שתף קטע נבחר

"למען אחי ורעי אדברה נא שלום בך"

"כשהגענו לעין יעל בירושלים, ולאותה גבעת סלעים הסמוכה לרחלים, ביקשנו להתמודד עם הפצעים הפתוחים שמותירה אחריה השנה החולפת". רות קליין, רכזת השטח של פורום תג מאיר, משתפת בחוויות מסיור סליחות משותף ליהודים וערבים

בכל שנה, בין ראש השנה ליום הכיפורים, פורום תג מאיר וקהילת ציון בהנהגת הרבה תמר אלעד-אפלבום, יוצאים לסיור סליחות. הסיור מגיע למשפחות ולאנשים שנפגעו מפשעי שנאה, תגי מחיר וטרור. בשנים שעברו הגענו למשפחות נפגעי הפיגוע בבית הכנסת בהר נוף בירושלים,  למשפחת אבו חדיר ולאנשים נוספים שחוו על בשרם שנאה, איבה, תקיפה על רקע גזעני וטרור.

 

הסיור מתוכנן בכל שנה לצום גדליה, יום אחרי ראש השנה. לאחר חורבן בית המקדש הראשון -גדליה בן אחיקם שהיה הנציב הממונה על ידי הבבלים על שארית היהודים בארץ ישראל - נרצח בידי קבוצת יהודים שהתנגדו לדרך הפוליטית אותה הוביל. ביום זה נוהגים רבים לצום לזכרו של גדליה, וביום זה אנחנו יוצאים לסיור כדי לדבר, להתחבר ולהתפלל.

 

צפו בסרטון מסיור הסליחות של תג מאיר:

 

בחודש חשוון תשע"ט, אוקטובר 2018, נסעו יעקוב ועאישה א-ראבי עם בתם ראמה בת השמונה בחזרה לביתם בכפר בידיה. כשחלפו על פני היישוב רחלים הושלכו לעבר רכבם  על ידי נערים מישיבה באיזור סלעים ואבנים כבדות.

 

אחת האבנים פגעה בראשה של עאישה, והיא נהרגה במקום. יחד עם יעקוב א-ראבי חזרנו אל המקום בו נרצחה עאישה עליה השלום. בצד הכביש בסמוך לגבעה ממנה הושלכו האבנים, סיפר לנו יעקוב על אותה נסיעה מקוללת בה איבד את רעייתו ואם שמונת ילדיו. הוא שיתף אותנו בגעגועים אליה ובקשיים איתם מתמודדת המשפחה מאז שנהרגה.

 

פעילי פורום תג מאיר בסיור סליחות  (צילום: רפי קוץ)
"עמדנו שם ושרנו ביחד 'למען אחי ורעי אדברה נא שלום בך'"(צילום: רפי קוץ)

 

בערב יום הכיפורים, חזרנו לאותה הנקודה בדיוק כדי לשמוע על עאישה ולהתפלל לזכרה. עמדנו שם ושרנו ביחד "למען אחי ורעי אדברה נא שלום בך". אל מול הגזענות, השנאה וההסתה הבטחנו להמשיך לדבר ולפעול למען שלום, פיוס וכבוד בין העמים והדתות.

 

לבקש ולעשות למען השלום

בחודש אדר א' תשע"ט, פברואר 2019, נודע לנו על הירצחה של אורי אנסבכר ז"ל. אורי היתה בעיצומה של שנת שירות לאומי בעין יעל בירושלים וכשיצאה לקרוא, לכתוב ולמצוא קצת שקט, נאנסה ונרצחה.

 

הגענו לאיזור עין יעל כדי לזכור ולהזכיר את האור של אורי. עמדנו שם וחשבנו עליה, על העתיד שנלקח ממנה, על משפחתה וכל אוהביה. חזרנו אל אותו יום חמישי בו הלב של כולנו היה עם אורי, ואל ביקור התנחומים היהודי-ערבי בשבעה אצל משפחת אנסבכר האצילית, אליה הגענו כמשלחת משותפת כדי לגנות את הרצח המחריד.

 

שיר שאורי אנסבכר ז

בין כסה לעשור חזרתי אני אל הרגע בו שמעתי על "עונג שבת" של נערים צעירים שהסתיים בגדיעת משפחה. חזרתי אל החיפושים אחרי אורי, אל הלב שנשבר מכל רסיס מידע, אל השקט שביקשה למצוא והפך באבחת סכין לסערת דמים.

 

ולמרות שהסכסוך המדמם הזה הוא המציאות לתוכה נולדתי, ובגלל שאין לי ארץ אחרת, אני חוזרת ומזכירה לעצמי: לעאישה הגיע לחזור הביתה למשפחתה. לאורי הגיע לצאת לטייל ולחזור בבטחה. במותן ציוו עלי להמשיך לומר את מה שאמור להיות מובן מאליו - לכולנו מגיע לחיות בעולם טוב, חומל ואוהב אדם.

 

"עשי שיהא עולמך עולם של שלום" כתבה אורי בשיר לפני הרצח, "סור מרע ועשה טוב בקש שלום ורודפהו" כתב דוד המלך בתהילים - שניהם דורשים מאיתנו לבקש ולעשות למען השלום.

 

כשהגענו לעין יעל בירושלים, ולאותה גבעת סלעים הסמוכה לרחלים, ביקשנו להתמודד עם הפצעים הפתוחים שמותירה אחריה השנה החולפת. לזכר עאישה א-ראבי, אורי אנסבכר וכל נפגעי פעולות שנאה ואיבה, יצאנו לסיור הסליחות בתפילה שהשנה החדשה תביא איתה בשורות טובות, חמלה, צדק ושלום.

 

  • פורום תג מאיר פועל משנת 2011 לעידוד ערכי הסובלנות והיהדות ולמיגור פשעי שנאה וגזענות. פעילי "תג מאיר" מגיעים למקומות שהתבצעו בהם פשעי שנאה, מתנערים מהפשעים ומגנים אותם. הפורום מקיים סדנאות למורים המעודדות סובלנות ומתנגדות לגזענות, ואירועים ציבוריים בעד סובלנות ונגד גילויי שנאה וגזענות. אלפי ישראלים השתתפו עד כה בכנסים, עצרות הפגנות ותהלוכות של הפורום.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורי אנסבכר ז"ל
צילום: רפי קוץ
בסיור הסליחות
צילום: רפי קוץ
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים