שתף קטע נבחר

מתווה הנבצרות של ריבלין: נתניהו לא שלל, גנץ לא הגיב

הנשיא הציע לשני המועמדים מתווה ולפיו נתניהו ייצא לנבצרות עם הגשת כתב האישום וגנץ יהפוך בשלב זה לראש הממשלה בפועל. אולם, חוק הנבצרות יתוקן ויאפשר לנתניהו להגיע למשפט כשגם הוא עדיין ראש הממשלה. לשניהם הובהר: "המתווה הטוב ביותר להוריד את כולם מהעץ"

 

בנימין נתניהו לאחר קבלת המנדט להרכבת ממשלה (צילום: EPA)
נתניהו לאחר קבלת המנדט להרכבת ממשלה מריבלין(צילום: EPA)

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין לא עדכן את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת יו"ר כחול לבן בני גנץ שהוא מתכוון לחשוף בנאומו אתמול (רביעי) את המתווה לאחדות שהציע להם. מטרתו - להוריד את שני הצדדים מהעץ ולגרום להם לעמוד בהבטחות שלהם.

 

מהו החוק שריבלין הציע לתקן - והאם זה אפשרי?

 

על פי המתווה, שהציע ריבלין בפגישה המשולשת ביום שני, נתניהו יכהן כראש ממשלה וייצא לנבצרות עם הגשת כתב האישום נגדו או בסמוך לו. ריבלין אמר לו שתהיה נקודת זמן ספיציפית שיתחייב עליה. בשלב הזה גנץ יהפוך להיות ראש הממשלה בפועל.

 

 

החוק כיום מאפשר 100 ימי נבצרות, ולפי ההצעה של ריבלין ההסכם הקואליציוני יכלול תיקון חקיקה בנושא. בכך, ניסה ריבלין לייצר מצב שבו נתניהו מגיע למשפט שלו, אם יתנהל כזה, כראש ממשלה ולא כאזרח - ואפילו לא נדרש לפנות את מעון ראש הממשלה.

 

גנץ מרוויח כך את האפשרות להיות ראש ממשלה בתוך חצי שנה, וגם עומד בהתחייבותו שלא לשבת בממשלה שנגד העומד בראשה יש כתב אישום - כי הוא בנבצרות. הובהר לשניהם שזה המתווה הטוב ביותר "להוריד את כולם מהעץ". השניים ביקשו לחשוב על זה ביום שני.

 

הדרך להרכבת הממשלה ()

נתניהו הגיע לפגישה השנייה אתמול והחזיר לנשיא איתות חיובי בנוגע למתווה. גנץ, לעומתו, לא השיב לו. בסביבתו של גנץ אמרו בתגובה למתווה כי כרגע לא מתייחסים למה שנאמר בחדר הסגור.

 

עם זאת, מרשימת כחול לבן נמסר הלילה כי נציגיה כלל לא דנו עם הליכוד על מתווה הנבצרות של ריבלין. על פי ההודעה, "היות שהליכוד הודיעו דקות ספורות אחרי הפגישה אצל נשיא המדינה כי הם מנהלים מו"מ בשם בלוק הימין, עובדה שאינה מקובלת עלינו, השיחות כלל לא הגיעו לסוגיות הליבה. כחול לבן תמשיך לדבוק בעקרונותיה ותעשה את מה שנכון למדינת ישראל ולאזרחי ישראל".

בנימין נתניהו ראובן ריבלין בני גנץ (צילום: עמוס בן גרשום/ לע
הובהר שזה המתווה הטוב ביותר "להוריד את כולם מהעץ". ריבלין עם נתניהו וגנץ(צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ )

 

ההזמנה של שר התיירות, יריב לוין, לצוות המו"מ של כחול לבן, היא חלק מהמשחק שנועד להפיל את האשמה על כחול לבן בכך שהם לא רוצים אחדות, ולהציג אותם כמי שמטרפדים ניסיונות פשרה ופגישות מו"מ. לבקשת כחול לבן, מועד ישיבת המו"מ נדחה מהיום ליום שישי בשעה 9:00.

  

לרשות נתניהו עומדים 28 ימים להרכיב ממשלה, והוא רשאי לבקש הארכה של 14 ימים נוספים מהנשיא. גוש הימין בהובלת נתניהו עומד כעת על 55 מנדטים, כך שחסרים לו לפחות שישה חברי כנסת נוספים על מנת שיוכל להרכיב ממשלה.   

 

אתמול לפנות בוקר צומצם הפער בין הליכוד לכחול לבן למנדט בודד, בעקבות הליכי בדיקה ובקרה של התוצאות על ידי ועדת הבחירות המרכזית. הליכוד עלה ל-32 מנדטים, על חשבון יהדות התורה שירדה לשבעה מנדטים. חלוקת המנדטים ליתר הרשימות נותרה ללא שינוי, וכחול לבן נותרה ראשונה עם 33 מנדטים.

 

 

בעקבות איבוד המנדט של יהדות התורה, ירדה מעל הפרק האפשרות להקים ממשלה של כחול לבן (33), העבודה-גשר (6), המחנה הדמוקרטי (5) ושתי המפלגות החרדיות (7+9). ח"כ סתיו שפיר מהמחנה הדמוקרטי רמזה השבוע באולפן ynet על אפשרות להקמת ממשלה כזו, אך כעת כאמור לקואליציית מרכז-שמאל-חרדים כזו יש 60 מנדטים, במקום 61 לפני השינוי בתמונת המנדטים.  

 

 


פורסם לראשונה 25/09/2019 23:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ
ריבלין עם נתניהו וגנץ
צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ
מומלצים