שתף קטע נבחר

"השופט אנטישמי": עוכבה הוצאתו להורג של אסיר יהודי

רנדי הלפרין נידון לעונש מוות בטקסס, אך ערער על גזר הדין בטענה שהשופט הרשיע אותו מטעמים אנטישמיים. כעת החליט בית המשפט לדחות את ביצוע העונש - חמישה ימים בלבד לפני הזריקה הקטלנית

האסיר היהודי רנדי הלפרין, שטוען כי השופט שניהל את המשפט שבו נגזר דינו אנטישמי (צילום: AP)
האסיר האמריקני-יהודי רנדי הלפרין(צילום: AP)

 

בית המשפט בטקסס שבארצות הברית עיכב את הוצאתו להורג של האסיר האמריקני-יהודי רנדי הלפרין - חמישה ימים בלבד לפני מועד הזריקה שתשים קץ לחייו. הלפרין מואשם בשורה של מעשי שוד עם שישה אסירים נוספים, שנמלטו יחד מבית הכלא וירו למוות בשוטר במהלך שוד לפני כ-19 שנה. ביוני האחרון הוא ערער על גזר דינו וטען שהשופט שהרשיע אותו - הוא אנטישמי.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

 

 

בערעור שהגיש הלפרין נטען כי השופט ויקרס ("ויק") קנינגהאם השתמש בשפה אנטישמית כלפיו, גם שלא בפניו, ואף קרא לו "יהודי מזדיין". עורכי דינו אספו עדויות על עמדות בעייתיות של השופט כלפי מיעוטים נוספים, כאשר לפי תחקיר שפורסם בתקשורת המקומית הוא העיד על עצמו שהוא "נהנה לגזור עונשי מוות על יהודים ולטינים". הלפרין וצוות ההגנה גרסו כי השופט ויקרס צריך היה לפסול את עצמו מניהול המשפט.

 

רנדי הלפרין בכלא (צילום: רויטרס)
האסיר הלפרין בליווי שוטרים(צילום: רויטרס)
רנדי הלפרין בזמן המשפט (צילום: AP)
"השופט אנטישמי". אחד הדיונים בבית המשפט(צילום: AP)

רנדי הלפרין בשיחת טלפון (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

 

 

הלפרין היה חלק מקבוצה של שבעה אסירים שנודעה בכינוי "Texas seven". בשנת 2000, בעודם מרצים עונשי מאסר בבית הכלא, השתלטה החבורה על סוהרים במתקן. הם התחפשו לאנשי תחזוקה, גנבו כלי נשק ומכוניות - ונמלטו.

 

בימים שלאחר הבריחה, ובעוד שהמשטרה מנהלת אחריהם מצוד, ביצעו האסירים שורה של מעשי שוד. פחות משבועיים לאחר מכן, שוטר מקומי הוזעק לחנות שאותה הם שדדו - ונורה למוות. בסופו של דבר הצליחה המשטרה ללכוד את השודדים הנמלטים: ארבעה מהם נעצרו, כולל הלפרין, אחד התאבד ושניים נוספים נתפסו מאוחר יותר במקום אחר בעיר.

 

על ששת האסירים שנותרו בחיים נגזר דין דומה - הוצאה להורג. מנהיג החבורה, מייקל רודריגז, הוצא להורג ראשון בשנת 2008 ואחריו הומתו עוד שלושה. הלפרין ואסיר נוסף עדיין ממתינים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
האסיר רנדי הלפרין
צילום: AP
מומלצים