שתף קטע נבחר

מחנות המוסלמים בסין: סנקציות חדשות מארה"ב

וושינגטון הטילה עיצומים על 28 גופים וחברות סיניים ומגבילה אשרות כניסה של בכירים במשטר הקומוניסטי, בעקבות מבצע הדיכוי נגד האויגורים. תיעוד לוויין: סין הורסת בתי עלמין מוסלמיים "כדי למחוק את הזהות". במערב מעריכים: התיעוד מהשבוע שעבר של אויגורים כפותים בתחנת רכבת אמיתי

ארצות הברית הטילה במהלך החג הגבלות ויזה על בכירים בממשלת סין ובמפלגה הקומוניסטית הסינית שלהערכתה אחראים למעצרם של בני המיעוט המוסלמי האויגורי בחבל שינג'יאנג ולהתעללות בהם. ההודעה על כך באה יממה אחרי שמשרד המסחר האמריקני הוסיף 28 חברות וגופים ביטחוניים מסין לרשימה השחורה שלו בשל היחס למוסלמים.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

סין תיעוד לכאורה של הובלת עצירים ב חבל שינג'יאנג מחנות מוסלמים אויגורים ()
מתוך הסרטון שעורר סערה בעולם. עצירים כפותים בסין

סין מוסלמים מחנות חינוך מ חדש ארכיון (צילום: gettyimages)
"מוחקים את הזהות". מוסלמים ביצעו סדרה של פיגועים(צילום: gettyimages)

גורמים אמריקניים כבר הדגישו בעבר כי ממשל טראמפ שוקל להטיל סנקציות על גורמים סיניים הקשורים למבצע שמנהלת סין נגד המוסלמים בחבל. בהודעה שמסרה מחלקת המדינה שלשום לא נאמר מיהם הפקידים הסינים שעל אשרות הכניסה שלהם הוטלו הגבלות. אנליסטים רבים מעריכים שצעדי הממשל האמריקני מפחיתים את הסיכויים להשגת הסכם שיפתור את מלחמת הסחר בין וושינגטון לבייג'ינג.

 

לפי דיווחים שמגיעים בשנים האחרונות מסין, המשטר הקומוניסטי כלא במחנות חינוך מחדש מיליונים מבני המיעוט האויגורי. באמצע העשור הואשמו בני המיעוט הזה בשורה של פיגועי טרור רצחניים ברחבי סין.

 

האויגורים הם בני העמים הטורקיים, מוסלמים ברובם, והם חולקים קשרים תרבותיים ולשוניים עם מרכז אסיה. בסוף העשור הקודם פרצו מהומות קטלניות באזור בינם לבין בני ההאן הסינים, על רקע הכעס של האויגורים על האחיזה הגוברת של בני ההאן בכלכלה. הם זעמו גם על ההגבלות שמטיל עליהם לדבריהם השלטון הסיני בתחומי תרבות ודת.

סין מוסלמים מחנות חינוך מ חדש ארכיון (צילום: gettyimages)
חלום על "מזרח טורקסטן". מוסלמים סינים(צילום: gettyimages)

בחבל שינג'יאנג חיים כשמונה מיליון אויגורים, והם מהווים כמעט מחצית האוכלוסייה שם. מיליטנטים אויגורים גולים מנסים לקדם את הקמתה של מדינה עצמאית לאויגורים בחבל העשיר בנפט, שגובל בפקיסטן, באפגניסטן ובמרכז אסיה. הם מתכוונים לקרוא לה "מזרח טורקסטן".

 

לקריאה נוספת: הפתרון של סין לטרור: מחנות חינוך מחדש למוסלמים

 

מאז שנות ה-90 האשימה סין את החמושים האויגורים בשורה של פיגועי טרור נגד אזרחים סינים, ורמזה כי הם קשורים לאל-קאעידה. מנגד, אחרי עימותים קטלניים בין אויגורים לבני ההאן בשינג'יאנג ב-2009 טענו ארגוני זכויות אדם כי סין מנצלת את התמיכה שלה במלחמה שהכריזה ארה"ב על הטרור העולמי כדי להצדיק את מבצע הדיכוי שלה נגד האויגורים.

 

עצמות אדם ומצבות שבורות

לפי הדיווחים מסין, מטרתה של תוכנית הכליאה במחנות היא לשנות את דרך החשיבה הפוליטית של העצורים, למחוק את האמונות האיסלאמיות שלהם ולעצב מחדש את הזהות של כל אחד ואחד מהם. מבקרי המשטר מדווחים שמאז 2017 התרחבו המחנות במהירות, כמעט ללא תהליך חוקי או רישום משפטי. דווח כי במחנות האלה העצירים שמותחים את הביקורת החריפה ביותר על האנשים ועל הדברים שהם אוהבים זוכים לתגמול, ומי שמסרבים לעשות זאת נענשים – הם נכלאים בבידוד וסופגים מכות ונמנע מהם מזון.

סין שינג'יאנג תמונות לוויין הרס לכאורה של בתי עלמין של מוסלמים אויגורים (צילום: AFP)
תמונות הלוויין ובתי העלמין שנמחקו(צילום: AFP)

סין שינג'יאנג תמונות לוויין הרס לכאורה של בתי עלמין של מוסלמים אויגורים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

סין שינג'יאנג תמונות לוויין הרס לכאורה של בתי עלמין של מוסלמים אויגורים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הלילה דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי מצילומי לוויין שהגיעו לידיה עולה שסין הורסת בתי עלמין שבהם קבורים אויגורים ומותירה מאחור עצמות אדם ומצבות שבורות. מבקריה של בייג'ינג טוענים כי זהו ניסיון למחוק את הזהות האתנית של האויגורים בשינג'יאנג. לפי תחקיר הסוכנות, עשרות בתי עלמין נהרסו בחבל. סין הרשמית מספקת הסברים שונים למהלך, ובין השאר היא טוענת שמדובר במיזמי פיתוח או במבצע סטנדרטיזציה לקברים ישנים כדי שיעמדו בתקנים, אבל אויגורים מחוץ לסין טוענים שהפעולות הן חלק ממבצע ממשלתי שמטרתו לשלוט בכל היבט בחיי האויגורים.

סין תיעוד לכאורה של הובלת עצירים ב חבל שינג'יאנג מחנות מוסלמים אויגורים ()
הראשים מגולחים, העיניים מכוסות. מתוך הסרטון האנונימי

בשבוע שעבר עורר סערה בעולם סרטון שצולם מרחפן ושבו נראים מאות גברים מובלים בעיניים מכוסות מרכבת בסין. הם נראים לבושים באפודים סגולים וכתומים שעליהם הכיתוב "מחנה המעצר קשגר" ומוּשבים בשורות מחוץ לתחנת רכבת. ראשיהם מגולחים וידיהם קשורות מאחורי הגב. עשרות שוטרים במדי יחידה לפעולות מיוחדות משקיפים עליהם.

 

לא ברור מי אחראי לסרטון ומה מקורו, אבל גורם מודיעין מערבי מסר ל-CNN כי הוא ועמיתיו מעריכים שהסרטון אמיתי. נייתן רוסר, מומחה לסין מהמכון האוסטרלי למדיניות אסטרטגית, אמר כי ממידע שנאסף נראה שהסרטון צולם בתחנת הרכבת קורסי שבשינג'יאנג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סרטון העצורים הסיני. שוטרים השקיפו
מומלצים