שתף קטע נבחר

הנשיא הטיל על נתניהו להרכיב ממשלה

לאחר פגישה משולשת נוספת עם נתניהו וגנץ, הטיל ריבלין על נתניהו להרכיב את הממשלה - וחשף כי הציע לשני המועמדים להקים ממשלה שוויונית וכן לשנות את חוק הנבצרות. נתניהו: "צריך ממשלה רחבה מול האתגרים של איראן". גנץ: "לא נשב בממשלה שכנגד העומד בראשה עומד כתב אישום"

  

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין העניק הערב (יום ד') את המנדט להרכבת הממשלה על יו"ר הליכוד בנימין נתניהו. זאת לאחר פגישה משולשת נוספת עם יו"ר כחול לבן בני גנץ בבית הנשיא. "לאחר שנועצתי עם נציגי כל הסיעות הריני להודיע כי ראש הממשלה היוצא, ח"כ בנימין נתניהו, יקבל מידיי הערב את המנדט להרכבת הממשלה", אמר ריבלין בהצהרה שמסר לצד נתניהו.

 

"מסיכום ההתיעצויות עולה כי אין 61 קולות המספיקים להרכבת ממשלה, לא לנתניהו ולא לגנץ". ריבלין הוסיף כי "היכולת של נתניהו להרכיב ממשלה גבוהה יותר כרגע".

בנימין נתניהו לאחר קבלת המנדט להרכבת ממשלה (צילום: עמית שאבי)
"צריך ממשלה רחבה מול האתגרים של איראן". נתניהו(צילום: עמית שאבי)

נתניהו אמר כי הוא "מקבל את המשימה שהטלת עליי. אני לא עושה זאת מתוך ידיעה שיש לי סיכויים גבוהים יותר להקים ממשלה, אלא בידיעה שאי היכולת שלי קצת קטנה מאי היכולת של ח"כ גנץ, משום שאנחנו שנינו לא נוכל להקים ממשלה אלא יחד. צו השעה זו ממשלת אחדות. ממשלת אחדות לאומית רחבה, והייתי אומר מהירה".

 

נתניהו הוסיף כי יש צורך בממשלת אחדות כדי להשיג פיוס לאומי. "זה חיוני בכל עת, אבל בעת הזו במיוחד", אמר נתניהו. "עברנו מערכת בחירות קשה, מכל הצדדים ולכל הצדדים. אנחנו צריכים לאחד את העם, לאחות את הקרעים משום שאנחנו עומדים מול שלושה אתגרים כבירים.

הצהרה ראובן ריבלין הטלת הרכבת ממשלה על בנימין נתניהו בית הנשיא ירושלים (צילום: עמית שאבי)
ריבלין ונתניהו(צילום: עמית שאבי)

"האתגר הראשון הוא אתגר ביטחוני, וכולכם רואים את התעוזה והחוצפה של איראן. את העובדה שהיא תוקפת באופן גלוי בסעודיה ולא רק שם. היא תוקפת את נתיבי השיט, היא תוקפת במרחבים גדולים מאוד, היא תוקפת אותנו מעיראק, מסוריה, מלבנון, מעזה. היא תוקפת את הקהילה הבינלאומית בעזות מצח הולכת וגוברת עם אמצעי נשק מדוייקים שאנחנו מתריעים בפניהם והם מופנים גם כלפינו", אמר נתניהו.

 

"אני לא מייצר כאן מציאות מדומה", הוא הוסיף, "זה אתגר ביטחוני כביר שמתקרב אלינו במהירות עצומה והוא כבר כאן. כדי להתמודד איתו אנחנו צריכים לשלב כוחות כי העם צריך להיות מאוחד והוא צריך להיות מוכן, צריך להכין את העם בחזית רחבה נחוצה.

 

"צריך ממשלה רחבה כי מול האתגרים של איראן והנשק המדוייק שמכוון כלפי ישראל אנחנו צריכים להקצות משאבים גדולים מאוד כדי לבנות לישראל את אושיות הביטחון הנדרשות", אמר נתניהו. "זה דורש הסכמה לאומית רחבה, זה לא מהלך קל מבחינת ההחלטות, זה דורש ממשלה של כתפיים רחבות. האתגר הכלכלי הוא פועל יוצא של האתגר הביטחוני".

בנימין נתניהו לאחר קבלת המנדט להרכבת ממשלה (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

בהמשך דבריו התייחס נתניהו לתוכנית השלום של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. "אנחנו יכולים להגיע להסכמות לאומיות במסגרת תוכנית המאה של הנשיא טראמפ שתוצג להערכתי רק אם נעמוד בחזית אחת רחבה", אמר נתניהו. "ההזדמנות לקבוע את גבולנו המזרחי, בהסדרים עם ארה"ב המעצמה הגדולה בתבל. ההזדמנות הזאת קיימת עכשיו, אני מדבר כאן מהלב ומהראש מתוך ניסיון של שנים ארוכות בהובלת המדינה. הגענו להבשלה אפשרית של תנאים שיכולים לתת לנו מענה גם לאתגרים הביטחוניים והכלכליים ומענה כביר להזדמנות מדינית שלא הייתה בידינו ולא תהיה בידינו".

 

נתניהו אמר שיש להקים ממשלת אחדות "בהקדם האפשרי. זאת הממשלה היחידה שבאה בחשבון. אנחנו יכולים לעשות את זה מהר מאוד, את הממשלה הזאת אפשר להקים מהר מאוד אם רוצים". נתניהו אמר לריבלין שבניגוד לבחירות הקודמות, שאחריהן לא הצליח להרכיב ממשלה והחליט לפזר את הכנסת, "אם לא אצליח אחזיר לך את המנדט".   

 

ריבלין: הצעתי לתקן את חוק הנבצרות

בהצהרה אמר ריבלין כי "על רקע תוצאות הבחירות, והעובדה שאף אחד מחברי הכנסת לא זכה ל-61 ממליצים, עצם הטלת הרכבת הממשלה על חבר כנסת אחד מבין שני המועמדים, היא כשלעצמה איננה הפתרון. אין בהטלה זו כדי להוריד כהוא זה את האחריות המוטלת על שני המועמדים, כמו גם על כלל הסיעות, לייצר את התנאים שבהם המבוי הפוליטי הסתום שאליו נקלענו ייפתר".

  

 

ריבלין אמר כי הציע לנתניהו ולגנץ להקים ממשלה שוויונית שלא יהיה בה יתרון לגוש אחד על פני השני, וכן לשנות את חוק הנבצרות. "הצעתי גם שלצד ראש הממשלה שייבחר, ישונה החוק, וייתן ממשות, כוח ועוצמה לתפקידו של ממלא מקום ראש הממשלה. הייחודיות של ממלא מקום ראש הממשלה, היא שבכל רגע שנבצר מראש הממשלה למלא את תפקידו - הוא, ממלא מקום ראש ממשלה, משמש כראש הממשלה לכל דבר", אמר ריבלין.

 

"ביקשתי גם להציע שהחוק יתוקן, כך שנבצרות לא תהיה מחויבת להיות מוגבלת לתקופה של מאה יום. הדבר יאפשר את המשך כהונתו של ראש הממשלה כל עוד לא נמצא צורך בהודעה על נבצרות. באם ראש הממשלה יצא לנבצרות, הוא ימשיך להיות ראש ממשלה בתואר, אך סמכויותיו יועברו לממלא מקומו. זו הייתה הצעתי על מנת לפתור את הסיבוך הפוליטי והמשפטי שאנו עומדים בפניו", הוסיף הנשיא.

הצהרה ראובן ריבלין הטלת הרכבת ממשלה על בנימין נתניהו בית הנשיא ירושלים (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

גנץ מסר בתגובה כי "לא נשב בממשלה שכנגד העומד בראשה עומד כתב אישום חמור". הוא הוסיף כי "האחדות אינה אילוץ בחירות מבחינתי, אלא רצון אמיתי הנובע מהצורך לאחד את חלקי העם, ולייצר שלטון יציב ובעל יכולת משילות. שלטון שיפעל לתיקון בעיות העומק בחברה הישראלית".

 

לאחר הטלת המנדט על נתניהו, זימן השר יריב לוין את צוות המו"מ של כחול לבן לישיבת משא ומתן, מחר בשעה 11:00 בחדר סיעת הליכוד בכנסת.

 

נתניהו וגנץ נועדו הערב בפעם השנייה בבית הנשיא במשך כשעה וחצי. כשעה אחרי שהחלה הפגישה עזב ריבלין את החדר, ונתניהו וגנץ המשיכו את המפגש בארבע עיניים.

 

במהלך הפגישה אמר בכיר בכחול לבן שהמשא ומתן להקמת ממשלת אחדות הגיע לקיצו. "המשא ומתן הזה כולו העמדת פנים של ביבי", אמר הבכיר. "ברגע שהבין שאנחנו לא ניתן לו להיות ראש ממשלה ראשון, הוא כבר בבחירות הבאות. סתם מנסה להעביר את האשמה אלינו".

בנימין נתניהו ראובן ריבלין בני גנץ (צילום: עמוס בן גרשום/ לע
ריבלין עם נתניהו וגנץ בבית הנשיא(צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ )
 

בכיר בליכוד מסר בתגובה כי "האשם היחיד בכך שהמגעים לאחדות תקועים הוא יאיר לפיד, שמוכן לגרור את המדינה לבחירות נוספות רק כדי לא לראות את בני גנץ ראש ממשלה". 

 

הלילה צומצם הפער בין הליכוד לכחול לבן למנדט בודד, בעקבות הליכי בדיקה ובקרה של התוצאות על ידי ועדת הבחירות המרכזית. הליכוד עלה ל-32 מנדטים, על חשבון יהדות התורה שירדה לשבעה מנדטים. חלוקת המנדטים ליתר הרשימות נותרה ללא שינוי, וכחול לבן נותרה ראשונה עם 33 מנדטים.

 

בעקבות איבוד המנדט של יהדות התורה, ירדה מעל הפרק האפשרות להקים ממשלה של כחול לבן (33), העבודה-גשר (6), המחנה הדמוקרטי (5) ושתי המפלגות החרדיות (7+9). ח"כ סתיו שפיר מהמחנה הדמוקרטי רמזה השבוע באולפן ynet על אפשרות להקמת ממשלה כזו, אך כעת כאמור לקואליציית מרכז-שמאל-חרדים כזו יש 60 מנדטים, במקום 61 לפני השינוי בתמונת המנדטים. 

 

מורן אזולאי ויובל קרני השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
נתניהו. "צו השעה זו ממשלת אחדות"
צילום: עמית שאבי
מומלצים