שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הרביעי בהיסטוריה: כתם ההדחה של טראמפ

  החלטת הדמוקרטים לקדם הליך הדחה נגד הנשיא מסעירה את ארה"ב: רק 3 נשיאים עמדו מול הליך כזה, וגבוה הסיכוי שטראמפ יהיה הראשון מאז קלינטון שבית הנבחרים תומך בהדחתו. הסיכוי שיודח בפועל – נמוך. הנשיא עצמו מפגין ביטחון: אחרי הכרזת פלוסי גייס רבע מיליון דולר ב-15 דקות

  שעות אחדות אחרי שיושבת ראש בית הנבחרים האמריקני, הדמוקרטית ננסי פלוסי, הודיעה על פתיחת הליך הדחה נגד הנשיא דונלד טראמפ בבית הנבחרים, אמרו לפנות בוקר (יום ד') מקורות בבית הלבן כי לשכתו של טראמפ נערכת להעביר לידי הקונגרס את נוסח התלונה החשאית שהגיש נגדו איש מודיעין אלמוני, אותה תלונה שהולידה את פרשת "אוקראינה-גייט" שבה הוא מסובך כעת.

   

  התלונה, נזכיר, הוגשה בעקבות שיחת טלפון מפוקפקת-לכאורה שקיים טראמפ עם נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי ביולי, שיחה שנטען כי בה לחץ על זלנסקי לקדם הליכים משפטיים נגד בנו של המועמד הדמוקרטי לנשיאות ג'ו ביידן. הדמוקרטים דרשו שהתלונה תיחשף בפני הקונגרס, וההיענות של הממשל לבקשה כעת עשויה להיות איתות ראשון מצדו לנכונות לשתף פעולה ולשכך מעט את הביקורת על הנשיא.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  רגע מכונן: הליך הדחה נגד טראמפ    (צילום: אביהו שפירא, ירון ברנר)

  רגע מכונן: הליך הדחה נגד טראמפ    (צילום: אביהו שפירא, ירון ברנר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   (צילום: gettyimages)
  טראמפ והכותרות הבוקר בארה"ב(צילום: gettyimages)

  כמו טראמפ, גם האנשים שסביבו ניסו הלילה לשדר ביטחון מלא שהליך ההדחה רק יחזק את מעמדו בציבור ויסייע לו לנצח בבחירות בשנה הבאה. אחרי הכרזתה של פלוסי על הליך ההדחה גייס קמפיין הבחירות של הנשיא בתוך 15 דקות רבע מיליון דולר. "סביר להניח שאנחנו הולכים ליהנות מעלייה אדירה בתרומות", התגאו בסביבת טראמפ. "לדעתנו זה רק מקרב את הנשיא עוד יותר לניצחון מוחץ בבחירות".

   

  ובכל זאת, בראי ההיסטוריה הליך ההדחה הוא רגע מביך לטראמפ. הוא אמנם אינו צפוי להביא להדחה בפועל של הנשיא, אבל הוא מצרף את טראמפ לקבוצה קטנה מאוד ומפוקפקת של נשיאים שנאלצו להתמודד בעבר עם הליך שכזה: רק שלושה עשו זאת לפניו – הנשיאים אנדרו ג'ונסון וביל קלינטון, שזוכו במשפט שנערך להם בסנאט, וריצ'רד ניקסון, שהתפטר בעקבות פרשת ווטרגייט וכך נמנע מהליך הדחה.

  ארה
  "ב-12 מילים - פלוסי שינתה הכול". יו"ר בית הנבחרים וטראמפ(צילוםן:EPA, רויטרס)

  העצרת הכללית של האו
  הנשיא האמריקני ורעייתו מלניה, אמש בעצרת האו"ם(צילום: AP)

  "ב-12 מילים בלבד – ננסי פלוסי שינתה הכול", נכתב הלילה בפרשנות של ה-CNN. "'הנשיא שלנו חייב לתת את הדין', אמרה פלוסי, 'אף אחד אינו נמצא מעל החוק'. ברמה הבסיסית ביותר פירוש הודעתה של פלוסי הוא שכמעט בטוח שבשלב כלשהו בעתיד הלא-מאוד-רחוק תתקיים הצבעה בבית הנבחרים על השאלה אם ראוי להדיח את טראמפ. בהתחשב ברוב המוצק שיש לדמוקרטים בבית, הצעד של פלוסי פירושו שסביר מאוד להניח שטראמפ יהיה הנשיא הראשון מאז ביל קלינטון ב-1998 שבית הנבחרים תומך בהדחתו".

   

  עוד כתבו ברשת החדשות האמריקנית: "בלי קשר לתוצאה, טראמפ מוצא את עצמו במרכזו של עימות היסטורי, משום שהוא הנשיא הרביעי בלבד שמתמודד עם איום אמיתי של הדחה. האפשרות שבית הנבחרים יחליט על הדחת נשיא בפעם השנייה ב-20 שנה משקפת את הפילוג בארה"ב, שהועמק על-ידי נשיאותו של טראמפ".

   

  דיווח: "המתלונן תומך ביריב פוליטי של טראמפ"

  בערוץ "פוקס ניוז" השמרני, שבו זוכה בדרך כלל טראמפ ליחס אוהד יותר, הדגישו הבוקר שאיש המודיעין שהגיש את התלונה על השיחה בין טראמפ לזלנסקי נמצא כעת תחת בחינה מדוקדקת. ב"פוקס" טוענים כי לפי מידע בלעדי שהגיע לידיהם, יש חשד שלמתלונן הזה יש "הטיה פוליטית" נגד טראמפ. לפי הדיווח, בכיר בממשל טראמפ אמר לרשת כי הממשל יפרסם מסמך המראה שהמפקח הכללי של קהילת המודיעין מצא שהמתלונן תומך במועמד יריב של טראמפ במרוץ לנשיאות.

  וולודימיר זלנסקי דונלד טראמפ ג'ו ביידן (צילום: רויטרס, AFP, gettyimages)
  במרכז הפרשה האוקראינית: ביידן, זלנסקי וטראמפ(צילום: רויטרס, AFP, gettyimages)

  בראש האתר המוביל "פוליטיקו" כתבו הבוקר: "טראמפ שרד עשרות איומים על נשיאותו. הבעיה החדשה שלו עשויה להיות מאתגרת יותר". לפי מחברת המאמר ננסי קוק, אף שכלפי חוץ משדר טראמפ שהוא אינו מודאג מההליך, בשיחות פרטיות מודים עוזריו שהתנופה שקיבלה יוזמת ההדחה מהווה כעת איום משמעותי על שארית מורשתו החקיקתית, על כוחו לנהל משא ומתן עם מנהיגי העולם ועל הריכוז שלו.

   

  ב"ניו יורק טיימס", שנוא נפשו של טראמפ, הוסיפו: "ההחלטה הפתאומית של הדמוקרטים לקדם הליך הדחה נגד טראמפ נובעת מעובדה בסיסית אחת: הם מאמינים שההאשמות החדשות נגדו פשוטות וחמורות מספיק כדי שהציבור – הטובע בשטף האישומים הסבוכים שהפכו לנורמה בוושינגטון של ימינו – יוכל להבין אותן".

  העצרת הכללית של האו
  טראמפ עם ר"מ בריטניה ג'ונסון אמש בניו יורק(צילום: AFP)

  החלטת הדמוקרטים לפתוח בהליך הדחה בבית הנבחרים, נזכיר, באה בעקבות הפרשה שנחשפה בסוף השבוע שעבר: גורם בקהילת המודיעין האמריקנית הגיש תלונה סודית נגד טראמפ, ולפיה בשיחה עם נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי לחץ טראמפ על זלנסקי לחקור את האנטר ביידן, בנו של ג'ו ביידן. הבן האנטר היה חבר הנהלה בחברת הגז האוקראינית "בוריסמה". ג'ו ביידן, סגן נשיא ארה"ב לשעבר, הוא המועמד המוביל בפריימריז הדמוקרטיים לנשיאות, ואם ינצח הוא אמור להתמודד על התפקיד בשנה הבאה ישירות מול טראמפ. 

   

  באותה שיחה, כך סיפר הגורם המודיעיני, טראמפ נתן הבטחה כלשהי בתמורה לפתיחת חקירה. הוא גם ביקש לכאורה מזלנסקי לחקור טענות לא מוכחות שג'ו ביידן, כשהיה הסגן של הנשיא ברק אובמה, איים להפסיק את הסיוע האמריקני לאוקראינה – אם זו לא תפטר את התובע הכללי שחקר טענות לשחיתות בחברת הגז שבה עבד בנו האנטר.

  טקס השבעה בית הנבחרים ארה
  בית הנבחרים האמריקני. הכול יתחיל בוועדת המשפט(צילום: EPA)

  אתמול בבוקר דיווח "וושינגטון פוסט" כי ימים ספורים לפני ששוחח עם זלנסקי הורה טראמפ בעצמו להקפיא סיוע אמריקני בסך 400 מיליון דולר לאוקראינה. מבקרי טראמפ טוענים כי עצם קיום השיחה בזמן שאוקראינה ממתינה לסיוע צבאי מארה"ב מעלה את האפשרות שהנשיא ניסה להשתמש בסיוע זה כאמצעי לחץ על זלנסקי כדי לפגוע ביריבו הפוליטי ביידן.

   

  היום: תמלול השיחה יפורסם

  טראמפ דחה בימים האחרונים את הטענות נגדו ואמר ש"בשיחה לא נאמר שום דבר שאינו ראוי". אמש הודיע כי אישר לפרסם היום במלואו את תמליל שיחתו עם זלנסקי: "אתם תראו שזו הייתה שיחה ידידותית מאוד והולמת לחלוטין. שום לחץ... ושלא כמו ג'ו ביידן והבן שלו, אין שום 'תן וקח'!". בציוץ טען טראמפ כי הטענות נגדו הן "שום דבר מלבד המשך ציד המכשפות הגדול ביותר וההרסני ביותר בכל הזמנים".

  ארכיון בית של ביל קלינטון הילרי קלינטון ב ניו יורק (צילום: AFP)
  קלינטון. לא הורשע בסנאט(צילום: AFP)

  סיכוייו של הליך הדחה בבית הנבחרים להביא להדחה בפועל של טראמפ נמוכים למדי: כדי להדיח נשיא בארה"ב אין די בהרשעתו בבית הנבחרים, שהוא הבית התחתון של הקונגרס, אלא יש לגייס גם תמיכה של שני שלישים מחברי הסנאט, הבית העליון. בעוד שבבית הנבחרים יש כעת רוב דמוקרטי, בסנאט יש רוב רפובליקני. על כל פנים, הליך הדחה עשוי להטיל את ממשל טראמפ ואת המערכת הפוליטית בארה"ב למערבולת, בדיוק כשאמריקה נכנסת לשנת בחירות.

  אנדרו ג'ונסון הנשיא ה-17 של ארה
  אנדרו ג'ונסון. הרשעה בבית הנבחרים

  כעת, משהדמוקרטים החליטו לפתוח בהליך, מי שתתחיל אותו היא ועדת המשפט של בית הנבחרים: הוועדה תהיה אחראית להגיש המלצות לסעיפי אישום נגד טראמפ אם החקירה שנפתחת בבית הנבחרים נגד הנשיא תוביל למסקנה שזהו הצעד הנכון. נזכיר כי כבר כיום, עוד לפני שהליך ההדחה החל, מנהלות שש ועדות של בית הנבחרים חקירות בנוגע להתנהלות בלתי הולמת של טראמפ בהיבטים שונים במהלך תקופת נשיאותו. אם ועדת המשפט תתמוך בסעיפי אישום נגד טראמפ, העניין יובא להצבעה במליאת בית הנבחרים, שם יש כאמור לדמוקרטים רוב. כדי לאשר הדחה של נשיא בבית הנבחרים דרוש בו רוב פשוט, והם צפויים להשיגו בקלות.

   

  אם רוב להדחה אכן יושג בבית הנבחרים, הסוגיה תעבור לסנאט – ושם ייערך לטראמפ משפט, שעליו יפקח נשיא בית המשפט העליון. כדי להדיח את הנשיא יידרש רוב של שני שלישים מקרב הסנאטורים, ורוב כזה יהיה לדמוקרטים קשה מאוד להשיג, משום ש-53 מ-100 חברי הסנאט כיום הם רפובליקנים. לפחות 20 סנאטורים רפובליקנים יצטרכו להפנות לטראמפ את גבם כדי לאפשר את הדחתו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים