שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  4 ק"ג חומר נפץ במכונית הרוצח מגרמניה
  שטפן באלייט, שניסה לבצע טבח ביום כיפור בבית הכנסת בהאלה ורצח שניים, תכנן מתקפה שתזעזע את העולם. במכוניתו נמצאו חומרי נפץ רבים והרובים המאולתרים שלו מנעו ממנו להגדיל את מספר הקורבנות. ממשלת גרמניה: "זה טרור. צריך להתמודד עם האמת - האנטישמיות גבוהה מאוד"

  לרוצח בגרמניה שניסה לבצע טבח בבית כנסת היו במכונית חומרי נפץ במשקל 4 ק"ג. כך הודיע התובע הראשי במדינה, שציין ששטפן באלייט בן ה-27 תכנן "טבח בבית הכנסת" ביום הכיפורים.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  בגרמניה עדיין מנסים להבין איך הצליח באלייט להתחמש לקראת המתקפה. הצעיר הגרמני, נזכיר, ניסה להתפרץ לבית הכנסת בעיר האלה שבו היו 80 מתפללים. הוא ניסה להיכנס למקום כמה פעמים ולא הצליח, ואז ירה למוות בעוברת אורח ובגבר שהיה בדוכן קבב סמוך. עוד שני עוברי אורח נפצעו. הרוצח העביר את המתקפה בשידור חי ברשת, נתפס ונמצא במעצר.

   

  התיעוד של היורה מגרמניה

  התיעוד של היורה מגרמניה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
  שטפן באלייט (צילום: EPA)
  שטפן באלייט מגיע לבית המשפט(צילום: EPA)

  שטפן באלייט (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
   

  החשוד בירי (צילום: Bild)
  החשוד בירי בזמן השידור(צילום: Bild)
   

  "מה שעברנו אתמול היה טרור. החשוד ניסה לבצע טבח בבית הכנסת בעיר האלה", אמר פטר פרנק, התובע הפדראלי הראשי בגרמניה. פרנק הוסיף שכלי הנשק שהיו ברשות באלייט היו מאולתרים, ושחומרי הנפץ שהיו ברשותו הוצמדו לכמה מכשירים. גרמניה קבעה סופית שזו הייתה מתקפה של אדם אחד, ושלבאלייט לא היו שותפים.

  אירוע ירי האלה גרמניה בית כנסת בית עלמין יהודי (צילום: AFP)
  עם קסדה ונשק מאולתר. באלייט ליד בית הכנסת(צילום: AFP)

  אירוע ירי האלה גרמניה בית כנסת בית עלמין יהודי (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
   

  לפי התובע הראשי בגרמניה באלייט רצה לבצע טבח שיגרום להשפעה רבה על קיצוניים ברחבי העולם. הוא קיווה לעודד אחרים ללכת בעקבותיו ולטבוח ביהודים. ההערכה היא שליקויים ברובים המאולתרים שלו מנעו ממנו להגדיל את מספר הקרובנות. זאת הסיבה שבשידור הישיר שהעביר באלייט כינה עצמו "לוזר" כשלא הצליח לירות ואמר שהצליח להוכיח "כמה כלי נשק מאולתרים הם מגוחכים".

   

  עוד על הירי ביום הכיפורים:

  סטודנט לכימיה ש"כעס על כולם". זה הרוצח מגרמניה

  עדויות מגרמניה: "שמענו פיצוץ ונעלנו את עצמנו"

  היורה תיעד עצמו: "היהודים הם שורש כל הבעיות"

   

  "שפטן, גבר שהושפע מאנטישמיות מפחידה, שנאת זרים וגזענות, היה חמוש בכלי נשק רבים, חלקם בייצור עצמי, והייתה לו כמות גדולה של חומרי נפץ", אמר התובע. הרוצח חשוד בשני סעיפי רצח, תשעה סעיפים של ניסיון רצח ואישומים אחרים, כך לפי פרנק. החוקרים ערכו סריקות בדירה שלו כדי למצוא ראיות.

  זירית הירי (צילום: gettyimages)
  (צילום: gettyimages)

  זירית הירי (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  מפה של הלה, זירת הירי ()
  מפה של הלה, זירת הירי
   

  "אנחנו ניצבים בפני שאלות רבות", הוסיף התובע פרנק. גרמניה חוקרת כיצד הפך הרוצח לאיש ימין קיצוני, איך החליט לבצע את המתקפה, כיצד השיג את כלי הנשק וחומרי הנפץ והאם מישהו תמך בו, עודד אותו לבצע את המתקפה או בכלל ידע על כוונתו. התובעים בגרמניה יצטרכו לבחון בין השאר את הפעילות שלו בדארקנט – "העולם התחתון" של האינטרנט.

   

  לפי גורם ביטחוני בגרמניה שטפן נתפס כשעה וחצי מתחילת המתקפה שלו. הוא נמלט מהמשטרה במונית גנובה, התנגש ברכב ונעצר כשנטש את המונית בעקבות התאונה. הגורם, שמכהן כשר הפנים של מדינת המחוז סקסוניה-אנהלט, אמר שהרוצח (שהיה פעיל ימין קיצוני) לא היה תחת מעקב של הרשויות לפני המתקפה ביום הכיפורים.

    

  גרמניה לא מספקת כרגע פרטים על הקורבנות שנרצחו מחוץ לבית הכנסת. היום הגיע לזירת הירי נשיא גרמניה פרנק וולט שטיינמאייר, ונפגש עם נציגי הקהילה היהודית. "זה לא מספיק לגנות מתקפה פחדנית שכזאת", הוא אמר. "חייב להיות ברור שהמדינה לוקחת אחריות על שלום חיי היהודים בגרמניה", אמר הנשיא והוסיף שגרמניה כולה חייבת להביע סולידריות ברורה עם היהודים. "ההיסטוריה מזכירה לנו, וההווה דורש מאיתנו" שהגרמנים יעמדו לצד בני ארצנו היהודים. "מי ששתק עד עכשיו חייב להתחיל לדבר".

  גרמניה מתאבלים מחוץ ל בית כנסת ב האלה יום אחרי פיגוע יהודים אנטישמיות (צילום: רויטרס)
  מתאבלים מחוץ לבית הכנסת(צילום: רויטרס)
  גרמניה מתאבלים האלה יום אחרי פיגוע יהודים אנטישמיות (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  גרמניה מתאבלים מחוץ ל בית כנסת ב האלה יום אחרי פיגוע יהודים אנטישמיות (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  גרמניה מתאבלים האלה יום אחרי פיגוע יהודים אנטישמיות (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
   

  שר הפנים של גרמניה, הורסט זיהופר, הזהיר בעקבות המתקפה: "לצערנו אנחנו צריכים להתמודד עם האמת – האיום של האנטישמיות, הימין הקיצוני וטרור הימין הקיצוני גבוה מאוד". הוא הוסיף שהמתקפה היא "בושה" עבור גרמניה. שרת המשפטים כריסטין למברכט אמרה היום שהימין הקיצוני בגרמניה "הוא אחד האיומים הגדולים ביותר שאיתם אנחנו מתמודדים". הקנצלרית אנגלה מרקל הביעה זעזוע מהמתקפה. "אני, כמו מיליוני אנשים בגרמניה, מזועזעת ומדוכאת מהפשע שהתבצע אתמול בהאלה", אמרה הקנצלרית.

   

  סוכנות המודיעין הגרמנית מסרה שמספר הפשעים האנטישמיים בגרמניה עלה בשנה שעברה ל-48 לעומת 21 בשנה הקודמת. במקביל חלה עלייה במספר האנשים שמוגדרים כאנשי ימין קיצוני – ל-24,100 איש, עלייה של 100. לפי גרמניה החשש הוא שרובם עלולים לפעול באלימות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים