שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ריבלין חשף: הצעתי להקים ממשלה שוויונית ותיקון חוק הנבצרות

  בהצהרה לצד נתניהו, שבמהלכה הטיל עליו להרכיב ממשלה, אמר הנשיא ריבלין כי הציע לתקן את חוק הנבצרות "על מנת לפתור את הסיבוך הפוליטי והמשפטי שאנו עומדים בפניו". עוד הציע: לשנות את החוק "שייתן ממשות, כוח ועוצמה לתפקיד מ"מ רה"מ" והקמת ממשלה שוויונית

   

  ריבלין הטיל על נתניהו להרכיב ממשלה    (צילום: גיל יוחנן )

  ריבלין הטיל על נתניהו להרכיב ממשלה    (צילום: גיל יוחנן )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  נשיא המדינה ראובן ריבלין הטיל הערב (יום ד') את המנדט להרכבת הממשלה על יו"ר הליכוד בנימין נתניהו. בנאום שנשא לצד ראש הממשלה אמר ריבלין שהציע לנתניהו וליו"ר כחול לבן בני לגנץ כמה הצעות, בהן להקים ממשלה שוויונית שלא יהיה בה יתרון לגוש אחד על פני השני, לשנות את חוק הנבצרות וכן לשנות את החוק שייתן יותר כוח לממלא מקום ראש הממשלה.

   

  נאומו המלא של הנשיא ריבלין:

  "מכובדיי, לאחר שנועצתי עם נציגי כל הסיעות, הריני להודיע כי ראש הממשלה היוצא, חבר הכנסת בנימין נתניהו, יקבל מידיי, הערב, את המנדט להרכבת הממשלה. מסיכום ההתייעצויות עולה שאין שישים ואחת קולות המספיקים להרכבת ממשלה - לא לחבר הכנסת וראש הממשלה היוצא בנימין נתניהו, ולא לחבר הכנסת והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ. תכליתו של החוק היא להביא להרכבת ממשלה מהר ככל הניתן, ולפיכך ההחלטה על מי להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה תלויה בשאלה למי הסיכוי הגבוה יותר להצליח להרכיב ממשלה.

  בנימין נתניהו לאחר קבלת המנדט להרכבת ממשלה (צילום: עמית שאבי)
  ריבלין. "הצעתי לתקן את חוק הנבצרות כדי לפתור את הסיבוך הפוליטי והמשפטי"(צילום: עמית שאבי)

  "במצב הנוכחי, בחבר הכנסת בנימין נתניהו תמכו 55 חברי כנסת, ובחבר הכנסת בני גנץ תמכו 54 חברי כנסת. אלא, שעשרה מתוך 54 התומכים בח"כ בני גנץ, הודיעו שלא ישבו איתו בממשלה. מנגד, 55 חברי הכנסת שתמכו בנתניהו, הודיעו שיהיו שותפים בממשלתו, אם יצליח להקימה.

   

  "מפלגת ישראל ביתנו, לא תמכה באף אחד מהמועמדים, וגם לא שללה אף אחד מהם. מכאן, שהיכולת של ח"כ נתניהו להרכיב ממשלה גבוהה יותר, כרגע. לכן החלטתי לתת בידיך, אדוני ראש הממשלה היוצא, את האפשרות להרכיב ממשלה. ההחלטה לא לעכב את הטלת המנדט להרכבת הממשלה, היא בהמשך לפגישה המשותפת שקיימתי אתך, ועם ח"כ והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, ולאחר שאתם ביקשתם זאת מידיי.

   

  "לצד זאת חשוב לומר: על רקע תוצאות הבחירות, והעובדה שאף אחד מחברי הכנסת לא זכה ל-61 ממליצים, עצם הטלת הרכבת הממשלה על חבר כנסת אחד מבין שני המועמדים, היא כשלעצמה איננה הפתרון. אין בהטלה זו כדי להוריד כהוא זה את האחריות המוטלת על שני המועמדים, כמו גם על כלל הסיעות, לייצר את התנאים שבהם המבוי הפוליטי הסתום שאליו נקלענו ייפתר.

  בנימין נתניהו לאחר קבלת המנדט להרכבת ממשלה (צילום: עמית שאבי)
  "כל עוד לא יהיה רצון אמיתי להתפשר לא תקום ממשלה". ריבלין ונתניהו(צילום: עמית שאבי)

  "המפתחות להרכבת ממשלה בישראל נמצאים כרגע בידי כל נבחרי הציבור מכלל המפלגות. אין זה משנה על מי אטיל ראשון את מלאכת הרכבת הממשלה, ואם אדרש לכך ואם נכון יהיה הדבר, על מי אטיל שני את המשימה - כל עוד לא ייפסקו הפסילות והחרמות של ציבורים שלמים בחברה הישראלית, כל עוד לא תהיה מוטיבציה לייצר בריתות חדשות בין המפלגות הגדולות או הקטנות, כל עוד לא יהיה רצון אמיתי להגיע להסכמות, להתפשר, לא תקום ממשלה.

   

  "עליכם לדעת שבין יתר ההצעות שעמדו בפניי, הצעתי לשני המועמדים להקים ממשלה פריטטית. פירושו של דבר, ממשלה שוויונית, שלא יהיה בה יתרון לגוש אחד על פני השני. הצעתי גם שלצד ראש הממשלה שייבחר, ישונה החוק, וייתן ממשות, כוח ועוצמה לתפקידו של ממלא מקום ראש הממשלה. הייחודיות של ממלא מקום ראש הממשלה, היא שבכל רגע שנבצר מראש הממשלה למלא את תפקידו - הוא, ממלא מקום ראש ממשלה, משמש כראש הממשלה לכל דבר. ביקשתי גם להציע שהחוק יתוקן, כך שנבצרות לא תהיה מחויבת להיות מוגבלת לתקופה של מאה יום.

   

  "הדבר יאפשר את המשך כהונתו של ראש הממשלה כל עוד לא נמצא צורך בהודעה על נבצרות. באם ראש הממשלה יצא לנבצרות, הוא ימשיך להיות ראש ממשלה בתואר, אך סמכויותיו יועברו לממלא מקומו. זו הייתה הצעתי על מנת לפתור את הסיבוך הפוליטי והמשפטי שאנו עומדים בפניו. זו הייתה הצעתי, ואותה אני מניח כאן בפני הציבור. בהחלטתי לתת למועמד הליכוד שיהיה הראשון שינסה להרכיב ממשלה, לקחתי בחשבון שמפלגת הליכוד - כמו גם מפלגת כחול לבן - התחייבו בפני הציבור להשיב את המנדט למוסד הנשיאות אם לא יצליחו להרכיב ממשלה.

  הצהרה ראובן ריבלין הטלת הרכבת ממשלה על בנימין נתניהו בית הנשיא ירושלים (צילום: עמית שאבי)
  ריבלין מעניק את המנדט לנתניהו(צילום: עמית שאבי)

  "החוק נותן בידיך, אדוני, 28 ימים, החל ממחר, להרכבת ממשלה. באם תהיה הצדקה ברורה לכך, החוק מאפשר לנשיא לתת ארכה של עד 14 יום למועמד שנבחר, ובאם ייכשל, להטיל את המנדט להרכבת ממשלה על מועמד אחר. על פי החוק, יכול הנשיא, גם בתום 28 הימים בלבד - להודיע ליושב ראש הכנסת כי לא ניתן להרכיב ממשלה. במקרה כזה, יעבור המנדט לכנסת שאם תרצה בכך תצטרך לאסוף 61 תומכים במועמד מוסכם מצידה.

   

  "מכובדיי, ראש הממשלה. בנושא אחד לפחות הצליח רובו המכריע של העם להסכים - העם לא רוצה בחירות נוספות. גודל השעה וגודלם של האתגרים שלפנינו, מחייבים את מנהיגיו של העם הזה להקים ממשלה בישראל, ממשלה לעם בישראל.

   

  "חבר הכנסת וראש הממשלה היוצא, בנימין נתניהו, חבר הכנסת והרמטכ"ל לשעבר, בני גנץ. נבחרי הציבור כולם. ידע העם בישראל - ניתן להקים ממשלה. אם תקום ממשלה, נכון, כולם ישלמו מחירים. אך אם לא תקום כזאת - אזרחי ישראל הם אלו שישלמו את המחיר הגדול מכולם. בשמו של העם היקר הזה היושב בציון, ולטובתם של אזרחי ישראל כולם, אני מאחל לך ולכם הצלחה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים