שתף קטע נבחר

המורה הנאשמת בפדופיליה תישאר במעצר

העליון קיבל את ערעור המדינה והורה להשאיר במעצר את מלכה לייפר, שמואשמת באוסטרליה בעבירות מין בשלוש תלמידות. בשבוע שעבר הקפיא המחוזי את הליך ההסגרה, וקבע כי לא הוכח שהיא כשירה לעמוד לדין

מלכה לייפר  (צילום: עמית שאבי)
מלכה לייפר בבית המשפט. ארכיון(צילום: עמית שאבי)
בית המשפט העליון קיבל הערב (ה') את ערעור המדינה והורה להשאיר במעצר את מלכה לייפר - עד למתן החלטה בבקשת ההסגרה לאוסטרליה, שם היא מואשמת בביצוע עבירות מין בתלמידות בעשור הקודם. 

 

ההחלטה התקבלה על אף שבית המשפט המחוזי לא השתכנע כי היא כשירה לעמוד לדין, והורה למנות פאנל מומחים פסיכיאטרים לקביעת מצבה הנפשי. המחוזי קבע ביום רביעי בשבוע שעבר כי יש לשחרר את לייפר למעצר בית בביתה של אחותה, אך הוציא להחלטה צו עיכוב ביצוע - וכאמור כעת התקבל הערעור על ההחלטה.

 

 

בהחלטתו בשבוע שעבר נמנע המחוזי מלהכריע חד משמעית האם לייפר כשירה לעמוד לדין, והורה למנות פאנל מומחים שיקבע אם היא לוקה בנפשה או מתחזה. עד אז, נקבע, הליכי ההסגרה לא ייצאו לפועל.

 

השופטת חנה מרים לומפ קבעה אז כי בשל "פגמים רבים שעלו בחוות הדעת מטעם הפסיכיאטר המחוזי, שבין היתר התבססו על עובדות שגויות שהוצגו בפני הרופאים, והדבר השפיע על דעתם בטרם חוות הדעת", הפרקליטות לא הצליחה להוכיח כי לייפר מתחזה.

 

על פי בקשת ההסגרה, לייפר מבוקשת באוסטרליה כדי להעמידה לדין שם בגין ביצוע עבירות מין בין השנים 2008-2004 בשלוש תלמידות בית הספר החרדי לבנות "עדת ישראל" במלבורן, תוך ניצול מעמדה כמורה וכמנהלת ותמימותן של הילדות.

האחיות דסי ארליך, אלי סאפר וניקול מאייר (צילום: EPA)
המתלוננות נגד לייפר - האחיות דסי ארליך, אלי סאפר וניקול מאייר(צילום: EPA)

בבקשת ההסגרה מיוחסים ללייפר 74 אישומים, הכוללים מעשה מגונה בקטין ואינוס. בעקבות התלונות של תלמידות נגדה הושעתה לייפר ב-2008 מבית הספר ונמלטה לישראל. במרץ 2012 הוצא נגדה צו מעצר בבית משפט באוסטרליה, וב-2014 החלו הליכי ההסגרה מישראל. לייפר נעצרה, אך שוחררה למעצר בית בביתו של הרב גרוסמן במגדל העמק.

 

ב-2016 קבע הפסיכיאטר המחוזי כי לייפר אינה כשירה לעמוד לדין, ולכן הופסקו הליכי ההסגרה ולייפר קיבלה טיפול פסיכיאטרי אחת לחודש, אך חוקרים פרטיים חשפו כי לייפר היא למעשה מתחזה, וכי היא מתפקדת באופן עצמאי.

המורה החשודה וסגן השר ליצמן (צילום: אלכס קולומויסקי)
סגן השר ליצמן ומלכה לייפר(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

במסגרת הפרשה עלה חשד לפלילים כלפי סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. המשטרה הודיעה כי התגבשה תשתית ראייתית נגד ליצמן לביצוע עבירות מרמה והפרת אמונים והדחה בעדות ב"פרשת ההסגרה" של לייפר.

 

על פי החשד, שלושה פסיכיאטרים בכירים נדרשו לתת חוות דעת, ומהחקירה עלה כי בהזדמנויות שונות ויותר מפעם אחת פנה ליצמן בניגוד לחוק לפסיכיאטרים מחוזיים שהם עדי תביעה, והעביר להם את המסר לגבי חוות הדעת הרצויה. זאת, בארבע עיניים וללא שותפים, ואף שהם כפופים למרותו. בנוסף, הוא הבטיח קידום לפסיכיאטרים תמורת מסירת חוות דעת רצויה. ליצמן הכחיש שפעל שלא כחוק.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
מלכה לייפר
צילום: עמית שאבי
מומלצים