שתף קטע נבחר

מקצה העולם ועד סופו: מסע מיוחד בין קהילות מתפללות

בגונדר שמעו למרחוק את שאגות ה"לשנה הבאה בירושלים", במרחק 200 מטרים מגטו ורשה אמרו את "ונתנה תוקף" אחרת, במרקש בישרו על כניסת החג בתקיעת שופר מעל בית הכנסת העתיק, בפריז התפללו "לשלום המלכות" – ובבית הכלא הרעידו זעקות הווידוי את הקירות. מסע עולמי בין מניינים וקולות מרגשים של קהילות יהודיות מסביב לעולם

 

 

ממניין האלפים באומן ועד מניין אנשים באי בודד, ממחנות העולים באתיופיה ועד לקהילת הנשים בגוש עציון, מבא"ח גולני ועד ניו-זילנד: העולם היהודי התאחד ליממה אחת בתפילות לעולם טוב יותר, לעתיד מתוק ולמחילה. יצאנו למסע עולמי מרתק בין מניינים, ואספנו את הקולות המרגשים של הקהילות היהודיות מסביב לעולם.

 

מיוחד: ההלכות, המנהגים, טיפים לצום קל - וכל מה שרציתם לדעת על יום כיפור. היכנסו .   

 


 

 

 

ביום הכיפורים תמצאו שם אלפי מתפללים: ב"קלויז המרכזי" - בית המדרש הצמוד לקבר רבי נחמן מברסלב - מצטופפים אלפי חסידים המאמינים כי לרב יש כוח מסוגל "להמתיק את הדינים הרעים". יודעי דבר מספרים שמי שלא ראה אותם מקבלים עול מלכות שמים בתפילת שחרית - לא ראה התרגשות מימיו.

 


 לכתבה המלאה

 

את יום כיפור פותחים בקהילה "בסדר הלקאות". על כניסת הצום מכריז הגבאי על גג בית הכנסת, בתקיעה בשופר - והניגונים עתיקי יומין ומבוססים כולם על פיוטיהם של גדולי יהדות ספרד, אבותיהם של המגורשים שעל-שמם נקרא בית הכנסת "סלאת לעזאמה", שלא פסקה בו פעילות יהודית כבר למעלה מ-500 שנה.

 


לכתבה המלאה

 

חבר מביא חבר, ובבית הכנסת "טוב להודות לה'" מתפללות כבר 45 משפחות שעברו דרך ארוכה מאמריקה הלטינית לבירת הנגב - ומהנצרות ליהדות. עזרא נולד בברזיל כאוליבלה, ומתקשה להסביר אפילו לעצמו את סוד המשיכה שלו ליהדות - ויהודית נולדה בקוסטה-ריקה למשפחה מצאצאי האנוסים: "זו תופעה שתופסת תאוצה".

 


לכתבה המלאה

 

קרוב לעשרת-אלפים חסידים מצטופפים בבית הכנסת של הרבי מלובביץ', ומידי שנה גוברת הצפיפות. הניגונים הם אותם ניגונים, ואפילו החזנים ובעל התוקע לא ממש משתנים: "המבוגרים מספרים לצעירים מה ראו העיניים ומה ראו הקירות בבית הזה".

 


לכתבה המלאה

 

כשבית הכנסת הוא "מוקד תפילה", הגבאי שפוט על הונאה והמתפללים כולם אסירים, יש משמעות אחרת למילות התפילה הנאמרות ביום הדין: "פה יש רק עבריינים, ועצם המעמד של היום הקדוש זו הזדמנות לשוב בתשובה", אומר הרב מ', גבאי בית הכנסת האשכנזי של כלא מעשיהו.

 


לכתבה המלאה

 

עם מדיניות של "דלת פתוחה לכל אחד", ובלי לגבות כסף על ההשתתפות בתפילות - מגיעים אלפי יהודים מרקעים שונים לבית הכנסת של הקהילה הלהט"בית הגדולה בעולם: "אנחנו שמים דגש על פתיחות ורוחניות", אומרת הרבה שרון קליינבאום.

 


לכתבה המלאה

 

על המילה "מניין" הן לא חותמות, מטעמים הלכתיים - אבל תקראו להן קהילה מתפללת. מידי שבת וחג מתכנסות כ-40 נשים בבית הכנסת שהקימו, ומקיימות תפילות כהלכתן - בלי "קדושה" וספר תורה, אבל עם סיומי מסכת ותלמידות חכמות. את הגברים תוכלו לפגוש מדי פעם כאורחים בקידושים שהן עורכות.

 


לכתבה המלאה

  

7,500 צאצאי יהודי אתיופיה ממתינים להתאחד עם בני משפחותיהם שעלו ארצה, אך ההכנות לקראת יום כיפור תופסות את מלוא תשומת ליבם: מכבסים את הטליתות, משננים את ההלכות ועורכים פדיון כפרות. התפילות משלבות אמהרית ועברית והן ארוכות במיוחד, אבל כל אנשי הקהילה מגיעים – וחלקם אף צועדים מרחקים ארוכים.

 


לכתבה המלאה

  

בית הכנסת הגדול של פריז ואחד הגדולים באירופה כולה, כבר אירח לתפילות הימים הנוראים את שועי צרפת, כולל ראש הממשלה והנשיא. ב"דה לה ויקטואר" לוקחים את התפילות במלוא הרצינות הצרפתית, עם מקהלה שמורכבת מזמרי אופרה מקצועיים שלא מפספסים חצי טון, והתפילה "ברך את צרפת מקור החירות והצדק"

 


לכתבה המלאה

 

 

הוא גדול פי-שלושה מהמבנה הישן, עוקף גם את זה של בעלז - ואף שעדיין לא מוכן לגמרי, ביום כיפור יתפללו בו קרוב לעשרת-אלפים חסידים מהארץ ומהעולם, שרוצים להיות קרובים לאדמו"ר שלהם: "מי שהתפלל פעם אחת בויז'ניץ לא יכול לוותר על התפילה הזו. העוצמה האדירה, הרגש וההתלהבות ממכרים את הנשמה".

 


לכתבה המלאה  

כבר שבע שנים שמיליארדר יהודי מסתורי מזמין לעצמו מקהלה, חזנים ומניין - הכול בחבילה אחת - ונוסע הרחק להתבודד עם קונו. על אי מרוחק אי-שם יתפללו שבעת חברי להקת "מפתח סול" עם שני חזנים והמיליארדר. ביחד הם יהיו מניין הלכתי, לתפילה שתימשך על פני היום כולו, ותחל בהכנסת ספר תורה שאת כתיבתו יסיימו לפני התקדש החג.

 


לכתבה המלאה

 

הרבה יהודים לא תמצאו שם, אבל מגוון רחב של פעיליות יהודיות ותנועות נוער - דווקא כן. לבית הכנסת "בית אל" שבבירת ניו-זילנד יגיעו ביום כיפור גם מתפללים שלא נוטים לפקוד אותו בשאר ימות השנה, אבל אף אחד לא יבדוק אותם בציציות. שלא כמו בקהילות אורתודוכסיות רבות אחרות, גם קיימו שם תשליך משותף עם הקהילה הרפורמית.

 


לכתבה המלאה

 

ביום הכיפורים יהיה בית הכנסת מלא במתפללים - יהודים מקומיים ותיירים ישראלים ויהודים שיעשו את הצום בוורשה, אבל הרב סטמבלר יודע שיש לו עוד דרך ארוכה עם הקהילה שהייתה מנותקת לחלוטין מיהדותה: "ובכל זאת, אנחנו מתפללים כאן, במקום שבו היטלר ביקש להחריב אותנו. המסקנה המתבקשת היא: עם ישראל חי".

 


 לכתבה המלאה

 

בכל יום מתפללים בבית הכנסת של בא"ח גולני עד 500 חיילים במשמרות. אולם ביום כיפור משתחררים מרבית הטירונים והצוות לביתם, ובמקום נשארים רק החיילים שמאבטחים את הבסיס. הצבא מספק להם טליתות, מחזורים חדשים ואפילו חלוקי "קיטל" - וגם הסעות למקווה הקרוב.

 


לכתבה המלאה

 

  

לרב הראשי של מונטנגרו יש משימה: "לעבור בכל עיר וכל כפר כדי להכיר כל יהודי שגר כאן". במהלך השנה הוא עוסק בקירובם למסורת שננטשה בעשורי הקומוניזם - מברית מילה ועד בר מצווה. עכשיו מתכוננת הקהילה הקטנטנה ליום כיפור מרגש עם הרבה בנים אובדים שחוזרים הביתה.

 


לכתבה המלאה 

 

כיאה לאחת מחלוצות הקו הרוחני המכונה (קחו נשימה) "ניאו-חסידות ארצישראלית", רגעי השיא של הימים הנוראים בישיבת עתניאל באים לידי ביטוי בפרץ של שמחה ובריקודים סוחפים, ולא בבכי ובפחד. אבל בתוך השמחה הגדולה לא שוכחים שם את רגעי המשבר שפקדו את הישיבה.

 


לכתבה המלאה 

 

כ-100 אלף יהודים חיים בברזיל, מתוכם 60% בסאו פאולו, מתוכם מתפללות כאלף משפחות בבית הכנסת הגדול במדינה שנוסד על ידי יהודים שנמלטו מהמשטר הנאצי. לקראת היום הקדוש הם נערכים בסדנאות, הרצאות ומפגשי הכנה רוחניים

 


לכתבה המלאה

 

 

 


פורסם לראשונה 08/10/2019 11:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים