שתף קטע נבחר

רק עשירית מחברי מרכז הליכוד הגיעו: אושרה "הצהרת הנאמנות" לנתניהו

מתוך כ-3,700 חברי המוסד העליון של המפלגה, רק 300 הגיעו לכנס שנועד לקבוע כי נתניהו יהיה המועמד היחיד מטעמה להרכיב ממשלה בכנסת הנוכחית. המהלך נבחר כחלופה לפריימריז שנתניהו שקל לצורך ביצור מעמדו - רעיון שעליו ויתר

 

 

חברי מרכז הליכוד אישרו הערב (ה') הצעה שקובעת כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא המועמד היחיד מטעם המפלגה להרכבת ממשלה בכנסת הנוכחית. המרכז, שבו חברים כ-3,700 איש, התכנס באקספו תל אביב (גני התערוכה), אך לפי ההערכות הגיעו לשם רק כעשירית מהם - כ-300 בלבד. בליכוד אמרו כי ההצבעה נערכה באופן גלוי, ואושרה ב"רוב מוחץ". 

 

"הצהרת הנאמנות" שאישרו החברים הועלתה כחלופה לפריימריז ששקל נתניהו, במטרה לסכל אפשרות של הקמת ממשלת אחדות עם מועמד אחר מהימין - רעיון שעליו ויתר בסופו של דבר. ההצעה, שאותה העלה יו"ר מרכז הליכוד והשר לשעבר חיים כץ, קובעת כי נתניהו יהיה המועמד היחיד מטעם המפלגה לראשות הממשלה, לכל אורך כהונת הכנסת ה-22. עוד נאמר כי הליכוד יהיה שותף אך ורק לממשלה שנתניהו יעמוד בראשה, בין אם לכל תקופת כהונתה או לחלק מכהונתה של הכנסת ה-22 - במסגרת רוטציה.

מסיבת עיתונאים בנימין נתניהו הליכוד מלון אוריינט ירושלים (צילום: EPA)
חשש ממהלך נגדו בתוך הליכוד. נתניהו(צילום: EPA)

גני התערוכה כינוס הליכוד  (צילום: יאיר שגיא)
רק כעשירית הגיעו. נוכחות דלילה באקספו תל אביב(צילום: יאיר שגיא)

מיקי זוהר  (צילום: יאיר שגיא)
"נתניהו לא חסר ביטחון". רגב בכניסה(צילום: יאיר שגיא)

דוד אמסלם אבי דיכטר  (צילום: יאיר שגיא)
"נתניהו חיוני". השר אמסלם עם ח"כ אבי דיכטר(צילום: יאיר שגיא)

גני התערוכה כינוס הליכוד  (צילום: יאיר שגיא)
(צילום: יאיר שגיא)

זמן קצר לאחר אישור ההצעה במרכז הליכוד בירך נתניהו בציוץ בטוויטר: "תודה לחברות וחברי מרכז הליכוד על התמיכה המוחצת והאמון המלא בי ובליכוד!". מטרת הצעד מבחינתו היא לנטרל את היכולת של כל ח"כ אחר בימין להרכיב ממשלה בפרק הזמן האחרון לכך, שיימשך 21 ימים, ויתחיל אם גם הוא וגם יו"ר כחול לבן בני גנץ ייכשלו בהרכבת ממשלה. בתקופה זו - רגע לפני פיזור הכנסת וסבב בחירות שלישי - ניתן יהיה להעביר את המנדט לכל ח"כ שיהיה מסוגל להציג בפני הנשיא ממשלה.

 

שרת התרבות מירי רגב אמרה לפני תחילת הכנס באקספו תל אביב כי המהלך נעשה לאחר שהתברר כי יש "אנשים שמוכנים להחליף את רה"מ במהלך קדנציה". היא נשאלה אם ההצעה שאושרה מעידה על חוסר ביטחון מצד נתניהו, וענתה: "לא רק שהוא לא חסר ביטחון, אלא שהוא בטוח במנהיגות שלו בתנועה ולכן הוא אמר: 'אם צריך אז גם נעשה פריימריז. אם יש מישהו שחושב להתמודד מולי או לעשות איזושהי הפיכה, 21 יום אחרי שגנץ יחזיר את המנדט, אז בואו נשאל את הליכודניקים מה הם רוצים'".

 

 

 הזמנה לישבת מרכז הליכוד בגני התערוכה תל אביב ()
נוסח "הצהרת הנאמנות" לנתניהו

שר התקשורת דוד אמסלם נאם בפני חברי המרכז המעטים שהגיעו, ואמר כי "נתניהו חיוני במדינה לא בגלל הליכוד, אלא בגלל המדינה". הוא תקף בדבריו את אלו שמבקשים להחליף את רה"מ: "השמאל כהרגלו בקודש, זה האנשים הכי אלימים, הכי בריונים, הכי לא דמוקרטים, הם כבר כמעט חודשיים מטפטפים לנו שרה"מ הוא לא לגיטימי. אבל הלכנו לבחירות, הציבור הצביע, למעלה ממיליון ומאה אלף איש. ואם זה כל המחנה הלאומי, למעלה משני מיליון איש הצביעו על כך שהם רוצים את נתניהו כראש הממשלה. אבל אצלם זה לא מקובל".

 

גורמים במערכת הפוליטית העריכו כי ההחלטה לוותר על הפריימריז ולבחור דווקא ב"הצהרת נאמנות" מצד חברי מרכז הליכוד, נבעה מהודעתו של יריבו הפוליטי של נתניהו, גדעון סער, כי בכוונתו להתמודד בפריימריז עתידיים.

 

סער עצמו אמר כי כינוס המרכז היה מהלך לא נחוץ. "איש אינו כופר בתפקידו של ראש הממשלה כיו"ר הליכוד", כתב סער בטוויטר במוצאי השבת האחרונה. "כשתהיה התמודדות על הנהגת התנועה - כפי שיזם לפני ימים ספורים ראש הממשלה עצמו - אני אתמודד".

 

שר החוץ ישראל כץ התייחס לסוגיה בריאיון לאולפן ynet ביום ראשון, ואמר כי "לא לגיטימי" להתמודד בשלב זה מול נתניהו. הוא הוסיף כי ההחלטה לוותר על הפריימריז לא הייתה בריחה מצדו של נתניהו מהתמודדות מול סער. "הוא לא ברח, זה ברור. הייתה כוונה לשדר כלפי חוץ שאין מועמד אחר מלבד נתניהו, כי הספין של כחול לבן היה שאוטוטו מחליפים אותו".

 

מנגד, בכיר אחר בליכוד, יו"ר הקואליציה לשעבר וח"כ דוד ביטן, אמר כי כוונתו של סער להתמודד לגיטימית. "ברגע שיש פריימריז, זה לגיטימי. כל אחד יכול להגיש מועמדות. לא היה לו שום סיכוי, אבל לגיטימי להתמודד", אמר ביטן, גם כן בריאיון לאולפן ynet, ביום שני. ביטן הוסיף כי עצם ההודעה על כך שנתניהו שוקל פריימריז הייתה טעות, ולדבריו הוא קיבל "עצה לא טובה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים