שתף קטע נבחר

החקירה נגד קבוצת חג'ג' לגבי פרויקט מגדלי הצעירים בת"א הוקפאה

הממונה על חוק המכר במשרד השיכון משהה את החקירה עד להכרעה בתביעה שהגישו חברי קבוצת הרכישה נגד הקבוצה לפני שנה

 

 

הממונה על חוק המכר במשרד הבינוי והשיכון, עמית גריידי, הודיע לאחרונה כי הוא משהה את החקירה נגד קבוצת חג'ג' בנוגע לפרויקט מגדלי הצעירים בתל אביב. זאת, עד להכרעה בתביעה שהגישו חברי קבוצת הרכישה נגד הקבוצה בסוף מאי 2018.

 

מענבל אור ועד יונייטד שרונה: הסכנות של עולם קבוצות הרכישה

משרד השיכון מציג: כך תזהו יזם בתחפושת של קבוצת רכישה

מארגן קבוצת הרכישה סידר לעצמו הנחה על גב החברים

 

מגדל הצעירים הוא פרויקט שכולל שני מגדלי מגורים ו-500 דירות בדרך בגין בתל אביב, המצויים בעיצומה של בנייה. הפרויקט מוקם במסגרת של קבוצת רכישה שהתגבשה בתחילת העשור על ידי האחים חג'ג' וקבוצת אור סיטי נדל"ן שהייתה בבעלות ענבל אור. במהלך השנים נרשמו עליות במחירי הדירות שצוינו בעת השיווק, ולוחות הזמנים לסיום הפרויקט התארכו משמעותית.

  (צילום: יח
עליות מחירים ועיכובים בבנייה. הדמיית מגדלי הצעירים בתל אביב(צילום: יח"צ)

בשנה שעברה הגישו 155 מחברי קבוצת הרכישה תביעה לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד קבוצת חג'ג', באמצעות עו"ד עומרי בירותי החבר בקבוצה, ובה ביקשו להכיר בקבוצה כחברה יזמית שחל עליה חוק המכר. לטענתם, החברה מכרה להם דירות מגורים ספציפיות ומוגדרות בדיוק כמו יזם, ועל כן היא כפופה לחוק מכר הדירות. קבוצת חג'ג' דחתה את הטענות בטענה כי אין לה כל קשר לפרויקט מגדל הצעירים, אותו מנהלות לאורך השנים חברות בשם יעיל ואורקם.

 

"במאי 2018 למד הח"מ (החתום מטה) לראשונה אודות הליך משפטי אשר מתנהל בין החברה לחברים בפרויקט, שם הטענה המרכזית הא כי החברה היא יזם הכפוף לחוק המכר", כתב גריידי, "בתום חקירה פתח הח"מ בהליך מנהלי מול החברה. במסגרת ההליך המינהלי, נפגש הח"מ עם מספר רב של גורמים המעורבים בפרויקט, ולמד את ההתנהלות בו, כמו גם את מערכת היחסים בין החברה לכל הגורמים המעורבים. הדבר נעשה תוך שימת דגש בקשר לחוק המכר".

 

הוא הוסיף כי "ההליך המינהלי מול החברה הוא מהמורכבים אשר נוהלו ביחידת חוק המכר, ומהווה תקדים בכל הקשור להטלת חבות חוק מכר על יזם הפועל כמארגן קבוצת רכישה". לסיום ציין גריידי כי בשל ספק משפטי באפשרותו למצות את ההליך המינהלי, ובידיעה כי מתנהל הליך משפטי מקביל, הוא מודיע על השהיית ההליך המינהלי עד לסיום בירור ההליך המשפטי.

 

השלכה ניכרת על שוק קבוצות הרכישה

ביוני האחרון דיווחה קבוצת חג'ג' לבורסה לניירות ערך, במסגרת דו"ח החברה לרבעון הראשון של 2019, כי הממונה על חוק המכר פתח נגדה בהליכים מינהליים בנוגע לפרויקט מגדלי הצעירים בתל אביב. בנוסף, ציינה החברה כי היא פועלת לסילוק הליכים אלה, בשל העובדה שהם מתייחסים לאירועים שהתרחשו טרם תחילת פעילותה הנוכחית של החברה הציבורית.

 

מדובר בסוגיה עקרונית, שצפויה להפתחויות שלה השלכה ניכרת על שוק קבוצות הרכישה, וגבולות אחריותם של מארגני הקבוצות כלפי חברי הקבוצה.

 

את קבוצת חג'ג' הציבורית ייצגו בהליך עוה"ד עברי פיינגולד ויגאל בורוכובסקי ממשרד יגאל בורוכובסקי ושות', את קבוצת יעיל ייצגו עוה"ד יחיאל כשר ונדב לוי ממשרד תדמור לוי ושות', ואת קבוצת אורקם ייצג עו"ד ארז תן עמי ממשרד לוי תן עמי שמעוני ושות'.

 

משרד הבינוי והשיכון מסר בתגובה: "בשל קיומו של הליך משפטי מקביל המנוהל על ידי כמה מחברי קבוצת הרכישה מול קבוצת חג'ג', החליט הממונה על השהייה של ההליך הנוכחי. ההחלטה מבוססת על קושי מנהלי ולא על ממצאים לכאן או לכאן. אין בהשהיית ההליך כדי להכשיר את הפרויקט ככזה אשר אינו כפוף לחוק המכר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יח"צ
הדמיית מגדלי הצעירים בתל אביב
צילום: יח"צ
מומלצים