שתף קטע נבחר

78 שנה אחרי: נשיא אוקראינה בטקס זיכרון לנרצחי באבי יאר

ביוזמת נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי צוין יום השנה לרצח ההמוני של יהודי קייב במלחמת העולם השנייה. את הטקס ניהל השגריר, הרב יואל ליאון

 

טקס החיידות לזכר יהודי קייב בבאבי יאר (צילום: משרד החוץ)
נשיא אוקראינה זלנסקי בבאבי יאר(צילום: משרד החוץ)

הבוקר (יום ג') התקיים בגיא ההריגה באבי יאר שבאוקראינה טקס לזכר עשרות אלפים מיהודי יהודי קייב שנרצחו במקום לפני 78 שנה בדיוק.

 

האירוע נערך ביוזמת לשכתו של הנשיא האוקראיני, וולודימיר זלנסקי, ונוהל על ידי שגריר ישראל במדינה הרב יואל ליאון. בטקס השתתפו בין השאר יו"ר איגוד הקהילות היהודיות של אוקראינה, הרב מאיר סטמבלר, וכן הרב רפאל רוטמן וסגן השגריר יואב ביסטרצקי.

 

טקס החיידות לזכר יהודי קייב בבאבי יאר (צילום: משרד החוץ)
(צילום: משרד החוץ)

בעת הכיבוש הנאצי במלחמת העולם השנייה, בספטמבר 1941, חיו בקייב 60 אלף יהודים (כ-100 אלף נוספים הספיקו להימלט). בסוף אותו חודש נרצחו בבאבי-יאר 33,800 יהודים כנקמה על פיצוצם של בניינים בעיר שנתפסו בידי הצבא הגרמני. לאחר סיום המלחמה התברר שאת הפיצוצים ביצעה חוליה של הנ.ק.וו.ד. (המשטרה החשאית הסובייטית).

 

 

תושבי העיר היהודים הובאו לבית הקברות היהודי בבאבי יאר, הצטוו להתפשט, נורו בקבוצות של עשר על מדרגה בקיר הגיא וגופותיהם נפלו לעמק.

 

לפני כחודש וחצי, במהלך ביקורו המדיני באוקראינה, הגיע גם ראש הממשלה בנימין נתניהו לבאבי יאר עם הנשיא זלנסקי, ואמר שם: "באבי יאר הוא כאב אינסופי. בקבר האחים נכחדו מאות אלפי יהודים ולא יהודים. באבי יאר הוא תמרור אזהרה לאנושות. ליהודים באבי יאר הוא ציווי, תמיד נגן על עצמנו מול כל צורר. הפשע הבלתי נסלח הזה לא התרחש על כוכב לכת אחר אלא דקות ספורות מהמרכז הסואן של קייב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משרד החוץ
הטקס באוקראינה, הבוקר
צילום: משרד החוץ
מומלצים