שתף קטע נבחר

ראש המוסד מאיים: "סולימאני יודע שחיסולו אפשרי"

בראיון נדיר התייחס יוסי כהן לטענות באיראן על סיכול ניסיון לחסל את מפקד כוח קודס, חשף כי "אנו מחסלים בלי חשבון אנשי חמאס בחו"ל", ואמר שלא החליט עדיין אם להיכנס לפוליטיקה: "אומרים שאני יכול להיכנס לנעלי נתניהו". על הקשר עם רה"מ ורעייתו: "אז יש כימיה, זו עבירה?"

תמונה מחולקת של יוסי כהן ראש המוסד עם קאסם סולימאני (צילום: רויטרס, AP)
"עוד לא עשה טעות שתכניס אותו למועדון היוקרתי". ראש המוסד יוסי כהן ומפקד כוח קודס קאסם סולימאני(צילום: רויטרס, AP)

ראש המוסד יוסי כהן התייחס בראיון נדיר, לעיתון החרדי "משפחה", לטענת איראן כי היא הצליחה לסכל ניסיון לחסל את מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני. "עם כל הכבוד לדברי הרהב שלו, הוא עוד לא בהכרח עשה את הטעות שתכניס אותו למועדון היוקרתי של רשימת המחוסלים הפוטנציאליים של המוסד", אמר כהן.

 

"הוא יודע מצוין שחיסול שלו הוא לא דבר בלתי אפשרי. פעילותו מוכרת ומורגשת בכל מקום, אנחנו מכירים אותה ונלחמים בה. אין ספק שהמערך שהוא הקים מהווה אתגר משמעותי למדינת ישראל", הוסיף ראש המוסד, בראיון שהינו חלק מכתבה נרחבת עליו, תחת הכותרת "איש תחבולות".

 

כהן נשאל בראיון מדוע מדיניות החיסולים של המוסד הולכת ומצטמצמת לכאורה, והאם החיסול האחרון של המוסד היה איש החמאס במלזיה בשנה שעברה. "אל תצפו שנפרסם את רשימת החיסולים", השיב כהן. "מתבצעים לא מעט חיסולים, אבל האויב שינה אסטרטגיה. הוא כבר לא ממהר לייחס לנו חיסולים, משיקולים שלו, אבל אם יש מישהו שמחסלים בלי חשבון – אלה אנשי חמאס בחו"ל. מהסוכנים המקומיים עד החבר'ה שמבצעים את הרכש של הנשק שמכוון נגד מדינת ישראל. אנחנו מסירים איומים – לא נוקמים. כל מי שבונה איום יותר משמעותי נגד מדינת ישראל – אנחנו שם".

 

 

בכתבה מובאים דברים של כהן בשיחות סגורות, ולפיהם איראן לא זנחה את חזונה לפיתוח יכולות גרעין צבאיות. "נעשה הכול, אבל הכול, כדי שזה לעולם לא יקרה. כך או אחרת נטרפד את זה, כל האופציות על השולחן".

 

"לא מחפשים הרפתקאות"

עוד אמר כהן כי "למדינת ישראל אין אינטרס להגיע לעימות עם איראן. מי שחושב ככה, לא מבין איך עובדת מדינה. למדינת ישראל יש אינטרס אחד: לנעול כל אופציה מצידה של איראן להגיע לגרעין צבאי. אנחנו לא רוצים שהשלטון יקרוס, לא מעוניינים לנקום במדעני הגרעין ולא להפציץ בסיסים בטהרן. בסופו של דבר, למדינת ישראל יש מטרה להביא את האיראנים לשולחן ומשם להביא הסכם שינעל כל אופציה לגרעין צבאי. יש נספחים להסכם כזה. זה לא ייגמר רק בגרעין הצבאי".

 

 

הוא נשאל על-ידי כתבי העיתון אם איראן מהווה כיום איום קיומי על ישראל, והשיב "לגמרי לא. היא אתגר ביטחוני, אבל לא סכנה קיומית. אם היא תפתח גרעין צבאי, מדינת ישראל תעמוד בפני סכנה קיומית".

 

האם איראן החליטה לשבור את הסכם הגרעין?

"עוד לא החליטה, למרות שהרצון עדיין שם... בעבר, לפני שהם עזבו את ההסכם הקודם, הם רצו לכיוון של פצצה... לאורך כל הדרך אנחנו לא שוכחים את המטרה העיקרית שלנו: ליצור סטטוס קוו חדש שיועיל למדינת ישראל. אנחנו לא מחפשים הרפתקאות. אנחנו רוצים שיהיה ברור לכולם: נעשה הכול, אבל הכול, כדי שלעולם לא יהיה לאיראן גרעין צבאי. או שנטרפד את זה בהסכם או בדרכים אחרות. כל האופציות על השולחן... תקיפה ישירה של מדינת ישראל באיראן היא אופציה שנמצאת על השולחן, אבל היא אופציה מורכבת. אופציה אחרונה. לא נהסס להשתמש בה – אבל לא כברירת מחדל".

תמונת ראש המוסד יוסי כהן (צילום: זיו קורן)
"יש כאלה שמדברים על כך שהוצנחתי לתפקיד, זה בדיוק הפוך". כהן(צילום: זיו קורן)

בתשובה לשאלה למה המוסד לא מחסל את מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, השיב כהן: "זו לא השאלה הנכונה. השאלה אם נסראללה יודע שיש לנו את האפשרות לחסל אותו, והתשובה על כך היא חיובית".

 

"אומרים לי שאני יכול להיכנס לנעלי נתניהו"

כהן התייחס גם לפרסומים שלפיהם ראש הממשלה בנימין נתניהו רואה בו יורש שלו, ואמר כי עדיין לא החליט אם ייכנס לפוליטיקה בעתיד. "אני מסיים את תפקידי ב-2020. עוד לא החלטתי אם אני רוצה לעבור לפוליטיקה. אני מקבל ריקושטים רבים על הדיווחים השונים. אנשים אומרים לי שאני יכול להיכנס לנעלי נתניהו. אני בהחלט רואה את עצמי בהנהגה הישראלית גם בעתיד. כל השאר עוד לא ברור".

יוסי כהן יחד עם בנימין נתניהו  (צילום: קובי גדעון, לע
"רואה עצמי בהנהגה הישראלית גם בעתיד". עם נתניהו(צילום: קובי גדעון, לע"מ)
 

בשיחות הסגורות שמצוטטות בכתבה, סיפר גם כהן על החשיפה הציבורית ועל קשריו עם בני הזוג נתניהו. "לאורך כל חיי הייתי איש אנונימי", סיפר כהן בשיחות הסגורות. "איש מבצעי, מפעיל סוכנים, רחוק מאור הזרקורים. הפריצה הראשונה שלי החוצה הייתה כשנתניהו החליט למנות אותי לראש המטה לביטחון לאומי. אז נחשפתי לאור הזרקורים. משם התקדמתי לתפקיד ראש המוסד שהיום חשוף כבר יותר לאור הזרקורים. עשיתי את כל הדרך, מלמטה עד למעלה. לא דילגתי על אף תחנה.

 

"לצערי יש כאלה שמדברים על כך שהוצנחתי לתפקיד, זה בדיוק הפוך. עשיתי את כל המסלול מהתחלה ועד הסוף. יתרה מזו, לא הכרתי את ראש הממשלה ורעייתו היכרות אישית עד שמוניתי לראש המל"ל. גם אחרי המינוי, הקשר היה מקצועי נטו. הכנתי את בני הזוג לפגישות שונות וגם אם נוצרה כימיה – לא ידוע לי שזו עבירה גדולה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס, AP
כהן וסולימאני
צילום: רויטרס, AP
מומלצים