שתף קטע נבחר

מבוי סתום בין הליכוד לכחול לבן; נתניהו וגנץ ייפגשו ביום רביעי

בתום שעתיים הסתיימה ללא תוצאות פגישת מו"מ נוספת בין נציגי המפלגות הגדולות. בכחול לבן האשימו: "לצערנו בליכוד דבקים אך ורק ב'נתניהו תחילה'". בליכוד הגיבו: "גנץ בחו"ל, כך לא מתנהג מי שרוצה לנהל משא ומתן". נתניהו וגנץ סיכמו להיפגש ביום רביעי

 

 

 

הבוקר (א') התקיימה במשך שעתיים פגישת משא ומתן נוספת בין נציגי הליכוד לכחול לבן בכנסת. בליכוד אמרו אמש לקראת הפגישה בכנסת כי הם נערכים להחזרת המנדט לנשיא המדינה ראובן ריבלין. אם השיחות יתפוצצו ולא תימצא הדרך לגשר על הפערים הגדולים, ייתכן שראש הממשלה בנימין נתניהו יחזיר את המנדט לנשיא כבר הערב. בכחול לבן האשימו מנגד את ראש הממשלה בכך שהוא דוחף לבחירות לקראת אפשרות של הגשת כתב אישום נגדו.

 

זמן קצר לאחר הפגישה נמסר מטעם הליכוד כי "בעקבות המבוי הסתום במשא ומתן, ראש הממשלה נתניהו עושה מאמץ אחרון להביא לפריצת דרך במשא ומתן לממשלת אחדות, לפני החזרת המנדט לנשיא. ראש הממשלה נתניהו התקשר לגנץ שנמצא בלונדון. ראש הממשלה נתניהו הציע שהשניים ייפגשו מיד עם שובו של גנץ לארץ ביום רביעי. השניים סיכמו שצוותי המו״מ ייפגשו ביום רביעי בבוקר, וראש הממשלה נתניהו ייפגש עם גנץ ככל הנראה לפנות ערב".

 

לאחר מכן נמסר מכחול לבן כי "בעקבות שיחה שהתקיימה בין יו"ר כחול לבן לבין יו"ר הליכוד וראש הממשלה, אנו קוראים שוב לקיום משא ומתן ישיר בין הליכוד לכחול לבן על קווי היסוד של ממשלת אחדות רחבה וליברלית. זוהי מטרתנו ונעשה הכל בכדי שבפרוס השנה החדשה נתקדם בנתיב זה. נקיים כל פגישה וכל מאמץ שיוכלו לקדם דרך זו. רק במשא ומתן ישיר בין כחול לבן לליכוד נוכל להגיע להסכמות שיביאו להקמת ממשלת אחדות ולהימנע ממערכת בחירות שלישית ומיותרת".

 

בתום הפגישה היום נמסר מכחול לבן כי "לצערנו בליכוד דבקים אך ורק ב'נתניהו תחילה'. במסגרת זו, בליכוד מתעקשים לדבוק בבלוק ה-55 ובהפרחת סיסמאות שכל מטרתן לצבור נקודות לקראת הבחירות הנוספות אליהן נתניהו מדרדר את ישראל. מדינת ישראל זקוקה לממשלת אחדות רחבה, יציבה וליברלית בראשות בני גנץ - אך ורק למען מטרה זו נמשיך ונפעל".

 

לטענת הליכוד, במהלך הפגישה שעסקה בנושאי מהות בחרו אנשי כחול לבן לא להחזיר גם הפעם תשובה למתווה הנשיא ריבלין ליציאת נתניהו לנבצרות. עוד אמרו בליכוד כי יו"ר כחול לבן בני גנץ שוהה בחו"ל. "כך לא מתנהג מי שרוצה לנהל משא ומתן", אמר גורם בליכוד.

 

מהליכוד נמסר עוד כי המבוי הסתום הוא "אכזבה גדולה נוכח הסירוב המתמשך של כחול לבן לקבל את ממשלת האחדות של נשיא המדינה - ממשלה שיוויונית עם רוטציה בין נתניהו לגנץ. העובדה שכחול לבן דוחים את האפשרות היחידה לממשלת אחדות מוכיחה שבכחול לבן קיבלו החלטה אסטרטגית לטרוק את הדלת לממשלת אחדות ולגרור את המדינה לבחירות.

 

"ראש הממשלה נתניהו יעשה מאמץ אחרון למיצוי האפשרות להקמת ממשלה בשלב זה, לפני החזרת המנדט לנשיא. גם אם והמנדט יוחזר, הליכוד יפעל בכל דרך לקידום ממשלת אחדות על פי מתווה הנשיא".

יריב לוין בדרכו לישיבת המו
יריב לוין(צילום: יואב דודקביץ')

 

ישיבת צוותי המשא ומתן כחול לבן והליכוד (צילום: יואב דודקוביץ)
צוותי המשא ומתן(צילום: יואב דודקוביץ)

בליכוד ציינו כי "צוות המשא ומתן הונחה לעשות כל מאמץ אפשרי לקידום ממשלת אחדות רחבה, אך אם כחול לבן לא יהיו מוכנים לרוטציה בין נתניהו לגנץ ולהקים ממשלה שוויניות - אין טעם לבזבז זמן ולגרור את המדינה לשיתוק מתמשך".

 

 

עוד ציינו כי "אם כחול לבן יחליטו להתמיד בסירובם למתווה הנשיא, בסבירות גבוהה ראש הממשלה נתניהו יחזיר את המנדט, מתוך תקווה שאולי לקראת סוף התהליך בשלושת השבועות האחרונים אנשי כחול לבן יבינו, שתקוותם לפוטש בליכוד או לפירוק של המחנה הלאומי אין לה בסיס במציאות. הליכוד יהיה מוכן להפוך כל אבן כדי להגיע לממשלת אחדות רחבה ולמנוע בחירות".

 

מנגד, בכיר בכחול לבן אמר כי אנשי הליכוד עושים הצגה ואף מודים בכך כשהמצלמות נעלמות מהסביבה. "זה לא משא ומתן אמיתי. ביבי החליט לדחוף לבחירות כי זה יאפשר לו להיות ראש הממשלה בזמן השימוע". עם זאת, בכחול לבן אמרו שעם קבלת המנדט ינסו להרכיב ממשלת אחדות עם הליכוד, שלדבריהם היא "תסריט ריאלי".

 

גורמים במפלגה העריכו כי לאחר הליך השימוע התמונה הפוליטית תשתנה ו"במערכת הפוליטית יבינו שנתניהו הוא זה שגורר את המדינה לבחירות בפעם השלישית רק כדי להימלט מכתב אישום ולהישאר בתפקיד בזמן השימוע".

 

בפועל, לנתניהו יש 28 יום למלאכת הרכבת הממשלה ולאחר מכן אפשרות לקבל הארכה של עד 14 יום נוספים. אלא שנתניהו מבקש לסיים את הסבב מהר בהרבה מכפי שמאפשר החוק. גורמים פוליטיים בכירים הסבירו כי נתניהו מעוניין להחזיר את המנדט, ולא למתוח את כל תקופת ההרכבה המוזכרת בחוק משני טעמים עיקריים.

 

ההערכה היא שהחזרת המנדט מהר יותר לא תצרוב את סיפור כישלון הרכבת ממשלה, אלא תשקף את המצב הנתון של המבוי הסתום ותגלגל את מלאכת ההרכבה ליו"ר כחול לבן בני גנץ, כך שברור יהיה כבר השבוע שגם גנץ מתקשה, וזאת למעשה תמונת המצב שנתניהו מבקש לשרטט.

 

הסיבה השנייה קשורה בלוחות הזמנים, אומרים גורמים פוליטיים. בהנחה שנתניהו מבין כי ממילא לא יימצא פתרון קרוב וייתכן שתיערך מערכת בחירות שלישית, נתניהו מעוניין לקצר את לוחות הזמנים עד כמה שניתן וזאת בשל האפשרות שיוגש כתב אישום לפני מערכת בחירות שלישית - אם תהיה כזאת. 

 

נכון לאמש, הפערים בין הצדדים עדיין גדולים מאוד. בכחול לבן דורשים לקדם כמה נושאים מהותיים בהם נישואים אזרחיים, תחבורה ציבורית בשבת והגבלת כהונה לראש ממשלה - נושאים שבליכוד אין הסכמה עליהם. בנוסף, בליכוד עדיין מסרבים לוותר על בלוק הימין שגיבש נתניהו כולל המפלגות החרדיות ואין גם הסכמה על מי יוביל ראשון את הרוטציה אם תהיה כזאת.


פורסם לראשונה 29/09/2019 09:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקוביץ
צוותי המשא ומתן
צילום: יואב דודקוביץ
מומלצים