שתף קטע נבחר

"המתלונן נגד טראמפ: קצין CIA שהוצב בבית הלבן"

פרטים חדשים על החושף המסתורי של פרשת "אוקראינה-גייט": זהו איש סוכנות הביון המרכזית שהוצב לזמן מה בבית הלבן, ואחר כך עזב. עורכי דינו: "חשיפת פרטים על זהותו תסכן אותו". טראמפ הוקלט דורש לדעת מי הדליף לקצין האלמוני את המידע: "אתם יודעים מה היינו עושים לבוגדים?"

העיתון "ניו יורק טיימס" פרסם אמש (יום ה') פרטים חדשים על איש המודיעין המסתורי שהגיש נגד דונלד טראמפ את התלונה החשאית שהביאה השבוע להתפוצצות פרשת "אוקראינה גייט" – ולפתיחת הליך ההדחה נגד הנשיא בבית הנבחרים. לפי הדיווח בעיתון, מדובר בקצין CIA שבשלב מסוים הוצב בבית הלבן. בזמן שעבר מאז הוא חזר ל-CIA.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

נשיא ארה
התלונה - משורות ה-CIA. הנשיא טראמפ(צילום: shutterstock ורויטרס)

 

ההסתבכות של טראמפ – עוד כותרות:

 

המתלונן, נזכיר, הגיש את התלונה בחשאי, ובה דיווח כי נודע לו שבשיחה עם נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי ניסה הנשיא טראמפ ללחוץ על עמיתו לקדם חקירה נגד המועמד הדמוקרטי לנשיאות ג'ו ביידן ונגד בנו, שהיה עד לא מזמן חבר הנהלה של חברת גז אוקראינית. לביידן יש סיכויים טובים להיות המועמד הדמוקרטי בבחירות לנשיאות מול טראמפ בשנה הבאה. מאז התפוצצות הפרשה נשמרת זהותו של המתלונן חסויה, וגם חברי הקונגרס ואפילו רוב בכירי המודיעין האמריקני אינם יודעים במי מדובר.

 

בכתבה על חושף-הפרשה ציינו אמש ב"ניו יורק טיימס" כי אף שלא ידועים פרטים רבים נוספים עליו, האופן שבו ניסח את דבריו בתלונה מרמז כי הוא בעל הכשרה של אנליסט, וניכר כי הוא בקיא בפרטי מדיניות החוץ של ארה"ב כלפי אירופה וכי הוא בעל הבנה עמוקה בפוליטיקה האוקראינית וידע מסוים במשפטים.

נשיא ארה
טראמפ חוזר לוושינגטון מעצרת האו"ם. "מגיש התלונה מוטה"(צילום: AP)

עורכי הדין של מגיש התלונה נגד טראמפ, כך מדווח העיתון, סירבו לאשר את הפרטים עליו, והדגישו כי פרסום מידע כלשהו בנוגע לזהותו עלול לסכן אותו: "יש לו הזכות להישאר בעילום שם". ב"ניו יורק טיימס" הסבירו את ההחלטה לפרסם את המידע שהגיע לידי העיתון בכך שהבנת תפקידו ומידת אמינותו של חושף הפרשה חיונית לבירור השאלה אם נשיא ארה"ב ניצל את סמכותו לרעה ואם הבית הלבן הסתיר את המעשה.

 

ביום שלישי, נזכיר, דווח בערוץ "פוקס ניוז" השמרני כי יש עדויות שלפיהן המתלונן נגד טראמפ תומך ביריב פוליטי של הנשיא, ואם כך ייתכן שהתלונה היא חלק מקנוניה נגד טראמפ; אבל בינתיים מסר משרד המשפטים כי אף שיש אינדיקציות לכך שחושף הפרשה מתנגד לבחירתו מחדש של טראמפ לנשיא – התלונה שלו אמינה. גם המפקח הכללי של קהילת המודיעין האמריקנית הדגיש כי מצא את התלונה מהימנה, וממלא מקום מנהל המודיעין הלאומי, ג'וזף מגווייר, אמר כי הוא מאמין שהמתלונן פעל בתום לב ועשה את הדבר הנכון כשביקש לברר את הדברים.

נשיא ארה
טראמפ עם תומכיו בשובו לוושינגטון. דורש לדעת מי מסר את המידע(צילום: EPA)

אמש פרסם טראמפ ציוץ שבו פקפק באמינותו של המתלונן, וכתב כי "ידוע שהוא מוּטֶה". לא ברור על מה נשענת אמירתו של טראמפ, בהתחשב בכך שזהות האיש טרם פורסמה. טראמפ הדגיש בציוץ את העובדה שמגיש התלונה הסתמך על עדויות של אנשים אחרים, ולא העיד ממקור ראשון.

 

טראמפ: "זה קרוב למרגל"

אתמול אחר הצהריים, אחרי לחצים שהפעילו הדמוקרטים במשך ימים ארוכים, פורסם נוסח התלונה שהגיש איש המודיעין נגד טראמפ ושגרמה להתפוצצות פרשת "אוקראינה גייט". שעות אחרי פרסום הנוסח חשפו "ניו יורק טיימס" ו"לוס אנג'לס טיימס" כי הנשיא טראמפ דורש מאנשיו לברר מי מסר למתלונן את המידע שהוביל אותו להגיש את התלונה – וטוען כי מעשיו קרובים למעשי מרגל.

 

האזינו להקלטת טראמפ על "המרגלים והבגידה":

לפי הקלטה שפורסמה ב"לוס אנג'לס טיימס", טראמפ אמר לאנשי המשלחת האמריקנית לאו"ם: "אני רוצה לדעת מי האדם שנתן למתלונן את המידע, כי זה קרוב למרגל. אתם יודעים מה נהגנו לעשות בימים עברו כשהיינו חכמים, נכון? המרגלים והבגידה, נהגנו לטפל בזה קצת אחרת מכפי שאנחנו עושים היום".

 

דבריו הבוטים של טראמפ עשויים להתפרש שוב כניסיון של הממשל – הפעם על-ידי הטלת אימה – למנוע מהקונגרס ומרשויות אכיפת החוק לחקור לעומק פרשה המסתמנת כחמורה. לפי "ניו יורק טיימס", רבים מהנוכחים בחדר נדהמו מדברי הנשיא. אחרים, כפי שאפשר לשמוע בהקלטה, צחקו.

ארה
יו"ר בית הנבחרים פלוסי. "טיוח וסחיטה"(צילום: AP)

מנגד, נראה כי פרסום נוסח התלונה רק חיזק את תחושתם של הדמוקרטים כי פעלו נכון כשפתחו בהליך הדחה נגד טראמפ השבוע. יושבת ראש בית הנבחרים, הדמוקרטית ננסי פלוסי, אמרה שנוסח התלונה מוכיח כי טראמפ היה מעורב בניסיון להסתיר את מעשיו. היא הקריאה מתוך התלונה את החלק שבו מספר המתלונן האלמוני כי לפי העדויות שהגיעו אליו, אנשי הבית הלבן ניסו לחסום את הגישה לרישומים ולתמליל של השיחה המפוקפקת בין טראמפ לזלנסקי. "זה טיוח", קבעה פלוסי. "לא מתפקידו של הנשיא לסחוט מנהיגים זרים".

רקע פרשת אוקראינה גייט (צילום: רויטרס, EPA, AP, MCT)
(צילום: רויטרס, EPA, AP, MCT)

בעוד הדמוקרטים מתבטאים בחריפות נגד הנשיא, הרפובליקנים שומרים ברובם על שתיקה. מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט, מיץ' מקונל, התחמק אמש בסנאט משאלות בנושא. מי שכן הסכים להתבטא היה סגן הנשיא מייק פנס, שהתייצב לצדו של טראמפ, וטען כי הדמוקרטים "מנסים להפוך את רצון העם האמריקני בבחירות האחרונות". עם זאת, היו גם רפובליקנים מעטים שאותתו על חוסר הנוחות שלהם מהפרשה, גם אם במרומז בלבד: "אני מתייחס לזה ברצינות רבה", אמר הסנאטור הרפובליקני הבכיר מרקו רוביו מפלורידה.

 

רודי ג'וליאני, דמות מפתח

עם חשיפתו אחר הצהריים של נוסח התלונה שהגיש איש המודיעין האלמוני על השיחה בין טראמפ לזלנסקי, התברר כי היא מנוסחת במילים חריפות מאוד, וכי המתלונן הזהיר בה שטראמפ ניסה בשיחה להביא להתערבות של מדינה זרה בבחירות לנשיאות ארה"ב שייערכו בשנה הבאה. הוא הדגיש בתלונה כי הוא חושש שמדובר באיום על הביטחון הלאומי, וחשף, לדבריו, כי בכירים בבית הלבן ניסו לכסות על מעשיו של טראמפ ולמנוע גישה לרישומי השיחה. 

 

בתלונתו – שאותה הגיש באוגוסט למייקל אטקינסון, המפקח הכללי של המודיעין האמריקני – דיווח חושף הפרשה כי קיבל מידע משלל אנשי ממשל אמריקנים ש"נשיא ארה"ב מנצל את סמכותו כדי לשדל מדינה זרה להתערב בבחירות שייערכו בארה"ב ב-2020. ההתערבות הזו כוללת, בין השאר, הפעלת לחץ על מדינה זרה לחקור את אחד מיריביו הפוליטיים המרכזיים של הנשיא. עורך דינו הפרטי של הנשיא, מר רודולף ג'וליאני, הוא דמות מרכזית במאמץ הזה. נראה כי גם התובע הכללי וויליאם באר מעורב".

ממלא מקום מנהל המודיעין הלאומי ארה
מ"מ מנהל המודיעין הלאומי, ג'וזף מגווייר. "תלונה בתום לב"(צילום: gettyimages)

בתלונה כותב חושף-השערורייה על השיחה המפוקפקת בין טראמפ לזלנסקי בבוקר ה-25 ביולי: "שלל גורמים רשמיים בבית הלבן עם ידע ישיר על השיחה יידעו אותי שאחרי חילופי ברכות ראשוניים ניצל הנשיא את יתרת השיחה כדי לקדם את ענייניו האישיים, ובראש ובראשונה הוא ניסה ללחוץ על המנהיג האוקראיני לנקוט צעדים כדי לסייע לקמפיין הבחירות של הנשיא ב-2020.

 

"לפי גורמים רשמיים בבית הלבן המעורים בפרטי השיחה, הנשיא לחץ על מר זלנסקי בין השאר להתחיל או להמשיך בחקירה בנוגע לפעולות סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן ובנו האנטר; לעזור לחשוף את הטענות שההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016 נעשתה מאוקראינה; ולהיפגש או לדבר עם שני אנשים שהנשיא ציין מפורשות כשליחיו האישיים בסוגיה – ג'וליאני והתובע הכללי באר".

 

הפחד בבית הלבן: הנשיא ניצל סמכות

בפנייתו גם דיווח המתלונן שטראמפ שיבח בשיחה עם זלנסקי את התובע הכללי לשעבר של אוקראינה יורי לוצנקו – אותו תובע כללי שטראמפ טוען כי ייתכן שהדחתו נועדה לסייע לבנו של ביידן להינצל מהעמדה לדין באוקראינה. מגיש התלונה מסר כי טראמפ העלה בפני זלנסקי את הרעיון שלוצנקו יישאר בתפקיד.

פגישה בין נשיא ארה
בפגישה עם זלנסקי. טראמפ ביקש "טובה"(צילום: AFP)

"אותם פקידים בבית הלבן שהעבירו לי את המידע הזה היו מוטרדים עמוקות ממה שהתרחש בשיחה", מסר המדווח. "הם סיפרו לי שכבר 'מתנהל דיון' עם עורכי דין בבית הלבן בנוגע לשאלה כיצד לנהוג בשיחה בשל הסבירות, לדעתם, שהם היו עדים לניצול סמכות של הנשיא לצרכיו האישיים".

 

המתלונן מדגיש כי הוא עצמו לא היה עד לשיחה בין טראמפ לזלנסקי, אבל מבהיר כי הדיווח שלו נשען על עדויות של שלל גורמים הבקיאים בפרטי השיחה – עדויות התואמות לדבריו זו את זו. הוא כותב כי שלל בכירים אמריקנים אמרו לו שמנהיגי אוקראינה קיבלו את הרושם שטראמפ ידבר עם הנשיא זלנסקי רק אם יסכים לשתף איתו פעולה.

 

ההוראה: תסירו את התמליל

במכתב התלונה מתאר חושף הפרשה גם מאמצים לכאורה של הבית הלבן למנוע מגורמים אחרים ברשויות גישה לרישומי השיחה: "בימים שלאחר שיחת הטלפון למדתי משלל פקידי ממשל שבכירים בבית הלבן התערבו כדי 'לחסום גישה' לכל רישומי השיחה, במיוחד לתמליל מילה-במילה שלה. המעשים האלה הדגישו לי שבכירים בבית הלבן הבינו את החומרה של מה שאירע בשיחה.

תמליל שיחה בין נשיא ארה
תמליל שיחת הטלפון. הגישה נחסמה(צילום: AFP)

"גורמים בבית הלבן אמרו לי שהם 'קיבלו הוראה' מעורכי הדין בבית הלבן להסיר את התמליל האלקטרוני של השיחה ממערכת המחשבים שבה תמלילים כאלה מאוחסנים בדרך כלל לצורכי תיאום או הפצה לחברי קבינט. במקום זאת הוכנס התמליל למערכת אלקטרונית נפרדת, שבימים כתיקונם משמשת לאחסון מידע מסווג בעל טבע רגיש מכל סוג שהוא. גורם רשמי בבית הלבן תיאר את המעשה הזה כניצול לרעה של המערכת האלקטרונית, משום שהשיחה לא כללה שום דבר שיש בו משהו רגיש מבחינת הביטחון הלאומי".

 

התלונה שהגיש חושף הפרשה כוללת גם רשימה של עדים, והיא תסבך את מאמציו של טראמפ לשכנע שהיא פרי מוחו הקודח של מתנגד פוליטי בודד בקהילת המודיעין.


פורסם לראשונה 26/09/2019 23:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock ורויטרס
המתלונן חזר ל-CIA. טראמפ
צילום: shutterstock ורויטרס
מומלצים