שתף קטע נבחר

נתניהו: "החלטת היועמ"ש מאכזבת, ההדלפות יצרו משפט שדה"

לאחר שמנדלבליט דחה על הסף את בקשת רה"מ לשימוע בשידור חי, נמסר מטעמו של נתניהו: "ההדלפות העוינות כוונו לייצר סחף תקשורתי. מצב בלתי נסבל בדמוקרטיה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע אכזבה לנוכח החלטת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לדחות את בקשתו לשימוע פומבי. מטעמו של ראש הממשלה נמסר כי ההדלפות המתמשכות יצרו "משפט שדה לראש הממשלה שהוא בלתי נסבל בדמוקרטיה, ולכן היה ראוי לתקן את המצב על-ידי פתיחת הדלתות של השימוע לציבור הרחב, וכדי שהציבור ייחשף לכל העובדות ולא רק להדלפות המגמתיות".

 

"החלטת היועץ מאכזבת", נמסר מטעמו של נתניהו, "היועץ המשפטי אמר שהשימוע לא נועד לשכנע את הציבור, אבל בארבע השנים האחרונות החקירות נגד ראש הממשלה נתניהו לוו במאות הדלפות פליליות מהחקירות, עוינות ומוטות שכוונו דווקא לאוזני הציבור, במטרה לייצר סחף תקשורתי נגד ראש הממשלה".

 

 

"למרות התלונות שהוגשו, איש בפרקליטות לא בדק אפילו הדלפה אחת מתוך מאות, דבר שהיה מביא להפסקתן המיידי. מאחר שלא ננקטה שום פעולה חקירתית נגד ההדלפות הן צפויות להימשך לאורך השימוע יחד עם התדרוכים המגמתיים לתקשורת שמלווים אותן".

אביחי מנדלבליט  (צילום: AP, AFP)
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו(צילום: AP, AFP)
 

עוד נמסר מטעמו של נתניהו כי "הטענה שמדובר בצעד חסר תקדים אינה רלוונטית. גם הנשיא ריבלין וגם השופט מלצר פתחו באופן חסר תקדים דיונים שהיו חסויים עד כה לציבור כדי להבטיח שקיפות והוגנות. מה שהוא באמת חסר תקדים הוא הלינץ' התקשורתי שנערך ערב ערב בתקשורת באמצעות הדלפות מגמתיות נגד ראש הממשלה, ואת זה אפשר לתקן רק על-ידי שקיפות".

 

בסרטון שפורסם בצהריים קרא נתניהו למנדלבליט לפתוח לשידור חי את השימוע שייערך בשבוע הבא בסוגיית תיקיו הפליליים. "הגיע הזמן שהציבור ישמע גם את הצד שלי. בשבוע הבא ייפתח השימוע בענייני. אחרי שלוש שנים של מבול של הדלפות מגמתיות, חלקיות, הגיע הזמן שהציבור ישמע את הכול בצורה שלמה ומלאה - ללא מתווכים, ללא צנזורים וללא מעוותים. לכן אני מבקש מהיועץ המשפטי לפתוח את השימוע לשידור חי".

 

היועץ דחה על הסף את בקשת נתניהו (לחצו לקריאת מכתבו המלא של עוזר היועמ"ש). עוזרו הבכיר של היועץ גיל לימון השיב בטון חריף מאוד לפרקליטי ראש הממשלה: "שום שימוע בעניינו של אף חשוד לא מתקיים ולא התקיים מעולם באופן פומבי, לא למותר להזכיר לעניין זה את עקרון השיוויון בפני חוק המחייב גם בתיקי החקירה המדוברים".

 

בביקורת על המהלך שיזם נתניהו קבע עו"ד לימון: "מוטב היה אם חלף העלאת בקשות סרק כגון דא בקשר להליך השימוע אשר אתם יודעים היטב שלא יתקבלו הייתם פועלים לקיים את ההנחיות המחייבות בהליך זה. בפרט - העברת עקרי טיעון מנומקים ומפורטים עובר למועד השימוע, אשר נועדו לסייע בקיום הליך שימוע ענייני, יסודי ומעמיק".

 

עוד אומר עו"ד לימון: "הנחיות פרקליט המדינה בעניין שימוע לפני כתב אישום קובעות כי יש להגיש את טיעוני החשוד בכתב קודם למועד השימוע. צר לנו על כך שבמקום לקיים הנחיה זו, מצאתם לנכון להעביר מסמך קצר ביותר וחסר כל תוכן ממשי ועתה מצאתם לנכון להוציא לבקש בקשה תקדימית חסרת כל יסוד מתוך ידיעה כי זו תידחה".

  

לימון סיים באומרו שהיועץ המשפטי לממשלה מייחס חשיבות רבה לשימוע "ואולם הליך זה לא יוכל להגשים את תכליתו אם קיימת כוונה לנהל אותו כמו ארוע תקשורתי ולא כשלב בעל חשיבות בהליך הפלילי. למותר לציין כי לא נאפשר זאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי
ראש הממשלה והיועץ המשפטי לממשלה
צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי
מומלצים