שתף קטע נבחר

ליברמן פרסם תוכניתו לממשלת אחדות: "לאמץ את מתווה הנבצרות"

יו"ר ישראל ביתנו מציע ארבעה שלבים בדרך לממשלה שתכלול תחילה את הליכוד, כחול לבן וישראל ביתנו - ואימוץ מתווה הנשיא, משמע נתניהו ראשון. הליכוד: הוא לא חידש כלום ולא הבטיח להצביע נגד ממשלת שמאל. כחול לבן: מברכים

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, פרסם הערב (ד') את המתווה שלו לממשלת אחדות. לפי תוכניתו - בנימין נתניהו יוותר בשלב ראשון על מחויבותו לממשלה עם גוש הימין-חרדים (ימינה, ש"ס ואגודת ישראל), ואילו בני גנץ יוותר על הבכורה בראשות הממשלה ברוטציה, כלומר נתניהו יהיה הראשון.

 

 

לפי ליברמן, "תוצאות הבחירות והאתגרים בתחום הביטחון והכלכלה, ההתפתחוית באזור והאנטישמיות המרימה ראש בעולם", מביאים למסקנה שנדרשת ממשלת אחדות, כפי שלדבריו הוא חזה מראש. לתוכניתו ארבעה שלבים:

 

הקמת צוות משותף לשלוש המפלגות ("כחול לבן", "הליכוד" ו"ישראל ביתנו") לגיבוש קווי יסוד של ממשלת האחדות. בראש ובראשונה, אנו חייבים להגדיר באופן ברור ובהיר את כל הנושאים הנמצאים על סדר היום – ביטחון, כלכלה, חברה, דת ומדינה. ישנן שאלות שנצטרך לתת להן מענה ולהגיע להסכמות באשר לפתרונות מקובלים. לדוגמא, האם אנו ממשיכים במדיניות "ההסדרה" מול רצועת עזה? האם נבצע קיצוץ רוחבי עמוק או שנעלה מיסים, או שניהם יחד? האם ממשיכים בישום מתווה הנכים והעלאת קצבת הנכים לגובה שכר המינימום? האם אנו פועלים לתת הכנסת מינימום לכל גמלאי בגובה 70% משכר המינימום? האם משלימים את חקיקת חוק הגיוס בקריאה שנייה ושלישית? האם מבטלים את חוק המרכולים? ועוד סוגיות נוספות רבות.

 

במידה ותושג הסכמה בנוגע לקווי היסוד יש לאמץ את מתווה הנשיא לרוטציה על ראשות הממשלה.

 

תוקם ממשלת אחדות המורכבת משלוש המפלגות "כחול לבן", "הליכוד" ו"ישראל ביתנו", אשר תפעל לאישור תקציב המדינה לשנת 2020 באופן מיידי, ולאישור תוכנית רב-שנתית (תר"ש) כפולה לצה"ל ל-10 השנים הבאות.

 

על בסיס קווי היסוד הקיימים והתקציב המאושר, כל מפלגה שתרצה להצטרף לממשלת האחדות תוכל לעשות זאת.

בנימין נתניהו ראובן ריבלין בני גנץ (צילום: עמוס בן גרשום/ לע
נתניהו וגנץ אצל הנשיא ריבלין. הציע שנתניהו ייצא לנבצרות במקרה של כתב אישום(צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ )

אביגדור ליברמן בישיבת סיעה (צילום: אוהד צויגנברג)
אביגדור ליברמן(צילום: אוהד צויגנברג)
 

לפי ליברמן, "זה המתווה היחיד שיכול להוביל את מדינת ישראל להקמת ממשלה יציבה, במידה וכל המעורבים יהיו מסוגלים להתגבר על כל המשקעים והאמביציות האישיות". הוא גם ביקש להדגיש כי בכל מקרה, ישראל ביתנו "לא תצטרף לשום ממשלה צרה, לא של הגוש החרדי-משיחי בראשות נתניהו ולא לממשלת שמאל בתמיכת רשימת החתרנים (הרשימה המשותפת) מבחוץ.

 

"על מנת לממש את המתווה הנ"ל, נתניהו חייב להיפרד מגוש החרדים-משיחיים שהקים וגנץ חייב לקבל את מתווה הנשיא", כתב יו"ר ישראל ביתנו.

 

מהליכוד נמסר בתגובה: "המתווה של ליברמן לא מחדש שום דבר. ליברמן ממשיך להתחמק מלומר בקולו שהוא ומפלגתו יצביעו נגד (ולא רק יימנעו/ייעדרו) ממשלת שמאל בראשות גנץ שתישען בהקמתה על תמיכה חיצונית של המפלגות הערביות".

 

מכחול לבן נמסר: "אנחנו מברכים ורואים במפלגת ישראל ביתנו וביושב הראש שלה אביגדור ליברמן שותפים לדרך ושותפים לקואליציה שתקום, ומקווים שתקום במהרה. מיד לאחר הבחירות קראנו לליכוד לבוא ולנהל עמנו משא ומתן ענייני ותכליתי קודם כל על קווי היסוד. לצערנו בקשתנו עד כה נענתה בבלוק! אנו מקווים כי הצעת ישראל ביתנו תהיה קריאת השכמה נוספת לליכוד להתעשת ולעשות את המעשה הנכון – לחשב מסלול מחדש ולבוא לשולחן הדיונים. כשיו"ר כחול לבן יקבל המנדט, נהיה מוכנים ליישם את השלב הראשון - ניסוח קווי יסוד ודיון בכלל הסוגיות הלאומיות שעל סדר היום".

 

המנדט להרכבת ממשלה ניתן לנתניהו ב-25 בספטמבר, ואם לא יחזירו לפני כן - המנדט יחזור לנשיא בעוד כשבועיים. לאחר מכן יוכל הנשיא להטיל על גנץ את המשימה, ואם גם הוא לא יצליח, יישארו 21 יום שבמהלכם יוכלו 61 חברי כנסת להסכים על מועמד לראשות ממשלה. אם גם זה לא יקרה, ישראל תלך לבחירות שלישיות בתוך פחות משנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
אביגדור ליברמן
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים