שתף קטע נבחר

אבו מאזן הבטיח להמשיך לשלם למחבלים - וזכה לתשואות באו"ם

בנאום בעצרת האו"ם תקף בחריפות יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן את כוונת נתניהו לספח שטחים: "זכותנו להגן על זכויותינו בדרכים האפשריות, יהיו אשר יהיו התוצאות. שימו קץ לתוקפנות של ישראל". הלילה יישא דברים שר החוץ ישראל כץ

 

 

שעות לפני נאומו של שר החוץ ישראל כץ בעצרת הכללית של האו"ם בניו יורק, הנשיא הפלסטיני אבו מאזן עלה הערב (יום ה') לדוכן הנואמים ונשא נאום חריף נגד ישראל, שנחתם בהבטחה להעביר גם את הגרוש האחרון למשפחות מחבלים - ומחיאות כפיים מצד מנהיגי העולם. ynet העביר את הנאום בשידור ישיר.

 

מחמוד עבאס, אבו מאזן ראש הרשות הפלסטינית נואם במליאת עצרת האו״ם (צילום: AFP)
אבו מאזן בעצרת האו"ם(צילום: AFP)
 

יו"ר הרשות הזכיר שראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח לפני הבחירות לספח את בקעת הירדן וצפון ים המלח אם ייבחר: "אנו דוחים לחלוטין את התוכנית הזאת. אם ממשלה ישראלית תמשיך לבצע את התוכנית הזאת, כל ההסכמים החתומים עם ממשלת הכיבוש וכל התחייבות איתה, יבוטלו".  

 

הוא ציין כי הודעת נתניהו לגבי כוונתו לספח את הבקעה ואת צפון ים המלח הייתה "יהירה" והוסיף שהאזורים הללו הם "שטח פלסטיני כבוש". לדברי אבו מאזן, "זכותנו להגן על הזכויות שלנו בכל האמצעים האפשריים, ללא קשר להשלכות. בעוד אנו נשארים מחויבים לחוק הבינלאומי ולמאבק בטרור - ידינו יישארו מושטות לשלום".  

 

"ישראל לא מכבדת שום הסכם, ואנו מצפים מכם לדחוק בה להכיר בחוק הבינלאומי. כיום יש חוק בישראל, ששמו חוק הלאום, המבחין בין האנשים על בסיס מוצאם ודתם. ישראל מונעת מאנשים להגיע למרכזי פולחן. התוצאות של כך הן מלחמת דת שאנו לא רוצים בה", אמר אבו מאזן, "וישראל עושה הכל כדי להגיע למלחמת דת.

 

מחמוד עבאס, אבו מאזן ראש הרשות הפלסטינית נואם במליאת עצרת האו״ם (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

"ישראל מחרימה חלק מכספינו, ואנו מתקשים לעמוד במחויבות הכלכלית כלפי אזרחינו", אמר אבו מאזן. "העם הפלסטיני לא ייכנע בפני הכיבוש, יהיו אשר יהיו התנאים והסבל. נמשיך לעמוד איתן על אדמתנו ולהיאבק בכיבוש בכל האמצעים האפשריים. זוהי זכותנו וחובתנו המוסרית. הכיבוש לא יביא שלום או יציבות לאף אחד".

 

אבו מאזן תקף גם את ארצות הברית בנאומו. "ארצות הברית ביצעה צעדים בלתי חוקיים ותוקפניים, כמו ההכרה בירושלים כבירת ישראל והעברת שגרירותה אליה. ירושלים היא חלק מהמורשת הדתית של המוסלמים, והיא תישאר בירתה הנצחית של העם הפלסטיני. הממשל האמריקני ממשיך באותה הדרך וסגר את הנציגות של אש"ף בוושינגטון ללא כל סיבה".

 

"נתניהו סירב שלוש פעמים למו"מ בתיווך רוסי"

על תהליך השלום אמר כי "ידינו תמיד מושטת לשלום. יותר ממדינה אחת הזמינה אותי ואת נתניהו להיפגש. הוא סירב לשלוש קריאות מרוסיה, אבל פנינו תמיד לשלום. אני קורא לערוך ועידה בינלאומית לשלום, שבה ישתתפו גורמים ערביים ובינלאומיים". 

 

אבו מאזן הבהיר שהפלסטינים לא יהיו מוכנים לתיווך של מדינה אחת בלבד. "האו"ם צריך להיות המתווך עם ישראל. גם הקוורטט מקובל", אמר אבו מאזן ושלל לחלוטין את ארצות הברית לתפקיד. המנהיג הפלסטיני הדגיש מעל בימת האו"ם כי בכוונתו להמשיך לשלם את הקצבאות למשפחות המחבלים שחוסלו או נאסרו על-ידי ישראל וזכה למחיאות כפיים: "לא נסכים להפסיק להיאבק בטרור. לא ניכנע לדרישות של ישראל. גם את הגרוש האחרון שיהיה בידיי אעביר לבני משפחות השהידים והאסירים".

 

מחמוד עבאס, אבו מאזן ראש הרשות הפלסטינית נואם במליאת עצרת האו״ם (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

אבו מאזן אמר למנהיגים כי הוא קיווה להגיע לעצרת כדי לבשר על סוף הכיבוש הישראלי. "לצערי אני עומד לפניכם עם אותו צער וכאב שהעם שלי סבל במשך כל כך הרבה זמן", אמר והוסיף: "למרות כל מה שהעם שלי סבל, חוסר הצדק, הכיבוש והדיכוי, אנחנו עדיין נאחזים בתקווה שנשיג את החופש והעצמאות שלנו כמו שאר האומות בעולם".

 

הוא הוסיף כי "ההתנחלויות מהוות הפרה בוטה של החוק הבינלאומי. אנו מודים למנהיגים שאמרו שהסוגיה הפלסטינית עודנה המרכזית עבור העולם כולו", ופנה אל המנהיגים באולם: "מה תעשו אם יקחו מכם את אדמת ארצכם וינסו להעלים אתכם ממנה? אני קורא לקהילה הבינלאומית לשים קץ לתוקפנות הישראלית הזאת. הגיע הזמן לבצע החלטה אחת הנוגעת לסוגיה שלנו".

 

"העצרת הכללית העניקה לפלסטין תואר של מדינה משקיפה בשנת 2012, ואנו מעריכים את זה, כמו גם את הקריאה לסיום הכיבוש באדמות פלסטין", המשיך יו"ר הרשות הפלסטינית. "אנו מודים למדינות שתומכות בנו מדינית וכלכלית, שתומכות במוסדות שלנו, וממשיכות לתמוך בסוכנות אונר"א שהוקמה למען פתרון בעיית הפליטים. יש מי שמנסה להפסיק את כל הסיוע מהסוכנות", הוסיף. 

 

האו
 

אבו מאזן אמר כי "פלסטין, חרף כל המכשולים של הכיבוש הישראלי ושל מי שעומד מאחוריו, השיגה חברות ביותר מ-100 ארגונים בינלאומיים. זוהי זכותה להיות חברה מלאה באו"ם ובמוסדות כולם. אני לא מצליח למצוא סיבה אחת למה זה לא מגיע לנו".

 

עבדאללה מלך ירדן, שנאם שלשום בעצרת, התייחס לסכסוך המתמשך בין ישראל לפלסטינים ואמר כי "אנחנו צריכים לחתור לסיום הסכסוך באמצעות הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967 לצד ישראל. אי-הקמת מדינה פלסטינית זה המתכון להיעדר יציבות. הכיבוש לא יכול למחוק את ההיסטוריה של העם הפלסטיני ואת תקוותיו. הצדק העולמי צריך לכלול את העם הפלסטיני. המשך הכיבוש הישראלי הוא טרגדיה מוסרית ועולמית".

 
עבדאללה דיבר גם על המחלוקת סביב חלוקת ירושלים והמקומות הקדושים בה: "אנו שומרים על ירושלים לשאר האנושות כעיר של שלום. אני מחויב באופן אישי להגן על האתרים הקדושים לנוצרים ולאסלאם בירושלים".

 

המלך ציין כי "אדמה קדושה אינה מקום להפרדה גזעית. הגיע הזמן שהעולם יעמוד לצד זכויות הפלסטינים. פתרון שתי המדינות הוא הפתרון האמיתי היחיד. מדינה אחת רק תוביל להמשך הסכסוך".

 

גם נשיא מצרים עבד אל פתאח א-סיסי הזכיר בדבריו את הסוגיה הפלסטינית: "להשאיר את הסוגיה הפלסטינית בלי פתרון תוביל להמשך בזבוז המשאבים של עמי המזרח התיכון. לדבריו, "הערבים פתוחים לשלום צודק וכולל, והיוזמה הערבית עודנה רלוונטית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים