שתף קטע נבחר

בכירי האמנים חבשו כיפה: "זה געגוע שלא ידענו שקיים בתוכנו"

מה מביא את בכירי האמנים בישראל - רשימה ארוכה שנראית כמו המצעד השנתי של המוזיקה הישראלית - לחבוש כיפה, ליטול חלק בשיעורי תורה, ולהשתתף בקליפ שמקדם למעשה ספר לימוד יומי של דפי גמרא, "ותן חלקנו"? "האהבה ללימוד התורה הסירה את המחסומים של האגו"

 

"אנחנו מקבלים כל הזמן מבורא עולם עזרה, השאלה אם אנחנו קשובים לה". את הדברים הללו לא אומר הרב של בית הכנסת המקומי, אלא רמי קליינשטיין - מבכירי היוצרים בישראל. ואם רוצים להבין מעט מהתהליך שעובר על החברה הישראלית דרך היוצרים שלה, אולי מסתתרת פה קצה-קצהה של תשובה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>    

 

אייל גולן, אליעד, הראל סקעת, נתן גושן, פאר טסי, קובי אפללו, רמי קליינשטיין ושלומי שבת – אלה רק מקצת האמנים המשתתפים בקליפ שצבר כבר קרוב למיליון צפיות ברשתות החברתיות, בתוך עשרה ימים בלבד מאז שוחרר לאוויר.

 

 עוד תרבות בערוץ היהדות :

 

מה מביא את בכירי האמנים בישראל, רשימה ארוכה שנראה כמו המצעד השנתי של המוזיקה הישראלית, לחבוש כיפה, ליטול חלק בשיעורי תורה - ולהשתתף בקליפ שמקדם למעשה ספר לימוד יומי של דפי גמרא, "ותן חלקנו"?

 

"אור גדול לחיים שלי"

"תורת חיים", קורא לזה יהורם גאון. "זה לא ארכאי, זה לא ישן, זה לא עתיק. זה האבא של העדכני". והוא לא לבד. לרשימה הארוכה של אמנים המספרים למצלמה על השינוי שחולל לימוד התורה בחייהם, מתווספים גם נתן גוש, דידי הררי, רמי קליינשטיין, אליעד ועוד.

 

הזמר רמי קליינשטיין ( )
"זה נתן לי אומץ". רמי קלינשטיין ובנו

 

"אתה חלק מהתמונה הכללית, גם אם אתה לא מצליח לראות את זה כרגע", אומר דוד ד'אור. "יש לך עבר, יש לך שורשים, וכדי שהפרח יפרח - בוא ותתחבר לשורשים שלך". וקליינשטיין מוסיף: "לי זה נותן אומץ. נהייתי בנאדם אמיץ יותר. מה שחשוב הפך להיות יותר חשוב, ומה שטפל – פחות חשוב. יש לי יותר תכלית".

 

דידי הררי ואסי ישראלוף מספרים כי הם לומדים פרק מדי בוקר. "זה כבר הפך אצלי מנהג לקרוא ולראות איך זה משליך על החיים שלי", אומר הררי, וישראלוף מוסיף כי "יש משהו בספר הזה אחרי שאני מניח תפילין בבוקר. זה כיפי ומשפיע על החיים". לדברי נתן גושן, הלימוד הזה "מביא אור גדול לחיים ברוחניות ובגשמיות".

 

"בלי תחרות, בלי אגו"

יוצרי השיר מדברים על התהליך שעשו עם האמנים, כולם לומדי השיעור, וחלקם אף משתתפים בו בקביעות בביתו של הרב חיים דוד קובלסקי, מי שעומד מאחרי המיזם. "אור גדול", קורא לזה מושיקו שטרן, ואבי אוחיון – מי שחתום על לא מעט להיטים, מוסיף: "זה ביטוי לגעגוע שהרגשנו לתורה. געגוע שאפילו לא ידענו שקיים בתוכנו".

 

לדברי שדרן הרדיו והדי-ג'יי, מושיקו שטרן, "הספר 'ותן חלקנו' פתח לי אור גדול שהייתי חייב לשתף עם אנשים שאני אוהב. כך הבאתי חבר והוא הביא עוד חבר, ונוצרה קבוצה מיוחדת של אמנים, יוצרים ואנשים נוספים שרובם מתעשיית המוזיקה.  

 

 

"מדובר באנשים שביום-יום שלהם לפעמים מתחרים על אותו פלייליסט, או יושבים על משבצת מוזיקלית דומה, אבל האהבה לתורה וללימוד הסירה את כל המחסומים, הורידה את האגו וחיברה את כולם לפסקול שהוא הדבר הכי מתאים לימים האלה שבין כסה לעשור, בין ראש השנה לכיפור ולחגי ישראל שבהם כולנו ביחד".

 

את המילים של "מתחילים מחדש" כתבו אוחיון ושטרן עם רותם כהן. "האנרגיה הזו התחברה לפרויקט שהוא גדול הרבה יותר מסך חלקיו, בגלל שהוא נוצר בלי שום אינטרסים אישיים", אומר אוחיון. "הוא נוצר כולו מהרצון לתת ולחלוק את האור הגדול הזה שיש לכולנו ממש מתחת ליד, רק שלא תמיד אנחנו שמים לב לכך".

 

הזמר רותם כהן ()
"זה לא קשור לחזרה בתשובה. זה חיבור למקום שבאנו ממנו". רותם כהן

 

"אמת עמוקה שמשותפת לכולנו"

רותם כהן מספר שהגיע לקבוצת הלימוד במקרה. "נשאבתי", הוא אומר. "זה לא קשור לחזרה בתשובה. זה חיבור למקום שבאנו ממנו, חיבור למסורת ולעם המדהים שלנו". לדבריו, "כל אמן שהצטרף לפרויקט המוזיקלי הוסיף צבע, קול, סיפור, בדיוק כמו שלתורה יש הרבה פנים". 

 

 

היוצרים מסבירים כי השיר "מתחילים מחדש" הוא תוצאה של סבב הלימוד החדש שמתחיל ב"ותן חלקנו", "ובגלל שחודש תשרי הוא תקופה של התחדשות - שבה השנה מתחילה וגם האדם מתחדש", כך אוחיון. "כל האמנים כאן הוציאו עשרות ומאות שירים, אבל משהו כזה שמתחבר לאלפי שנים של היסטוריה, לעם שחוזר לארצו, לשפה שלו, ומגלה מחדש את החוכמה והעומק שביהדות - זה נוגע במקום ששום דבר אחר לא יכול לגעת, כי זו האמת העמוקה שנחה בלב".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כולם לומדים. רמי קלינשטיין עם בנו בקליפ
מומלצים