שתף קטע נבחר

הכירו: האיש שחיטב את רותם סלע, אביב אלוש ובר רפאלי

אביב אלוש השיג בזכותו קוביות בבטן. רותם סלע התקשרה להתלונן, והפכה גם היא לקליינטית. את עדי הימלבלוי הוא הכין לקמפיין הלבשה תחתונה. וגם אסי עזר, בר רפאלי, עדן פינס ורבים אחרים עולים אליו לרגל. כך הפך גיל גרנות (37) לגורו התזונה והכושר של סלבריטאי ישראל – והוא בכלל היה ילד שמן

נהוג לחשוב שמאחורי כל כוכב מצליח עומדת סוכנת קשוחה. זאת כמובן טעות שכיחה. לרוב עומד מאחוריהם מאמן כושר או תזונאי קשוח שסופר להם קלוריות. ואם התמזל מזלם, זה אפילו אותו אדם.

  

גיל גרנות (37) הפך בשנים האחרונות לגורו הסלבס בענייני תזונה וכושר. מאסי עזר, דרך רותם סלע, בר רפאלי, רועי בר־נתן, ליאור רז, עדן פינס ועוד רבים אחרים, כולם עלו אליו לרגל לקבל המלצה, תפריט, או אימון כושר חדש. גרנות אחראי באופן אישי למהפך הפיזי שעברו לא מעט מהידוענים הישראלים. אביב אלוש הפך בזכותו לדוגמן של "קסטרו". אורי פפר נפרד מהכרס לטובת ריבועים בבטן. צחי הלוי גילה שיש לו שרירים שלא ידע על קיומם. קובי אפללו השיל 13 קילו ממשקלו, ועדי הימלבלוי התמסרה לצילומי הלבשה תחתונה אחרי שהצליחה להוריד את הקילו שתמיד רצתה.

 

  (צילום: יובל חן)
בריאות זה חשוב, אבל המטרה העיקרית, היא להיראות טוב. גיל גרנות(צילום: יובל חן)

השמועה על גרנות התגלגלה, כמו תמיד, מפה לאוזן. "חבר הביא חבר", הוא צוחק, "מעולם לא פירסמתי את עצמי. אנשים ראו תוצאות, ורצו גם. מאז החשיפה באינסטגרם ובפייסבוק אני מרגיש את השינוי".

  

אין בשיטה של גרנות פטנט מיוחד או פתרון קסם. בסופו של דבר, לכל לקוח מותאם תפריט ונבנית עבורו תוכנית אימונים ייחודית. גרנות אינו תזונאי קליני בהכשרתו. הוא למד בווינגייט תזונת ספורט, ובסך הכל מנסה לחבר בין שני האלמנטים הללו.

  

בריאות זה חשוב, אבל המטרה העיקרית, מבהיר גרנות, היא להיראות טוב. להבליט את השרירים, להשיל שומנים ולצמצם היקפים. בעולם שבו נראות היא חזות הכל, זה יכול לתת הסבר משכנע מדוע הוא הפך ללהיט בקרב מפורסמים. "בגלל שאני לא תזונאי קליני אני לא יכול לקבל אנשים שיש להם בעיות בריאותיות", הוא מסביר, "אני לא יכול לטפל בהם ולא יכול לעזור להם. זה גם פחות מעניין אותי. חשוב לי שאנשים יהיו בריאים אבל אותי מעניין יותר הפן האסתטי והשינוי שגורם לאדם להרגיש טוב עם עצמו. בפן הבריאותי, יש לנו תשעה תזונאים קליניים שעובדים תחתיי. אחת הדוגמניות שאני מלווה אותה עכשיו בהיריון. בתקופה הזאת אני מפנה אותה לטיפול אצל אחד התזונאים הקליניים שלנו, שייתנו לה את המעקב הנכון עבורה. אחרי הלידה וההנקה היא תוכל לחזור אליי".

  

לדבריו, "ברגע שאדם משפר את המראה האסתטי שלו – ירידה של אחוזי שומן ובנייה של מסת שריר – אנחנו רואים באופן טבעי הרבה מאוד שינויים בריאותיים, למשל ירידה של רמות הסוכר והכולסטרול. אבל זה לא מה שאני אשווק וזה לא מה שאני אמכור. בשביל זה יש מספיק אנשים אחרים שיעזרו לך. תבוא אליי בשביל לשנות ולהיראות כמו שהיית רוצה להיראות. אנחנו עושים הכל כדי שזה ייעשה בצורה הבריאה והנכונה ביותר. אני תמיד מטיף נגד דיאטות הקיצון והכאסח כי כולנו יודעים שמה שיורד מהר גם עולה מהר שוב, ומייצר תסכול. אני לא בא להסתתר מאחורי הבטחות. אתה רוצה להיראות טוב יותר, אני פה בשביל זה. אתה רוצה להרגיש בריא יותר, אני אפנה אותך לתזונאים הקליניים שלי או שתמצא מישהו בקופת חולים. אני בא לשפר את המראה. אני דוגמה חיה. עשיתי את השינוי הזה על עצמי, וזה מוכיח את עצמו עד היום".

 

  ( )
עם עדי הימלבלוי

 

"הייתי ילד שמן"

ואולי זה הסוד של גרנות. ההיכרות האישית וההתמודדות עם המשקל העודף. "כל החיים הייתי ילד שמן וסבלתי מדימוי עצמי נמוך. כל המשפחה שלי, כולנו התמודדנו עם השמנה וחיפשנו דרכים לרדת במשקל. כל הבית היה סביב זה אבל זה לא באמת עזר", הוא מספר.

  

השינוי קרה בגיל 17, כשאושפז עם קשיי נשימה ואובחן עם חור בריאה. "הייתי מושבת, והחלטתי לקחת את עצמי בידיים ולרדת במשקל. הצלחתי להביא את עצמי מילד שמן לילד חטוב עם קוביות – דבר שלא חשבתי שיכול לקרות. אנשים מסביבי ראו את השינוי והתחילו להתייעץ איתי".

  

משם, הדרך ללימודי תזונת כושר הייתה מהירה. בהמשך פתח אתר אינטרנט תחת השם "ישראלבודי", כמו שם הרשת שהוא עומד בראשה עד היום, הקיף את עצמו במאמני כושר מקצועיים, והחל לסייע לאנשים לרדת במשקל ולבחור את האימון הנכון עבורם. הוא התמקצע בליווי ספורטאים ובפיתוח גוף תחרותי ונכנס לעולם תוספי התזונה ואבקות החלבון. בשנים האחרונות הוא עובד עם גופים צבאיים וביטחוניים – מרצה בפני קציני כושר צבאיים, מפקדים ויחידות משטרה.

  

את סוד ההצלחה שלו מסביר גרנות ביכולת לחבר בין שלושה עולמות: "כושר, תזונה והעולם האישי שלי. אני יודע להיות מחובר לרגשות של המתאמנים שלי ולהרגיש מה הם עוברים ומה הם הולכים לעבור ואיך למנוע מהם כאבי ראש והתעסקויות מיותרות. אני יודע גם לעזור ברמה הרגשית אם הם נכנסו לבעיה, כי עברתי את זה עם עצמי. אני מחובר ומקשיב להם".

  

אז אתה סוג של פסיכולוג?

"לא יודע אם פסיכולוג, אבל יש כאן הרבה תמיכה רגשית שמבוססת על הניסיון שלי. אני לא ממציא משהו, אלא חושף אותם לדברים שעברתי. עד גיל 18 לא שיערתי שיש לי מה שנקרא קוביות בבטן. המוטו שלנו הוא: 'קוביות משיגים במטבח, לא בחדר כושר'. ברגע שלמדתי את זה על עצמי, הבנתי שכל אחד יכול. אני גם מאמין שאפשר לעשות שינוי בכל גיל. יש לנו לקוחות בני 60 ו־70 שהצליחו לעשות שינוי במראה שלהם".

  

המפורסמים באים בעיקר בגלל שאתה מוכר להם הבטחה אסתטית.

"לגמרי. הגוף שלהם הוא הפרנסה שלהם. אין פה שאלה. מי שדוגמנית - צריכה להיראות בהתאם. מי שמופיע בטלוויזיה רוצה להיראות במיטבו. אפילו זמרים שאנחנו עובדים איתם - כמו קובי אפללו שהוריד 13 קילו – רוצים להרגיש טוב יותר, להיראות קליל יותר, וזה בא לידי ביטוי ביכולת שלו על הבמה".

  

מי היה האתגר הכי גדול?

"זה מאוד משתנה. עם אביב אלוש עשינו שינוי משמעותי לפני הצילומים ב'קסטרו'. הוא הגיע לחיטוב מדהים עם קוביות בבטן. היה איזה רגע שרותם סלע התקשרה אליי וצחקה: 'מה אתה עושה לו? הבנאדם אוכל כל היום לימונים וטונה במים'. אמרתי לה: 'חכי'. קצת אחרי היא ראתה את הקוביות ונרשמה בעצמה יחד עם בעלה. הרבה פעמים אנשים מפקפקים, אבל אז הם רואים את התוצאה בשטח ורוצים גם".

 

 

  ( )
עם אביב אלוש

 

 באיזה עולם רותם סלע צריכה ייעוץ ממך?

 "רותם סלע מושלמת אבל הרבה פעמים אנחנו נותנים פה סוג של 'חינוך'. במקרה שלה, אני נכנסתי לתמונה כדי להתאים את התזונה בצורה כזאת שתתאים לפעילות הגופנית ולאימונים שהיא עושה. לפעמים אתה יכול להתאמן הרבה, אבל אם לא תתמוך תזונתית, תייצר יותר נזק מתועלת. דאגנו להוסיף יותר חלבון לתפריט ושלא יהיו לה חוסרים תזונתיים. מבחינת המראה היא לא הייתה צריכה שום שינוי, אבל עשינו התאמות בין התזונה לאימון".

  

היו אנשים שסירבת לקבל?

"אגם רודברג באה אליי לפני החתונה שלה. היינו צריכים לשנות משהו קטן בתפריט כדי שהיא תוריד קילו אחד. היא הייתה מושלמת גם ככה, אבל היה חשוב לה להרגיש יותר טוב. לא היה מישהו שאמרתי לו: 'לא צריך'. אני תמיד מנסה להבין מה באמת רוצים, ושאולי העבודה שנדרשת במקרה של מישהו יותר עדינה ממה שחשב. אנשים שבאים אליי לפני חתונה רוצים לרזות מאוד. אני תמיד אומר: 'אתה לא צריך להגיע עם קוביות בבטן, וברגע שאתה רזה מדי זה לא נראה טוב על הפנים'. צריך להיות ריאליים. אנחנו רוצים שהמתאמן יהיה מרוצה".

  

"לאכול בכמויות הנכונות"

כדי לבדוק אם שיטת גרנות עובדת גם עבור אנשים פשוטים ונטולי סטייליסטים, ביקשתי מגרנות להרכיב לי תפריט לדוגמה. אחרי בירור קצר של הרגלי האכילה שלי, השעות שבהן אני אוכל והדברים שאני אוהב ואלה שמהם אני נמנע, הגיש לי גרנות תפריט מצומצם מאוד, באפשרויות ובכמויות. גם הירקות, במקרה של גרנות, נספרים. במבחן התוצאה אכן נרשמה ירידה נאה במשקל, אבל "אנשים שרוצים להתחיל דיאטה מוכרחים להבין שלאכול בריא זה לא מספיק. צריך לאכול בכמויות הנכונות. את רובנו לימדו מה בריא ומה לא בריא אבל אף אחד לא לימד אותנו כמה לאכול", הוא אומר, "לסגל הרגלי תזונה בריאים זה כרוך גם בלוגיסטיקה. להיות ערוך. לתכנן את הארוחות והזמנים. ברגע שאתה רעב ואין לך מה לאכול, אתה תאכל דברים הרבה פחות טובים לך. בדיאטה הים־תיכונית, שבה שומנים בלתי רוויים מהצומח מאוד מומלצים, אנשים מרגישים שהם יכולים להרביץ כפות טחינה ולשים אותה בכל דבר. צריך לזכור שבטחינה גולמית יש לא מעט קלוריות, וצריך לדעת כמה לאכול".

  

הדיבור עליך הוא שאנשים מפחדים לאכזב אותך. אחד המפורסמים סיפר לי שכשהוא נתקל בך באיזה אירוע הוא העיף את האוכל שהיה לו ביד בבהלה.

"נכון", מחייך גרנות, "אחד הדברים שלמדנו לאורך השנים זה שאנשים מציבים לעצמם מטרות ויעדים אבל הם לא תמיד מספיק חזקים. צריך משהו יותר משמעותי כדי להחזיק אותם, כך שאם זה לא 'בשבילם', זה 'בשבילי'. הם מגיעים לפגישה ואומרים: לפחות לא נאכזב את גיל. זה משהו שמאוד חשוב. פעם לא הבנתי את זה, והיום אני ממש משחק על זה. אני אומר לפעמים: אם תאכזב אותי, אנחנו לא נוכל להמשיך להיפגש. איפה שאני צריך להיכנס בהם, אני נכנס. ואיפה שאני יכול לעזור, אני עוזר. עם עדי הימלבלוי העליתי פעם במשקל בעצמי כדי שהיא תרגיש שאני איתה יחד בתהליך. היא אמרה לי שאיזה יעד הוא בלתי אפשרי. אז השמנתי בשבילה כדי שנוכל לרדת יחד במקביל. היינו עושים תחרות שקילה כל שבוע כדי לראות מי ירד יותר. היינו עושים הליכות ומתאמנים ביחד. היא הגיעה לצילומי הלבשה תחתונה במיטבה".

  

המדריך של גיל גרנות לדיאטה חדשה

1. להגיד, "לא" בדיאטה זה יותר מלחיץ מאשר מועיל. אפשר לאכול הכל בדיאטה, גם לחם וגם שוקולד. העניין בסופו של דבר הוא הכמויות.

  

2. אם זה בריא זה לא אומר שזה גם מרזה. הרבה מזונות בריאים יכולים להיות עתירי קלוריות ולכן הגזמה בהם תגרום להשמנה.

  

3. כל מה שנראה לכם מוגזם או טוב מדי, אמור להחשיד. קצב הרזיה נכון ומומלץ יהיה עד אחוז אחד ממשקל הגוף בשבוע, והפחתה של 2 אחוזי שומן וגם 3־1.5 סנטימטר בהיקף הטבור במהלך חודש.

  

4. אם אתם לא רוצים להשתגע, אל תישקלו כל יום. נסו לקבוע שקילה ומדידות אחת לשבוע עד עשרה ימים, באותן שעות ובאותם תנאים.

  

5. במקום לעלות על המשקל בכל בוקר ולהתפלל לנס שנרזה, תתחילו לשקול את האוכל - לפחות בשבוע הראשון לדיאטה - ותשלטו בכמויות שאתם מכניסים לפה.

  

6. בחופשה אל תצפו לרזות. לכו, תיהנו, וזכרו פשוט לא להגזים ולפחות לשמור על התוצאות, עד שתחזרו לארץ ולשגרה.

  

7. אין בעיה לאכול לפני השינה. כל עוד אתם לא חורגים מכמות הקלוריות היומית שלכם, לא תשמינו! הארוחה האידיאלית לפני שינה מבוססת על קזאין – חלבון החלב הנמצא בגבינות וביוגורטים השונים.

  

8. שינה טובה בלילה תעזור לנו לשלוט טוב יותר על תחושת הרעב והשובע שלנו ביום שלמחרת (הודות לאיזון הורמוני הרעב והשובע). נסו להקפיד על לפחות 7־6 שעות בלילה.

 

9. רגע לפני שאתם הולכים לנשנש משהו מהמקרר, תחשבו מתי שתיתם כוס מים בפעם האחרונה. הרבה פעמים אנחנו מבלבלים בין צמא לרעב, במיוחד בתקופת דיאטה.

  

10. מה האימון הטוב ביותר? זה שלא יימאס עליכם ותוכלו להתמיד בו לאורך זמן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים