיקה בהליך משפטי שניהל שחקן הפוקר המקצועי רפי אמית מול מס הכנסה. בתום ההליך נקבע כי על אמית לשלם מס על זכיותיו בפוקר – בגובה שבו משלמים מס על משלח יד ולא כפי שמשלמים על זכייה בהגרלה או במשחק מזל. בפסיקה של בית המשפט העליון בעניינו אף צוין כי "לא עסקינן במשחק שעיקרו מזל".

   

  פוקר נחשב עד עתה לפי הדין הפלילי בישראל כמשחק אסור שבו אלמנט המזל גובר על אלמנט היכולת. זאת בניגוד לרוב מדינות העולם המערבי בהן הוא נחשב למשחק חוקי.

   

  בשנים האחרונות נעשו מספר מהלכים להסדרת מעמדו החוקי של המשחק. ח"כ שרן השכל (הליכוד) הניחה בסוף השנה שעברה על שולחן הכנסת הצעת חוק להסדרת טורנירי פוקר חוקיים בישראל. בגלל שהכנסת פוזרה פעמיים מאז, הצעת החוק טרם עלתה להצבעה במליאה. במקביל, חובבי המשחק החלו בקמפיין ציבורי להסדרתו בהובלת טישקביץ ושמעון יפה, טייס של חיל האוויר במילואים. במסגרת הקמפיין גויס כסף במימון המונים לצורך הפעילות הנדרשת להסדרת המשחק בארץ.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים