שתף קטע נבחר

"אורך נגדע": נטמנה מיכל סלה שנרצחה לפי החשד ע"י בעלה

סלה, עובדת סוציאלית בת 32, נרצחה לפי החשד ע"י בן זוגה, שניסה להתאבד והביא את בתם התינוקת לשכנים. מצבו עדיין קשה מאוד. אחותה לילי ספדה לה: "נמשיך להגשים את משאת ליבך, לעשות טוב לזולת"

 

 

מיכל סלה ז"ל, העובדת הסוציאלית בת ה-32 שלפי החשד נרצחה על-ידי בעלה בביתם ביישוב מוצא שליד ירושלים, הובאה הערב (ו') למנוחות. מוקדם יותר הוארך מעצרו של הבעל בן ה-34 עד ליום חמישי בשבוע הבא. בית משפט השלום בירושלים קיבל את ההחלטה שלא בנוכחות הבעל, שעדיין מאושפז במצב קשה מאוד בבית החולים הדסה עין כרם, אחרי שניסה לשים, לפי החשד, קץ לחייו. מחקירה ראשונית עולה כי הוא רצח את אשתו בעזרת סכין שנמצאה בבית הזוג, לאחר מכן פצע את עצמו ואז הביא את התינוקת שלהם, בת עשרה חודשים לבד, לשכנים - כשהוא שותת דם.

 

לילי בן עמי, אחותה של מיכל, הספידה אותה בלוויה שנערכה בבית העלמין בבית זית: "מיכל אהובה, יפה כל כך, עדינה כל כך, אוהבת, רק ליל קודם הרצח שלך בילנו יחד וסיפרת לי שלבתך יש קשיים להירדם, והמלצתי לך לדבר עם ליאת אחותך שהיא יועצת שינה. סיפרת לי שאת מתגעגעת לשבת עם האימהות והתינוקות ושבקרוב תחזרי לעשות את זה. בבקשה תחזרי מיכלי ותעירי אותנו מחלום הבלהות הזה".

מיכל סלע ()
מיכל סלה ז"ל
מיכל סלע ()

האחות הוסיפה בבכי כי בתה התינוקת של מיכל "עדיין יונקת, ואנחנו נדאג לה ונאהב אותה כמו שהיית רוצה. נראה לה סרטונים שלך מאכילה אותה באהבה. נקריא לה מילים שכתבת וכל כך אהבת לכתוב. היא תכיר אותך גם דרך המילים המרגשות שהשארת על היופי והטוב של העולם הזה. היא מיכל הקטנה, זיכרון חי שיש לנו ממך. אני מבטיחה לך מיכל שהאור והשמחה והנתינה והשפע כמו שדאגת להביא כל יום לעולם - אנחנו ננציח אותו ונשכפל אותו לאלפי אלפים ונמשיך להגשים את משאת ליבך חייך, לעשות טוב לזולת. לראות את זה שקשה לו או לה, להיות שם עבורם ולהיות חלק מתיקון עולם". 

 

רבקה אינדיג, חברת ילדות של סלה, ספדה לה בפוסט בפייסבוק: "את מיכל הכרתי בבני עקיבא למרבה ההפתעה. אחת מהחברות היחידות שלי משם. מיכל הייתה... מוזר לדבר עליה בזמן עבר, קרן של אור. פשוט חיוך מהלך. מדי פעם נפגשנו בעיר (מרכז העיר ירושלים), כשעוד גרתי שם והייתי 'מסתובבת' לי. תמיד עם חיבוק מלא ואוהב. תמיד נראית כאילו חזרה הרגע מהודו. שאנטי כזו. תמיד התעניינה מה קורה איתי ומה שלומי. אין לי דבר אחד רע להגיד על האישה המקסימה הזו. פשוט קסם של בחורה".

 

אינדיג הוסיפה: "הזיכרון הכי חזק שלי ממיכל הוא כשהלכנו למסיבה יחד. זאת הייתה מסיבה באומן לילדים. כן, כן אשכרה היו הסעות ממבשרת וגם לא מכרו בה אלכוהול. התלבשנו אצלה והתארגנו בבית שלה בבית זית. והרגשתי כזאת מגניבה וכמובן שרק אמרתי להורים שאני נוסעת לישון אצל מיכל ואף מילה על מסיבה. את המכנסיים למסיבה החבאתי בתיק ואת החולצה (או שאולי גופיה?) לקחתי ממיכל. היה לי לילה מטורף! הכי כיף שהיה לי לפחות לאותם ימים. תודה לך מיכל על זיכרונות מתוקים ומגניבים. תודה שהיית חלק מהחיים שלי".

  (צילום: אלי מנדלבאום)
האחיות של מיכל סלה. "אם זה קרה למשפחה שלנו זה יכול לקרות בכל מקום"(צילום: אלי מנדלבאום)
 

  (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)
  (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

הילה מזרחי, שהכירה את מיכל בתקופת לימודיהן באקדמיה, ספדה לה גם היא: "לא שמעתי ממך שנים, היינו שותפות בדירה בקרית שמונה, בלימודינו בתל חי. זכיתי להכיר אותך ולגור איתך שנה שלמה. כל מי שמכיר אותך יאמר שאופטימיות ונתינה זה השם השני שלך. תמיד ליווה אור מיוחד וחיוך כובש שאף אחד לא יכל לו. אני לא מאמינה שדווקא האור שלך, זה שהאיר על כל מי שסביבו בכזאת אהבה, נגדע באכזריות ונכנס לסטטיסטיקה המחרידה הזאת. מי ייתן ותנוחי בשלום".

 

יעל יחיאלי, שהייתה מדריכה של סלה במכינה הקדם-צבאית, סיפרה ל-ynet כי כלל לא שיערה בדעתה אפשרות של מקרה כה נורא. "אני רואה את הפנים של מיכל, את העיניים הענקיות שבולעות את העולם. לא מצליחה לנשום. עוד אישה נרצחה על ידי בן זוגה. זו לא עוד אישה. זו מיכל. יש לי ברדאר רצח על רקע לאומני. יש לי ברדאר התאבדויות. יש לי ברדאר זוגות במצוקה מטורפת. אין לי ברדאר רצח על ידי בן זוג. ועכשיו זה התקרב. השיחה האחרונה שלנו הייתה סביב החתונה. כן רבנות לא רבנות. נראה מגוחך עכשיו".

חשד לרצח וניסיון התאבדות סמוך לי-ם: גופת אישה נמצאה ולצידה גבר במצב קשה (צילום: נינה פוקס)
זירת הרצח, אמש(צילום: נינה פוקס)

חשד לרצח וניסיון התאבדות סמוך לי-ם: גופת אישה נמצאה ולצידה גבר במצב קשה (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

המדריכה של סלה לשעבר הוסיפה כי היא "רוצה לזכור אותה כחניכה סקרנית, שיושבת בשורה הראשונה בשיעור ומסכמת כל מילה. בעליית הגג, בתוך ארגז בבית שלי בירושלים, יש קלסר, מתנה שמיכל נתנה לי בסוף שנת המכינה. צילום של כל סיכומי השיעורים שלימדתי. בכתב היפה והעגול שלה. בסוף כל שיעור יש כמה מילים של מה היא לוקחת אישית מהשיעור. זו מתנת הפרידה שקיבלתי ממנה. שנים אחר כך הזכירה לי שיעור שעשיתי עם השיר 'פנים אחרי פנים'. אמרה שהולכת עם השיעור הזה. ואני בכלל לא זכרתי את השיעור. כזו היא הייתה, נותנת. מקבלת. נותנת. סקרנית. לומדת עם לב ענק. בוכה את לכתך. את היותך חלק מהסטטיסטיקה. את כל כך לא מתאימה לשם. איזה עולם מחורבן. הלב בוכה, ממאן להאמין שזה באמת ימים נוראים".

  

הכירו בעבודה עם נוער בסיכון

סלה הכירה את בן זוגה במסגרת עבודתם עם ילדים בנוער בסיכון בירושלים. מ', אחת החניכות של הבעל החשוד ברצח וניסיון התאבדות, אמרה בשיחה עם ynet: "הוא איש מיוחד. מדריך נוער. הוא היה כמו קואוצ'ר שלי. אם הייתי עצובה תמיד הוא היה שם ותמיד חיזק אותי. לא מאמינה שהוא זה שרצח אותה".

 

 

השכנה של בני הזוג שאליה הביא הבעל את ביתם התינוקת, כאמור בעודו שותת דם, תיארה את שארע אמש. "ראיתי גבר עטוף בשמיכה או סדין, מחזיק תינוקת ויושב על הרצפה ליד הדלת. הוא אמר 'אני ואשתי ניסינו להתאבד. אני צריך עזרה, תביאי כוס מים ותקחי את הילדה'". היא הוסיפה כי הבעל "היה פצוע, אבל נראה בסדר גמור מבחינת השיח. הוא לא נראה נסער או מבולבל, יותר כמו אדם במצוקה שמבקש עזרה. לאט לאט הבנתי שהוא איבד את ההכרה.

 

"התינוקת הייתה חמודה נורא, היא הייתה לבושה רק בחולצה מגואלת בדם", סיפרה השכנה. "היא הייתה מלאה בדם מהפציעות שהבעל גרם לעצמו. נתתי לה לשתות ולאכול. הילדה בכתה והייתה רעבה וצמאה. זו סיטואציה מאוד קשה לדבר עם אדם שאתה לא מכיר במצב כזה של מאוד קיצוני. אז התרכזתי בדברים שאני יודעת לעשות".

 

עורך הדין עידן גמליאלי, שמייצג את החשוד מטעם הסניגוריה הציבורית, מסר: "מדובר בטרגדיה נוראית. החשוד מאושפז בבית החולים במצב קשה כשהוא מורדם ומונשם ולכן בשלב זה גרסתו לא נשמע. לאחר שמצבו הרפואי ישתפר נוכל ללמוד את גרסתו להשתלשלות האירועים ולבחון את המשך צעדינו".

 

על פי נתוני רשויות הרווחה וארגונים חברתיים, בכל שנה נרצחות כ-20 נשים בישראל. האלימות נגד נשים חמורה יותר במגזר הערבי ובקרב בני העדה האתיופית: מתחילת השנה דווח על 11 נשים ערביות שנרצחו על ידי בני זוגן, ושיעור רצח הנשים בקרב יוצאי אתיופיה היווה כמעט שליש מכל מקרי הרצח בישראל.

 

רותם אליזרע השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אורה נגדע באכזריות". מיכל סלה שנרצחה
מומלצים