שתף קטע נבחר

כמחצית מהארגנטינאים: "היהודים נאמנים לישראל יותר מאשר לארגנטינה"

"היהודים שולטים בשווקים הבינלאומיים, הממשלה צריכה לבצע בקרה על הכוח הכלכלי שלהם": אלה מקצת הנתונים העולים ממחקר שבוצע עבור ארגון הגג של יהודי ארגנטינה וההסתדרות הציונית העולמית, ובדק מה חושבים תושבי ארגנטינה על היהודים במדינה. החוקרים מדברים על עלייה של 107% באנטישמיות

מה באמת חושבים הארגנטינאים על היהודים בארגנטינה? מחקר שהתבצע עבור ההסתדרות הציונית העולמית ונציגות האיגודים היהודיים הארגנטינאים, DAIA (דאי"ה) - מעלה ממצאים שמעיבים על עתידה של אחת הקהילות הגדולות בעולם. המחקר נערך ברובו, בקרב קהל לא יהודי, וממנו עולה כי 46% מהארגנטינאים סבורים כי היהודים יותר נאמנים לישראל מאשר לארגנטינה. 

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

במסיבת העיתונאים שערכו נשיא הדאי"ה וההסתדרות הציונית אמרו: "גילינו עלייה של 107% באנטישמיות". המטרה הכללית שהנחתה את המחקר הייתה להעריך את היחס כלפי אנשים ממוצא יהודי באוכלוסייה הארגנטינאית. 

 

קיראו עוד בערוץ היהדות :

 

עוד עולה מהמחקר כי 61% מהנשאלים סבורים כי "היהודים מחזיקים כוח רב מדי בשווקים הפיננסיים הבינלאומיים, ולכן על הממשלה לבצע בקרה טובה יותר על הכוח הכלכלי המוחזק בידי יהודים רבים" - משפטים שזכורים לנו מתקופות אפילות בהיסטוריה של עם ישראל.

 

 

מאידך גיסא, ניתן לראות במחקר כי רוב הנשאלים סברו ש"היהודים הם המוצא החכם ביותר", 79% סברו שהיהודים הם חרוצים - וכן למעלה מ-90% מהנסקרים סבורים כי היהודים סבלו בשואה והם אינם מגזימים כשמדברים עליה.

 

הרחק משם, עם נתונים נמוכים יחסית, טענו 14% כי "היהודים מנצלים את מצוקתם של אחרים לטובתם", ועוד 8% השיבו ש"היהודים צריכים לעזוב את ארגנטינה ולעבור להתגורר בישראל".

 

עלייה במקרים אנטישמיים

מחקרים מסוג זה הם משמעותיים ורלוונטיים, מאחר והסוגיה היהודית בארגנטינה מלווה חלק ניכר מתולדותיה. האוכלוסייה היהודית במדינה השתתפה לאורך שנים באופן פעיל בתחום החברתי - וכן בתחומי הייצור, העבודה, התרבות, המדע והפוליטיקה. המחקר נערך על ידי ג'ינו ג'רמאני מאוניברסיטת בואנוס איירס בחודשים יוני-יולי השנה, בהשתתפות 1,443 נשאלים - רובם לא יהודים.

 

בואנוס איירס ארגנטינה עצרת 25 שנה ל פיגוע בניין הקהילה היהודית (צילום: AFP)
"המחקר צריך להדליק נורות אזהרה לשלטונות פה"(צילום: AFP)

 

נוסף על כך, גלי ההגירה שהגיעו לארגנטינה במהלך העשורים האחרונים של המאה ה-19 והמחצית הראשונה של המאה ה-20, גרמו לכך שהאוכלוסייה היהודית בארגנטינה היא אחת הגדולות, עם כ-300 אלף חברים בקהילה.

 

יעקב חגואל, סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, אומר כי "הנתונים מדאיגים מאוד ומזכירים משפטים שנאמרו על היהודים בסוף שנות ה-30 בגרמניה הנאצית".

 

הוא הוסיף כי "על השלטונות בארגנטינה לפעול לאלתר ולאפשר ליהודים החיים בארצם לחיות חיים שלווים. המחקר צריך להדליק נורות אזהרה לשלטונות בארגנטינה". חגואל אף קרא לממשלת ארגנטינה "לחזק את הערכים נגד שנאת זרים במערכת החינוך, ולחוקק חוקים למאבק באנטישמיות".

 

  (צילום: אלעד ברמי)
"לחוקק חוקים למאבק באנטישמיות". יעקב חגואל(צילום: אלעד ברמי)

 

חורחה קנובלוביץ' נשיא DAIA, אמר כי "גילינו עלייה של 107% באנטישמיות.זה מצער לדעת שבמדינה הזו יש עדיין מסרים של שנאה ושיש עלייה במקרים אנטישמיים".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צלב קרס בבית העלמין בארנטינה
מומלצים