שתף קטע נבחר

מאסר הישראלית והסגרת ההאקר: המפתח לפתרון בידי שר המשפטים?

גורם משפטי בכיר מבהיר כי גם אחרי פסיקת ביהמ"ש שלפיה אלכסיי בורקוב הוא בר הסגרה לארה"ב - למורת רוחה של רוסיה - יכול שר המשפטים להורות על אי-הסגרתו "מטעמים מדיניים" ובכך, אולי, לפתור את המשבר מול רוסיה בשל העונש הכבד שהושת על נעמה יששכר (26). גורמים משפטיים מעריכים: "בג"ץ לא יתערב בקביעת השר"

 

 

  ()

גזר הדין הכבד בדמות שבע שנות מאסר וחצי שהושת היום (ו') ברוסיה על נעמה יששכר (26), שהורשעה בהברחת 9.5 גרם קנאביס בעת שהייתה בטיסת מעבר מהודו לישראל, העלה את החשש כי מדובר בנקמה רוסית על כך שישראל מסרבת - בעקבות פסיקת העליון - להסגיר לארה"ב את ההאקר הרוסי אלכסיי בורוקוב - המבוקש על-ידי האינטרפול ונעצר בנמל התעופה בן גוריון לפני ארבע שנים.

 

עוד כתבות בנושא:

המשפחה תערער: "ערכו לנעמה משפט ראווה, היא כלי משחק בידי הרוסים"

7.5 שנות מאסר לישראלית שנעצרה ברוסיה עם קנאביס

רוסיה לחצה שלא להסגיר מבוקש לארה"ב

 

אלא שמקור משפטי רם דרג מבהיר כי משהסתיימו ההליכים המשפטיים - שיקול הדעת היחיד שנותר נמצא בידי הדרג המדיני. עם זאת, אותו גורם הוסיף כי ישראל עלולה למצוא את עצמה במשבר משפטי - בעיקר מול ארה"ב. יששכר, יצוין, מחזיקה באזרחות אמריקנית. "גם עם הרוסים נרקמו יחסי אמון במרוצת השנים", אמר הגורם, "והמדינות משתפות פעולה לא אחת".

 

עוד הבהיר הגורם, כי מערכת המשפט עוסקת מזה כמה שנים - מאחורי הקלעים - בפרשת בורוקוב, כשמצד אחד הופעל לחץ אמריקני על ישראל להסגירו, ומצד שני - השלטונות הרוסים הפעילו גם הם לחץ משפטי דומה באמצעות התובע הכללי במוסקבה על שרת המשפטים לשעבר איילת שקד, שהחלה אז את הנעת הליכי ההסגרה. אלא שמאז שהתקבל פסק הדין של בית המשפט העליון, שאישר שבורוקוב הוא בר הסגרה - תם למעשה ההליך המשפטי.

 

עוד הבהיר הגורם המשפטי, כי מרחב שיקול הדעת של שר המשפטים אמיר אוחנה האם לבצע את הליך ההסגרה הוא גדול; כלומר - הוא יכול להחליט כי הוא אינו מסגיר את בורוקוב "מטעמים מדיניים". גורמים משפטיים מעריכים כי בג"ץ לא יתערב במקרה כזה, שכן הוא נוהג שלא להתערב בסוגיות בעלות אופי מדיני מורכב.

 

 

"נעמה היא כלי משחק בידי הרוסים; חטפו אותה"

בני משפחתה של יששכר הודיעו באמצעות פרקליטיה כי יערערו על חומרת העונש בתוך עשרה ימים. יצוין כי יששכר מחזיקה גם באזרחות אמריקנית. יפה, אמה של נעמה, אמרה ל-ynet: "ערכו לבת שלי משפט ראווה. זה בכלל לא קשור למה שהיא עשתה. הם רוצים משהו מהישראלים, אחרת אי אפשר להסביר את זה. על העבירה שלה מקבלים בדרך כלל חודש-חודשיים במעצר, קנס כספי וגירוש.

 

"נעמה היא כלי משחק בידי הרוסים. זה לא הגיוני מה שקורה כאן. אני רוצה את הבת שלי. התקווה שלי כרגע היא שנתניהו יפעל מול פוטין. נגיש ערעור, אבל ברור שהרוסים לא יבואו ויגידו שהשופט טעה וישלחו אותו הביתה. כעת הגיע הזמן להתערבות בדרג הבכיר ביותר".

 

נעמה יששכר ()
נעמה יששכר

קודם לכן מסרו קרוביה של הצעירה - עם קבלת גזר הדין: "אנו בהלם מכך שרוסיה החליטה לחטוף את נעמה ולהחזיק אותה כבת ערובה. היא לא פושעת. מקומה אינו בכלא הרוסי. אנו פונים לראש ממשלת ישראל לבקשת עזרה - נעמה לא תחזיק מעמד בכלא הרוסי. אנא הוצא אותה משם".

 

במשרד החוץ מיהרו להגיב: "ישראל רואה בחומרה את פסק הדין. מדובר בענישה כבדה חסרת פרופורציות כלפי צעירה ישראלית ללא עבר פלילי, שהייתה בטיסת מעבר בשדה התעופה במוסקבה, בדרכה לישראל. לצערנו, השלטונות הרוסיים לא נענו עד כה להפצרותנו לטפל במקרה בהלימה לנסיבות מעצרה".

 

מוקדם יותר אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי שוחח על כך עם הנשיא פוטין בביקורו בסוצ'י לפני מספר שבועות וחזר והעלה את הנושא בשיחתם הטלפונית השבוע. "ביקשנו הקלה הן בעונש והן בתנאי החזקתה של נעמה. לצערנו, בקשות אלה עדיין לא נענו על-ידי התביעה הרוסית", נמסר מטעם נתניהו.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נעמה יששכר ואלכסיי בורקוב
מומלצים