שתף קטע נבחר

המאבק בפשיעה במגזר הערבי: יגויסו פלוגות מילואים של מג"ב

בעקבות התגברות הרציחות, קיים השר לביטחון פנים דיון עם פיקוד המשטרה. בין היתר הוחלט על תגבור שוטרים וטיפול פרטני בעבירות נשק. על רקע השביתה בישוביים הערביים, אלפים השתתפו בהפגנה במג'דל אל-כרום

 

הפגנה נגד האלימות במגזר הערבי בכפר מג'ד אל כרום (צילום: גיל נחושתן)
הפגנה במג'ד אל-כרום נגד האלימות במגזר (צילום: גיל נחושתן)

השר לביטחון פנים גלעד ארדן קיים היום (ה') דיון חירום עם מ"מ מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן ופיקוד המשטרה, בנוגע להתגברות אירועי האלימות והרצח בחברה הערבית בתקופה האחרונה. בהודעה שפורסמה בתום הדיון, נכתב כי במהלכו הציג פיקוד המשטרה לשר לביטחון הפנים ארדן את היערכות המשטרה להתמודדות עם האירועים ולנקיטת צעדים מידיים לחיזוק תחושת הבטחון במגזר הערבי.

 

בכלל היישובים הערביים בארץ שובתים היום בעקבות גל הרציחות, האלימות והפשיעה במגזר. השביתה, שהוכרזה על ידי ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי, כוללת סגירה של בתי עסק, בתי ספר ומקומות ציבוריים וכן את הרשויות המקומיות. כעשרת אלפים בני אדם משתתפים אחר הצהריים בהפגנה בכפר מג'ד אל-כרום בעקבות גל הרציחות. בכפר נרצחו השבוע שלושה בני אדם במהלך קטטה - שני אחים נורו למוות והשלישי מת היום מפצעיו.

גלעד ארדן ומוטי כהן (צילום: שאול גולן)
"מצב חירום". גלעד ארדן ומוטי כהן(צילום: שאול גולן)

הפגנה נגד האלימות במגזר הערבי בכפר מג'ד אל כרום (צילום: גיל נחושתן)
ח"כ טיבי בהפגנה במג'ד אל-כרום(צילום: גיל נחושתן)

הפגנה נגד האלימות במגזר הערבי בכפר מג'ד אל כרום (צילום: גיל נחושתן)
(צילום: גיל נחושתן)

הפגנה נגד האלימות במגזר הערבי בכפר מג'ד אל כרום (צילום: גיל נחושתן)
(צילום: גיל נחושתן)

הפגנה נגד האלימות במגזר הערבי בכפר מג'ד אל כרום (צילום: גיל נחושתן)
(צילום: גיל נחושתן)

הפגנה מגזר ערבי ערבים ב אלו מקלנסוה  ()
חנויות סגורות בקלנסווה בעקבות השביתה

 

 

 

 

 

בסיום הדיון עם צמרת המשטרה, הוחלט על מספר צעדים אופרטיביים. בין היתר הוחלט על תגבור המערכים המבצעיים הפועלים בגזרות הרלוונטיות בהיקף של מאות שוטרים . עוד הוחלט על תגבור הפעילות ברמה הארצית על ידי יחידות להב 433, לרבות התאמת הייעוד של יחידות מיוחדות לטיפול משימתי בסוגיות הפוגעות בביטחון האישי של הציבור הערבי. בין היתר יכוון תחום הטיפול של יחידת אתג"ר לטיפול בעבירות אמל"ח לא חוקי. כמו כן, יחידה 33 תוכוון לטיפול ממוקד בפשיעה החמורה בחברה הערבית ברמה הארצית, ופעילותה תמוקד במבצעי שטח באזורים הסובלים מרמת אלימות גבוהה במיוחד. בנוסף, היחידה למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ) תוביל אכיפה מנהלית ואזרחית מוגברת כנגד גורמי פשיעה בחברה הערבית לצורכי מניעה.

 

עוד הוחלט בישיבה כי יבוצע גיוס פלוגות מילואים של מג"ב בהתאם ליכולת הגיוס ,לצורך תגבור המערכים המבצעיים הפועלים בשטח. בנוסף יתבצע טיפול מרוכז בעבירות תנועה חמורות ביישובי המגזר הערבי ויוגברו המאמצים המודיעיניים לסיכול אירועים נוספים ופענוח הפשעים שהתרחשו.

הפגנה מגזר ערבי ערבים ב צומת כפר נחף  ()

הפגנה מגזר ערבי ערבים ב צומת כפר נחף  ()
הפגנה הבוקר בצומת נחף

ארדן אמר בתום הישיבה: "המצב במגזר הוא מצב חירום. הנחיתי את המשטרה להילחם באלימות במגזר הערבי בדיוק כפי שהיא נלחמת בטרור ובכל האמצעים העומדים לרשותה. אני קורא למנהיגות הערבית להתעלות מעל חילוקי הדעות בינינו, להצטרף למאבק ולפעול יחד עם המשטרה ואיתי, כדי להשיג את השינוי הנדרש בחברה הערבית - שינוי הרתעתי ואכיפתי לצד שינוי עומק תרבותי וחברתי".

 

ארדן הוסיף: "על מנת להגביר את ההרתעה, ניזום פגישה מקצועית עם נשיאת בית המשפט העליון והיועץ המשפטי לממשלה ונבקש מהם לקבוע מדיניות תביעה וענישה מחמירה על עבירות אמל"ח לא חוקי וסחיטת דמי חסות, שכיום אינה מתקיימת והיא מחולל אלימות משמעותי הפוגע בחברה הערבית".

 

מ"מ מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן אמר: "משטרת ישראל הינה משטרה לאומית המשרתת את כלל אזרחי החברה, על כל רבדיה. אנו ערים לרצף האירועים, ומטפלים בהם באופן רחב, מקיף ונחוש. משטרת ישראל רואה חשיבות עליונה בחיזוק הביטחון האישי בקרב החברה הערבית בישראל ולכן תפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה בכדי למגר את תופעות הפשיעה החמורה והמאורגנת. לצד הפעילות המוגברת, אנו קוראים גם לשיתוף פעולה מצד כל הגורמים הנוגעים בדבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל נחושתן
הפגנה במג'ד אל-כרום
צילום: גיל נחושתן
מומלצים