שתף קטע נבחר

"לקמח בסופר אין מחיר": יהודי ארגנטינה צופים בדאגה

"אנחנו רגילים לחיות במשבר תמידי", אומר הרב פאביאן זיידמברג, רבה של הקהילה היהודית במנדוסה. אבל גם הוא מודה שהמשבר הזה, שהחל לאחר הבחירות, שונה: "הפעם אנחנו באמת לא יודעים איך נצא מזה. בקהילה היהודית יש פחד כלפי החופש שלנו בעתיד"

 

בארגטינה מתחוללת (שוב) קריסה כלכלית שסופה מי ישורנו – והקהילה היהודית צופה בחרדה, לא רק בגלל העובדה שלמטבע שלהם אין ערך אפילו עבור קמח בסופר – אלא גם בשל חילופי השלטון. הרב פאביאן זיידמברג, רב הקהילה במנדוסה, ארגנטינה, מנסה להישאר אופטימי. "אני לא מאמין שנגמור כמו ונצואלה", הוא אומר בראיון לאולפן ynet.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>  

 

"אנחנו רגילים לחיות במשבר תמידי. יש פה חוסר יציבות כל הזמן. אחת לחמש עד עשר שנים יש פה משבר", אומר הרב. "אתה רוצה לקנות דברים, אבל אין להם מחיר, אז אין אף אחד שרוצה למכור לך".

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

כך למשל, הוא מתאר כי האינפלציה המשתוללת פוגעת במכירות של כל מוצר – מרכב ועד לקמח. "אפילו אם אתה רוצה לתקן אופניים. יש אולי מי שיתקן, אבל הוא לא יודע כמה לגבות על זה. אז הוא אומר שיציין את המחיר בעוד שבוע – בתקווה שעד אז תהיה התייצבות. אף אחד לא שם את תוויות המחיר על המוצרים מפני שכל הכלכלה הארגנטינאית תלויה בדולר, ואף אחד לא יודע כמה שווה היום הפסו, ולכן אף אחד לא יכול למכור, וכתוצאה מכך – לא קונים".

 

הרב פאביאן זיידמברג, רב הקהילה במנדוסה ארגנטינה ()
הרב פאביאן זיידמברג, רב הקהילה במנדוסה ארגנטינה

 

לדברי הרב זיידמברג, "ביום שני אמרו לי שהקמח עולה 25 פסו לקילו. ביום שלישי או רביעי – כבר 50 פסו לקילו. יש מקומות שפשוט לא מוכרים, מפני שאם ימכרו את הקמח שברשותם הם יצטרכו לקנות מלאי חדש, והם לא יודעים מה יהיה המחיר החדש. האינפלציה גבוהה ויומית".

 

"אנחנו סובלים ועצובים"

לדברי הרב, רבים בקהילה היהודית בארגנטינה רוצים לעזוב. "אולי זה בגלל ההפסד בבחירות", הוא אומר, "אבל אני לא מאמין שכמות אנשים גדולה תעזוב את ארגנטינה בעוד חודש, חודשיים או שנה. אני חושב שהתגובה הזו נובעת מפחד או כעס, אבל לא תוביל למעשים... מה שכן, אנחנו סובלים ועצובים, והמון אנשים מדברים על הרצון לעזוב את ארגנטינה למקומות אחרים, משום שלמדינה אין כיוון כרגע".

 

במה שונה הפעם הזאת מהמשברים הכלכליים הקודמים?

"הפעם אנחנו באמת לא יודעים איך נצא מזה. בקהילה היהודית יש פחד כלפי החופש שלנו בעתיד. אני אישית לא מרגיש שזה ייגמר כמו ונצואלה, כי ארגנטינה היא מדינה שונה לגמרי, חברה שונה לגמרי, ויש בה דמוקרטיה כבר תודה לאל 36 שנים. כל זה לא ישתנה לגמרי. ארגנטינה נעשית מדינה יותר ענייה, אבל בכל זאת אנחנו חיים בו על פי חוק ובחופשיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים