שתף קטע נבחר

בוטלה פגישת נתניהו וגנץ: "לא בשלו התנאים"

הפגישות שעשויות היו להתיר את הפלונטר הפוליטי לא יתקיימו, לאחר שבכחול לבן הודיעו כי "לא בשלו תנאי הסף למפגש יעיל של צוותי המו"מ ושל ראשי המפלגות". הליכוד: "נדהמנו מהחלטתם לפוצץ את המו"מ". גורם בכחול לבן: "למה שנעזור לו להוריד את השימוע מהכותרות?"

 

 

מבוי סתום בשיחות המשא ומתן - וגם הפגישות שהיו עשויות להתיר את הפלונטר הפוליטי לא יתקיימו: מכחול לבן נמסר כי הוחלט לבטל את פגישת צוותי המשא ומתן שנועדה למחר - וגם את המפגש בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר כחול לבן בני גנץ. 

 

בכחול לבן אמרו כי עם צאת החג שוחחו ראשי צוותי המשא ומתן מטעם סיעת כחול לבן וסיעת הליכוד, ד"ר יורם טורבוביץ' והשר יריב לוין. סיעת כחול לבן הודיעה כי בשלב זה "לא בשלו תנאי הסף לקיום מפגש יעיל נוסף של צוותי המשא ומתן, ולכן מחר לא יתקיים מפגש כזה. לפי העניין והצורך יתקיים מפגש בהמשך השבוע או בשבוע הבא. עוד נמסר בשיחה כי באופן טבעי, בנסיבות אלה אין מקום לקיים כעת מפגש בין שני ראשי המפלגות, גנץ ונתניהו".

בנימין נתניהו ראובן ריבלין בני גנץ (צילום: עמוס בן גרשום/ לע
נתניהו וגנץ, בפגישה בבית הנשיא(צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ )

"אין על מה לדבר איתם", אמר בכיר בכחול לבן. "זה לא משא ומתן, זה שיח חירשים שאין טעם להמשיך בו עד שהתנאים לא משתנים". כוונתם בראש ובראשונה להחלטה של הליכוד להגיע למשא ומתן כבלוק של 55 ח"כים ולא כמפלגה. גורם בכחול לבן התייחס גם לשימוע שיעבור נתניהו החל ממחר ואמר: "למה אנחנו צריכים לעזור לו להוריד את השימוע מהכותרות?".

 

בליכוד הגיבו להודעת כחול לבן על ביטול הפגישות ואמרו כי "נדהמו מהחלטת כחול לבן לפוצץ את המשא ומתן ולבטל את הפגישות בין נתניהו לגנץ ואת הפגישה המקדימה בין צוותי המשא ומתן שנקבעה למחר. כחול לבן החליטה להפסיק את המשא ומתן לאחדות וללכת לבחירות - הכל בגלל שיאיר לפיד מחבל בממשלת האחדות משום שאינו מכין להסכים לרוטציה בין נתניהו לגנץ, אלא רק לרוטציה בינו לבין גנץ. נתניהו שב וקורא לגנץ לגלות אחריות, למנוע בחירות ולהיפגש עימו מחר כמתוכנן".

 

כל זאת, כאמור, כשברקע השימוע של נתניהו. זה יחל מחר ב-10 בבוקר, בתיק 4000, ובו ייקחו חלק רק עורכי דינו של נתניהו - ולא הוא עצמו. ביום ראשון בבוקר, שעות ספורות לפני כניסת החג ולאחר שצוותי המשא ומתן הגיעו למבוי סתום, התקשר נתניהו לגנץ והציע לו להיפגש. גנץ, ששהה במהלך החג בלונדון, קיבל תחילה את ההצעה והשניים היו אמורים להיפגש מחר בערב לאחר פגישת צוותי המשא ומתן, אך בכחול לבן ביטלו פגישות אלו לאחר שכאמור לדבריהם "לא בשלו התנאים למפגש יעיל".

ישיבת צוותי המשא ומתן כחול לבן והליכוד (צילום: משה מזרחי)
השרים אלקין ולוין בפגישת מו"מ קודמת(צילום: משה מזרחי)

יורם טורבוביץ' (צילום: יריב כץ)
יורם טורבוביץ', נציג כחול לבן לשיחות. הפגישה למחר בוטלה(צילום: יריב כץ)

בשני הצדדים העריכו כי בשלב זה לא ניתן לסגור את הפערים, בשל התעקשות הליכוד שלא לוותר על גוש הימין, עניין שמצריך פשרה בסוגיות רבות של דת ומדינה וגם ויתור על חלקים מרכזיים במצע כחול לבן. במפלגתו של גנץ העריכו כי נתניהו מנסה לדחוק אותם למשא ומתן שלא יצליח רק כדי להאשים אותם בכישלון הקמת ממשלת אחדות, ולכן בחרו לא לקחת חלק במשחק של נתניהו.

 

בליכוד מאשימים מנגד את כחול לבן בכך שהם "מורחים" זמן ומתעקשים לדבר על נושאי מהות, ולא על כיצד תיראה הממשלה. "הדיון בנושאי מהות שהם מעלים מיד מחדד את הפערים ולא מאפשר להתקדם", אומרים בליכוד. ״אם היו מתחילים במה שכן מסכימים עליו ולאחר מכן נוגעים במחלוקות היה קל יותר להתקדם, אבל זה לא המצב". בעקבות ביטול הפגישה צפוי נתניהו לכנס את ראשי מפלגות הימין והחרדים להתייעצות בבוקר.

 

ההערכה בימים האחרונים הייתה כי נתניהו יחזיר את המנדט לנשיא המדינה ראובן ריבלין עוד השבוע אם לא תהיה התקדמות במשא ומתן - וכרגע פריצת דרך בשיחות נראית רחוקה מתמיד. במקרה כזה צפוי גנץ לקבל את המנדט מריבלין ולנסות להקים ממשלה בראשותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA, רויטרס
נתניהו וגנץ
צילום: EPA, רויטרס
מומלצים