שתף קטע נבחר

עדות מרגעי האימה: "זה פלא שיצאנו מזה. אלוהים שמר עלינו"

במשך עשר דקות שנדמו כנצח, המתינו המתפללים כלואים בבית הכנסת, שהיה ללא אבטחה, וצפו בשטפן באלייט יורה שוב ושוב בדלת בית הכנסת. ראש הקהילה היהודית שהיה בבית הכנסת הנצור, משחזר: "הייתה לנו עזרה משמים שהדלתות החזיקו מעמד. אם הוא היה מצליח להיכנס, היה לו מספיק זמן לחסל את כולם"

 

פקס פריבורוצקי, ראש הקהילה היהודית בהאלה, גרמניה, מתקשה להירגע מרגעי האימה. הוא היה שם בעיצומה של תפילת יום כיפור, עם עוד כשישים מתפללים, כשהמפגע האנטישמי ניסה לבצע בהם טבח המוני. הקהילה הקטנה שאינה רגילה באור הזרקורים או באירועי אנטישמיות, מתקשה להתאושש – אך מתנחמת בחיבוק החם שנשלח אליה מהשלטונות המקומיים ומישראל.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>    

 

"זה היה ממש נורא", אומר פיבורוצקי בראיון לאולפן ynet. "היינו באמצע קריאת התורה כשלפתע שמענו שמישהו משתמש בנשק ברחוב. זה היה ממש פתאומי, לא צפינו את זה, ולא הייתה לנו אבטחה מהמשטרה. זה פלא שהדלתות שלנו - לבית הכנסת ולבית הקברות היהודי - היו חזקות מספיק, יותר מהנשק של הבחור הזה. הייתה לנו פשוט עזרה משמים".

 

"היה לו מספיק זמן לחסל את כולנו"

המתפללים צפו באימה דרך מצלמות האבטחה, בשטפן באלייט כשהוא יורה על הדלתות ופוגע באחד האנשים. במשך עשר דקות שנדמו כנצח, מרגע שצלצל פריבורוצקי למשטרה, הם המתינו כלואים בבית הכנסת, שהיה ללא אבטחה, בשונה ממוסדות יהודיים רבים בעולם. "אם הוא היה מצליח להיכנס, היה לו מספיק זמן לחסל את כולם".

 

אזור בית הכנסת בו אירע הפיגוע בגרמניה (צילום: עודד טרטמן)
"הוא ירה על הדלתות, אבל איכשהו הן החזיקו מעמד"(צילום: עודד טרטמן)

 

לדברי פריבורוצקי, "אני לא זוכר אירועים כאלה. היו אירועים אנטישמיים קטנים, כמו 'לחסל את ישראל' וכאלה, אבל לא משהו שקרוב לסיטואציה שחווינו אתמול". ואולם המתפללים לא ויתרו, וסיימו את התפילה שנמשכה עוד כשלוש שעות לאחר האירוע.

 

"היום כולם איתנו, ואולי גם מחר", הוא נאנח, "אבל בעוד שבועיים כולם כבר ישכחו. אני לא יודע איך ייראו החיים שלנו אחרי האירוע הזה בקהילה שלנו". עם זאת, הוא מודה כי הקהילה היהודית שואבת כוח מהתמיכה הישראלית: "הסולידריות שקיבלנו מישראל מאוד חשובה לי ולקהילה שלי". 

 

קיראו עוד בערוץ היהדות :

  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
"התמיכה מישראל עוזרת לנו מאוד"
צילום: EPA
מומלצים