שתף קטע נבחר

העונה החמה של החזנים: לעשות את החגים רחוק מהבית

החזנים הבולטים מתרחקים מבתי הכנסת שלהם ומבני המשפחה לקהילות המוכנות, לא פעם, לשלם גם סכומים המגיעים לעשרות-אלפי דולרים. שי אברמסון יתחזן בטורונטו, יעקב רובין ובנו במונטריאול, גד אלבז יגיע למיאמי - ואברימי רוט למקסיקו סיטי. כך ייראו החגים שלהם

לא קל להיות חזן: גם פרפורמר על בימת בית הכנסת, גם עורך דין של מעלה – וכאילו כל זה לא מספיק, גם הרחק מהמשפחה. הרחק מאוד, אפילו. חזנים ישראלים רבים יוצאים לתפילות הימים הנוראים בקהילות מסביב לעולם, לתקופה שאורכת לעתים גם כשבועיים: מלפני ראש השנה ועד אחרי יום הכיפורים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >> 

 

 

החגים זו העונה החמה של החזנים. הבולטים שבהם מתרחקים מדי שנה מבתי הכנסת הטבעיים שלהם ומבני המשפחה לקהילות המוכנות, לא פעם, לשלם גם סכומים גבוהים ביותר המגיעים לפעמים לעשרות-אלפי דולרים, עבור תפילות שיגעו בלב המתפללים.

 

הכול על ראש השנה:

 

שי אברמסון יתחזן בטורונטו, יעקב רובין ובנו – במונטריאול, גד אלבז יגיע למיאמי – ואברימי רוט למקסיקו סיטי. ככה זה ייראו החגים שלהם מעבר לאוקיאנוס.

 

כבר למעלה מ-15 שנים שהוא עובר לפני התיבה בחגים. "זה התחיל מכך שפשוט הודיעו בקהילה של ההורים שלי שאהיה חזן במוסף של ראש השנה", הוא מספר. "כנער נמניתי על מקהלת של בית הכנסת הגדול בירושלים, והניגונים שם היו ממש שונים. לכן נאלצתי ללמוד את הניגונים המקובלים".

 

שי אברמסון (צילום: יח
עם מקהלה של חמישה סולנים, בלי המשפחה. שי אברמסון(צילום: יח"צ)

 

טיפ לחזנים מתחילים

"למדתי על בשרי - ואני מחנך חזנים צעירים להכיר מראש את הקהילה שבה מתפללים. התפקיד נקרא 'שליח ציבור' כי החזן צריך לייצג את הקהל. לכן אם זו קהילה שלא אוהבת קטעים כבדים, חייבים להתאים את התפילה.

 

"השנה אתפלל בקהילה שרוצה תפילה עם קטעים שסוחפים את הקהל, ולכן גם אביא מקהלה של חמישה סולנים. אנחנו עושים חזרות ונשתדל לעמוד בלי תווים, ולבצע שירים בסגנון של ה'מכביטס' שילהיבו את הקהל".  

 

 

אורך התפילה

"זה יתחיל ב-8 או 8 וחצי ויסתיים ב-12 וחצי. כמו שציינתי, צריך להתאים את עצמך לציבור. כשהייתי בשיקגו, התפילה התחילה ב-8 וחצי ונגמרה רק ב-14 וחצי".

 

נוסח

"לא נבצע קטעי חזנות כבדים, אלא יצירות שכולם מכירים לצד קלאסיקות כמו 'כבקרת רועה עדרו' של יוסל'ה רוזנלבט, ו'הבן יקיר לי אפרים' של מלבסקי. ב'קדושה' נשלב קטעים מ'עלובי החיים', את 'וכל מאמינים' נשיר במנגינת 'לו הייתי רוטשילד' מ'כנר על הגג' - וכמובן שנשלב בתפילה את 'הללויה' של לאונרד כהן".

 

חג בלי המשפחה

"היו שנים שלקחתי אותם איתי, ואפילו את ההורים, כדי שיהיה להם נחת. אבל השנה אטוס לבד".

 

"מאז שאני בן 17 אני עובר לפני התיבה בימים הנוראים. ב-18 השנים האחרונות הייתי חזן בבית הכנסת הגדול בפתח תקווה, יחד עם מקהלה, אבל השנה אטוס לקהילה היהודית הגדולה של מונטריאול. מהארץ יטוסו יותר מעשרה חזנים לבתי כנסת שונים. אנחנו נטוס לפני ראש השנה, ונחזור במוצאי יום כיפור".

 

יעקב רובין ישי רובין (צילום: מנחם יוסיפון)
ישירו לאלף מתפללים. יעקב וישי רובין(צילום: מנחם יוסיפון)

 

טיפ לחזנים מתחילים

"התפילה חייבת לזרום. אם מנגינה מכבידה - צריך להחליף תוך כדי. אני גם אומר שלא משנה אם יש מקהלה או לא. לפעמים הקהלה הוא המקהלה היפה ביותר, ויכולה לחבר אשכנזים וספרדים, חרדים ופחות חרדים, כאלה שבאים כל השנה לתפילה, וגם כאלה שמגיעים רק בחגים".

 

אורך התפילה

"בבית הכנסת הזה יש קרוב לאלף מתפללים, שמהם רק כ-200 מגיעים לאורך השנה כולה, והשאר - רק בימים הנוראים, ועבורם זה סוג של מפגש חברתי. לכן המשימה שלי היא לחבר אותם לתפילה, ולא פחות חשוב - לסיים בזמן. נתחיל ב-8 וחצי ונסיים בשעה 13:00, או לכל המאוחר עשר דקות לאחר מכן".

 

נוסח

"למרות שבשבתות אני משלב שירים חדשים, המתפללים שם רוצים להתחבר לבית אבא וסבא, ולכן משלבים קלסיקות כמו 'הבן יקיר לי אפרים' ו'כבקרת רועה עדרו' של משפחת מלבסקי, לצד קלסיקות חדשות כמו 'בראש השנה יכתבון' בלחן של אלי יפה, או 'אוחילה לאל' הלל פלאי".

 

חג בלי המשפחה

"עוד לפני שהתחתנו לפני 22 שנה, אשתי ידעה שאני חזן - ואף עודדה אותי ללמוד אצל טובי המורים, ולכן היא חלק מהשליחות הזו. זה שהיא מסייעת ונותנת את השקט נפשי שלי, יוצר שותפות רוחנית שלה בתפילות".

 

"בשבע השנים האחרונות אני חזן בראש השנה ויום כיפור. כמו בשנה שעברה, גם השנה אהיה חזן במניין הספרדי שמארגן שליח חב"ד במיאמי, הרב פיני (פנחס) אנדרוזיער".

 

גד אלבז (צילום: סיגל אשקול)
קם לפחות שלוש שעות לפני התפילה. גד אלבז(צילום: סיגל אשקול)

 

טיפ לחזנים מתחילים

"לקום לפחות שלוש שעות לפני התפילה, או לכל הפחות שעתיים, כדי שהקול יהיה בשיאו. הקול חייב 'להיפתח' וזה לא קורה בתוך חצי שעה או שעה. רצוי גם שהחזן ירגיש שהוא נמצא לבד. זה רק הוא ובורא העולם. אם אתה מרגיש שיש קהל, אתה שם לב למבטים מצד הקהל - וזה עלול להרוס לחזן את כל התפילה כולה.

 

"לגבי חזנים שמאריכים בתפילה, כלל יסוד: חשוב שלא תהיה טירחא דציבורא (טרחת הציבור). אבל אם מאריכים במקומות הנכונים, יש מתפללים שמתרגשים ואף מזילים דמעה".

 

אורך התפילה

"משמונה וחצי עד אחת וחצי.

 

 

נוסח

בגלל שאני קודם כל זמר (וחזן רק בשנים האחרונות), אני משלב שירים בתפילה, כולל את הלהיט שלי, 'ה' מלך'. מעניין כי המרחק בין תפילה בנוסח אשכנז לנוסח המרוקאי מבחינה מקצועית היא קרובה. אשכנז זה מז'ורי, מרוקאי זה מז'ור, ולכן אפשר לשלב ביניהם בלי להחליף סולם.

 

"בקדיש, למשל, אני משלב את 'אנא בכוח', בברכות קריאת שמע, בקטע 'מלך אזור גבורה - גדול שמך בגבורה', אני משלב את הלחן 'אעופה אשכונה', אבל בקצב מאוד איטי ומרגש. כמובן שאת הסליחות שאומרים בראש השנה אני מבצע בלחן המוכר והאהוב של הפייטן משה חבושה".

 

חג בלי המשפחה

"לפני שהייתי לחזן בחגים בחו"ל - הייתי נוסע לאומן בראש השנה, שנה אחרי שנה ברצף, חמש פעמים לפחות. אז הם רגילים ונמצאים עם המשפחה".

 

להתחזן הוא מתחזן מגיל 18 – ובמקסיקו סיטי הוא נמצא בחגים זו השנה ה-19. אברימי רוט אומר כי הוא "מודה בכל יום על השליחות שקיבלתי מבורא העולם לקרב יהודים לאביהם שבשמים על ידי שירה ותפילה".

 

אברימי רוט ()
לוקח את המשפחה. אברימי רוט

 

טיפ לחזנים מתחילים

"תהיו אתם. אל תהיו חקיינים. והיו קשובים לקהל".

 

אורך התפילה

"מתחילים ב-9 ומסיימים בסביבות 14:45".

 

נוסח

"משלבים חדש וישן. את 'אין קצבה לשנותיך' - במנגינה הידועה לבית מודז'יץ, כי זו קלאסיקה. בפיוט של 'וכל מאמינים' הוספתי בשנים האחרונות את הניגון של 'הטוב כי לא כלו רחמיך'". 

 

 

חג בלי המשפחה

"דווקא חג עם המשפחה, וזה מקל עליי ועליהם מאוד. אמנם זה מייצר לילדים פער לימודי שמצריך השלמה, אך אם יש אפשרות - עדיף שהם יבואו איתי, מכיוון שישנן שבתות במהלך השנה שאני מחוץ לבית בלית ברירה".

 

ישראל רנד ודודו פישר נשארים בארץ

מי שוויתרו על המסעות לחו"ל הם חזני העל ישראל רנד ודודו פישר, שבעבר כיכבו על במות בתי הכנסת העשירים בעולם. "במשך 16 שנים נדדתי כחזן בין ניו-יורק, פלורידה, בוסטון ואוסטרליה", מספר ישראל רנד, מי שמככב כחזן על במות ברחבי הארץ במסגרת ההצגה "יוסילי זמיר" של תיאטרון אספקלריא.

 

"אבל בחגים צריך גם נשמה ולא רק כסף", מדגיש, "לכן כשקיבלתי בשנת 2005 הצעה לעבור לפני התיבה ברמת גן, המקום שבו התחלתי את הקריירה – הסכמתי. מאז אני מתפלל שם, עם המקהלה של רפי ביטון".

 

ויתר על הנסיעות. ישראל רנד (צילום: מרדכי סובול)
ויתר על הנסיעות. ישראל רנד(צילום: מרדכי סובול)

 

דודו פישר מספר שחזנים ברמה שלו מרוויחים בין 70-80 אלף דולר בחו"ל, וסכומים קטנים בהרבה בארץ. ולמרות זאת, הקושי לעזוב את האישה והילדים ישאיר אותו גם השנה בארץ. ביום הראשון של ראש השנה הוא ישמש כחזן במלון "הרודס" בתל אביב, ובשני - יהפוך תיאטרון הקאמרי לבית כנסת, ופישר כמובן יהיה החזן: "ככה זוכים גם להכנסות וגם לחוויה משפחתית מושלמת", הוא אומר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים