שתף קטע נבחר

שרה נתניהו לא הגיעה לדיון בתביעה נגדה; השופט: "זה מקומם"

פרקליטה של רעיית ראש הממשלה הסביר מדוע מרשתו נעדרה מהדיון בתביעה הכספית שהגישה נגדה עובדת המעון לשעבר שירה רבן: "לא הספקתי להכין את גברת נתניהו להיום". שופט בית הדין האזורי לעבודה: "זה מקומם, אין שום סיבה שהיא לא תהיה פה, היא תעיד ראשונה"

 

 

שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה בנימין נתניהו, לא התייצבה לדיון שנערך היום (ב') בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים בתביעה שהגישה נגדה שירה רבן - עובדת מעון ראש הממשלה לשעבר. נתניהו הייתה אמורה למסור את עדותה בתביעה, אך בחרה שלא להגיע לבית הדין.

 

עורך דינה של נתניהו, יוסי כהן, ניסה להסביר לשופט אייל אברהמי את פשר היעדרותה של מרשתו: "אני מתנצל על הגברת נתניהו, ואסביר מה קרה. אנחנו זימנו לעדות שלושה עדים. ההערכה שלי הייתה שלא נספיק לחקור את שלושת העדים". השופט אברהמי הגיב: "דיברנו על לוח הזמנים, זה מקומם".

 

"חשבתי שיהיו שלושה עדים ולא הכנתי את גברת נתניהו להיום", אמר עו"ד כהן. השופט אברהמי הגיב: "באי כוח הצדדים מעידים ראשונים. הגברת נתניהו היא נתבעת והייתה צריכה להעיד ראשונה, ואין שום סיבה שהיא לא תהיה פה. דיברנו על זה שהיא תעיד והיא תעיד ראשונה".

 

אחר כך אמר השופט: "אכן יש להצטער כי לא התייצבו עדים ובפרט נתבעת מספר 1 (שרה נתניהו. י"פ) שהיא בעלת דין. ההסבר שניתן אינו מניח את הדעת. עניין זה יובא בחשבון לעניין ההוצאות וההחלטה תינתן מאוחר יותר".

 

השופט אברהמי כי נתניהו תעיד ראשונה בדיון הבא שייערך ב-23 בדצמבר. עו"ד יוסי כהן התנגד וטען כי זכותה לשמוע את העדים לפני שתעיד, ובתגובה ענה השופט כי לפי סדרי הדין - בעל הדין מעיד ראשון.

שירה רבן בדיון בתביעה נגד שרה נתניהו בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים (צילום: אוהד צויגנברג, עמית שאבי)
שירה רבן ושרה נתניהו(צילום: אוהד צויגנברג, עמית שאבי)

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים: הוכחות- שירה רבן נגד שרה נתניהו (צילום: אוהד צויגנברג)
עו"ד יוסי כהן, פרקליטה של שרה נתניהו(צילום: אוהד צויגנברג)

 

יעקב קדוש, מנהל העבודה בחברה שדרכה הועסקה רבן, אמר בדיון היום כי הוא לא עלה לקומה השנייה במעון ראש הממשלה במשך שבע השנים שבהן הוא היה ממונה על גיוס עובדות.

 

רבן, צעירה חרדית בת 25 ואם לשלושה, הגישה לפני כשנתיים תביעה נגד נתניהו ומשרד ראש הממשלה, בשל העסקה פוגענית והתעמרות מצדה של נתניהו. רבן הועסקה במעון במשך חודש ספטמבר 2017, מתוכו כ-13 ימים צמוד לנתניהו, והיא תובעת סכום של 225 אלף שקל.

 

בתצהיר שהגישה רבן לבית המשפט, באמצעות עו"ד נעמי לנדאו, היא פירטה את נסיבות העסקתה בקומה השניהי של מעון ראש הממשלה על ידי נתניהו ואת דרישותיה הקפדניות בנושא הנקיון.

 

רבן טענה כי נאסר עליה לאכול במהלך העבודה וכן לקחת הפסקות. היא נדרשה, לדבריה, להביא בגדים להחלפה, ולהחליף בגדים כמה פעמים ביום. לדברי רבן, היא הגיעה לעבודה במעון ראש הממשלה דרך היועצת רבקה פאלוך שתיארה את התפקיד כ "עבודות בית קלות".

 

"נדרשתי לרחוץ ידיי במים חמים" 

"מר אזולאי כמו גם מר הורוביץ ציינו בפניי כי הממונה הישירה והבלעדית שלי היא הגברת נתניהו, אשר אף אומרת לי יום יום מה לעשות", צוין בתצהיר שהגישה רבן."נתניהו אסרה עליי לעשות את צרכיי הטבעיים במעון בקומה השנייה, כמו גם לאכול, לשתות או לנוח קמעא. נדרשתי להחליף את בגדיי פעמים רבות במהלך יום עבודה ולרחוץ את ידיי אינספור פעמים ביום במים חמים ולנגב אותן במגבת נפרדת 'המסומנת' ומוכרת כמגבת ייעודית לנו כ'משרתות' בלבד".

 

עוד העידה רבן כי נתניהו קנסה עובדות בשל נזקים שנגרמו לה לטענתה. לדברי רבן, יאיר, בנם הבכור של הזוג נתניהו, ערך לעובדות מסדר נקיון משפיל שבו היה מעביר אצבע ובודק אבק במקומות גבוהים. ואומר לאמו: "אמא, בואי תראי, הם לא ניקו פה".

 

רבן תיארה שרשרת של פקודות הנוגעות לניקיון הבית החורגות לדבריה מעבודות בית רגילות. "הגברת נתניהו הנהיגה ביד רמה, קוד לבוש סודי השמור אך ורק לקומה השנייה במעון ראש הממשלה. הגברת נתניהו הקפידה שהמשטר וכלליו הנוקשים והלא הגיוניים לא יוודעו לאיש", טענה רבן בתצהיר.

 

לדברי רבן, היא נדרשה להביא מדי יום כמה בגדים להחלפה על חשבונה בשקיות סטריליות, להחליף בגדים ונעליים בהתאם לפעולות הנקיון, לכבס אותם מדי יום ולהביאם למחרת בשקיות סטריליות חדשות.

 

העובדות נדרשו לכבס ידנית פריטי כביסה ולא יותר משני פריטים בו זמנית, ולנקות את חדר הכביסה באמצעות מגבונים לחים. כמו כן הן נדרשו לשאוב אבק אחרי כל פעם שמישהו דרך על השטיחים בקומה העליונה. לאחר שרבן התפטרה ניסתה פאלוך ליצור איתה קשר כדי לסייע לה למצוא עבודה חדשה על מנת למנוע הגשת תביעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, עמית שאבי
שירה רבן ושרה נתניהו
צילום: אוהד צויגנברג, עמית שאבי
מומלצים